Kripto Paralar

Haftalık Bitcoin Varsayımı: Bu Düzeylere Hazır Olmalıyız!

Kripto analisti Akash Girimath’a göre, Bitcoin (BTC) fiyatı, bir sonraki sapan yükselmeden önceki bir tavan seviyesinden destek almak için geri çekildiği için 2021’de şimdiye kadarki en boğa modelini gösteriyor. Analist, başarılı olursa, bu hamlenin BTC’yi altı basamaklı bir değere son derece yaklaştırabileceğini iddia ediyor. Analiste göre, on-chain metrikler de yatırımcıların ilgisinin sabit bir hızla artmasıyla boğa eğilimi gösteriyor ve tüm bunlar, lider kriptonun daha yaygın olarak benimsenmesiyle birleştiğinde, 2021’in son iki ayının ve 2022’nin ilk çeyreğinin, kripto parameraklılarının sabırsızlıkla bekleyeceği bir dönem olacağını gösteriyor. Akash Girimath’ın Bitcoin analizlerini Kriptokoin.com okuyucuları için hazırladık.

Benimsenme yeni bir anlam kazanıyor

Analist, Bitcoin’in belediye varlığı olmasının, benimsenmesinin bir göstergesi olduğunu belirtiyor. Miami ve Belediye Başkanı Francis Suarez, dijital cüzdanı olan her vatandaşın BTC’de temettü kazanacağını açıklayarak, Bitcoin’i benimsemeyi yeni bir seviyeye taşıyor. Bu gelişme, MiamiCoin olarak bilinen CityCoin’in Ağustos ayında piyasaya sürülmesinin hemen ardından geldi. CityCoin, bir şehrin kripto para biriminin piyasaya sürerek, topluluklara gücü geri veriyor. Miami, tek şehir değil, New York da, 10 Kasım’da kendi parası “New York Coin”i piyasaya sürdü.

MiamiCoin’i stake etmek, verim üretimi benzer bir oranda devam ederse, Belediye Başkanı Francis Suarez’in şehrin vergi ihtiyaçlarını karşılamasını sağlayacağına inandığı 21 milyon doların üzerinde bir getiri elde etti. Belediye Başkanı ayrıca, tüm Miami vatandaşlarına ücretsiz BTC temettüleri alacak olan oluşturulmuş bir cüzdan verileceğini de sözlerine ekledi. İşlerin benimsenme tarafında, BitWise bir “spot Bitcoin ETF” onayı konusundaiyimser. Yatırım şirketinin CIO’su Matt Hougan şunları söylüyor:

Sonuç olarak, birçok yatırımcının istediği nokta bir Bitcoin ETF’sidir. Bunun mümkün olduğunu düşünüyoruz. Bitwise bu hedefi sürdürmeye devam edecek ve yatırımcıların kriptodaki inanılmaz fırsatlara erişmelerine yardımcı olacak başka yollar arayacağız.

BitWise, spot ETF’ye odaklanmaya devam ettiği için Bitcoin vadeli ETF yarışından bu nedenle ayrıldı. Batıda benimsenme devam ederken Endonezya Ulema Konseyi (MUI), Bitcoin ve kripto paraları haram olarak sınıflandırıyor. İnsanların bu varlıkların ticaretine izin verilebilmesi için Şeriat kurallarına uymaları ve açık bir fayda göstermeleri gerekiyor.

“Bitcoin fiyatı kalkıştan önce hazırlanıyor”

Analiste göre, Bitcoin fiyatı, 30 Eylül ile 20 Ekim arasında meydana gelen %65’lik yükseliş trendinin devam ettiğini gösteren bir yükseliş flama modelini kırdı. Analist, bayrak direği olarak adlandırılan ilk ayağın, bir flama oluşturmak için BTC fiyatını sıkıştıran bir konsolidasyon izlediğini ve bu teknik formasyonun, bayrak direğinin yüksekliğini 62.760 dolarlık kırılma noktasına ekleyerek elde edilen %38’lik bir yükseliş öngören bir yükseliş flaması olduğunu belirtiyor. Akash Girimath, analizinde şu teknik seviyelere işaret ediyor:

8 Kasım’da, BTC flama aracılığıyla bir kırılmayı işaret etti. Aancak o zamandan beri BTC geri çekildi ve şu anda 60.521 ila 63.620 dolar arasında değişen 2 günlük talep bölgesini yeniden test etmeyi hedefliyor. Bu geri çekilme, BTC’nin %38 artışla 86.836 dolara yükselmeden önce güç toplamasına izin verecek. Hdefe giderken, Bitcoin fiyatı muhtemelen %161,8 Fibonacci uzatma seviyesinde 77.908 dolar seviyesinde bir mola verecek. Bazı durumlarda, bu artış, 100.000 dolarlık psikolojik seviyeyi etiketlemek için %15 daha uzatabilir.

BTC 1 günlük grafik

Analiste göre, Bitcoin fiyatı için bu yükseliş görünümünü destekleyen, 958.000’de gezinen günlük aktif adresler. Analist, bu sayının, Temmuz ayının sonundan bu yana istikrarlı bir şekilde %20 arttığını, bu tırmanışın, yatırımcıların BTC’ye yatırım yapmaya geri döndüğünü gösterdiğini ve bunun da oyunda bir yükseliş hikayesi olduğunu gösterdiğini ifade ediyor.

BTC DAA grafiği

“Yatırımcıların, piyasada “Açgözlülük” olduğundan, dikkat etmesi gerekiyor”

Analist, yatırımcıların alım satımlarında ne ölçüde kaldıraç kullandığını gösteren tüm borsalar için tahmini kaldıraç oranının, tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 0,199’a ulaştığını, o zamandan beri düşmeye başladığını ve şu anda 0,189’da gezindiğini, bunun da kaldıraçlı pozisyonların sayısında bir sıfırlama olduğunu gösterdiğini belirtiyor ve şu yorumu yapıyor:

Belki de bu, 10 Kasım’daki flaş kazasından kaynaklanmaktadır. Bununla birlikte, bu gelişme, sonunda fiyatın daha da yükselmesine izin vereceği göz önüne alındığında, piyasayı gevşettiği için Bitcoin fiyatı için şüphesiz iyidir.

BTC kaldıraç oranı tablosu

Analiste göre, kısa vadeli bir perspektiften, 30 günlük Piyasa Değerinden Gerçekleşen Değere (MVRV) modeli sıfırlandı ve şu anda %1 görüntüleniyor. Analist, bu on-chain ölçümün, geçen ay BTC satın alan yatırımcıların ortalama kar/zararını belirlemek için kullanıldığı bilgisini veriyor ve flaş çöküşün, metriği sıfırlamış gibi göründüğünü ve bunun da bir yükselişin makul olduğunu gösterdiğini ifade ediyor.

BTC 30 günlük MVRV grafiği

Analist, yatırımcıların Korku ve Açgözlülük Endeksinin piyasada “Açgözlülük” olduğunu gösterdiğine dikkat etmesi gerektiğini söylüyor. Analiste göre, bu metrikte onu “aşırı açgözlülük” alanına iten bir artış, başka bir düzeltmenin yapılabileceğini düşündürecek.

BTC Korku ve Açgözlülük Endeksi

Analist, Bitcoin fiyatının, 60.521 dolardan 63.620 dolara uzanan 2 günlük talep bölgesinin üzerinde kaldığı sürece, muhtemelen yükselişini sürdüreceğini belirtiyor ve devamında şu değerlendirmeyi yapıyor:

Bu alanın altında bir kırılma, iyimser anlatının büyük bir genel baskıyla karşı karşıya olduğunu ve muhtemelen başarısız olacağını gösterecek. Bunun teyidi, BTC’nin günlük olarak 60.000 doların altında kapanışından gelecek.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu