Şirketler

Halk Yatırım’dan Turkcell için 3. çeyrek finansal kıymetlendirme

3Ç21 Finansal Sonuçlar – Pozitif

Beklentileri aşan net kar

3Ç21’de Turkcell’in net karı yıllık bazda %18 artışla 1,43 milyar TL seviyesinde gerçekleşti. Açıklanan rakam, piyasa beklentisinin %11, kurum beklentimizin ise %15 üzerinde gerçekleşti (Kurum beklentimiz: 1,25 milyar TL, ortalama piyasa beklentisi: 1,29 milyar TL). Net kar marjı da yıllık bazda 0,55 puanlık ılımlı düşüşle %15,28 seviyesine geriledi. Net kar tahminimizdeki sapmada, beklentimizin üzerinde gerçekleşen operasyonel karlılık etkili oldu. Öte yandan, geçen yılın aynı döneminde 125,5 milyon TL ertelenmiş vergi gideri kaydeden şirket 3Ç21’de 214 milyon TL seviyesinde ertelenmiş vergi gideri yazdı. Turkcell’in net finansman giderleri de, artan faiz giderleri nedeniyle bu dönemde geçen yılın aynı çeyreğindeki 294,7 milyon TL’den 3Ç21’de 359,2 milyon TL’ye yükseldi. Beklentileri aşan üçüncü çeyrek sonuçlarının hisse performansına yansımasının olumlu olacağını öngörüyoruz.

Beklentilerle uyumlu satış gelirleri

3Ç21’de toplam abone sayısı, önceki yılın aynı dönemindeki 36,88 milyondan 39,3 milyona yükselerek kurum beklentimizi karşıladı. Çeyreklik bazda 1,2 milyon ile Turkcell Türkiye, bu dönemde 2007’nin ikinci çeyreğinden bu yana en güçlü net abone kazanımı performansını gösterdi. Mobil abone sayısı yıllık bazda %5,6 artışla 35,6 milyon seviyesinde, kurum beklentimizin hafif üzerinde gerçekleşti. 3Ç21’de bu dönemde turizm sezonunda görülen canlanmanın desteğiyle ön ödemeli segmentte çeyreksel bazda net 643K abone kazanımı kaydedildi. Faturalı segment tarafında da net bazda 464K seviyesinde abone artışı görüldü. Böylece toplam mobil aboneler içerisindeki faturalı abonelerin payı yıllık bazda 1 puanlık ılımlı artışla %65 seviyesinde gerçekleşti. Fiber abone sayısı ise yıllık bazda %13 artışla 1,81 milyon ile, kurum beklentimizin hafif üzerinde gerçekleşti. Ayrıca, kişibaşı ortalama mobil data kullanımı bu dönemde yıllık bazda %12 artışla 13,7 gigabyte seviyesinde, kurum beklentimize paralel gerçekleşti. Diğer yandan, ortalama çeyreksel enflasyonda yıllık bazda görülen %7,5’lik artış karşısında mobil karma ARPU’daki yıllık artış çeyreksel ortalama TÜFE’nin altında seyretmeye devam etti. Mobil karma ARPU 3Ç21’de yıllık bazda %11 artışla 52,9 TL seviyesine yükseldi. Mevcut durumda ARPU artışı çeyreksel ortalama TÜFE’nin 7,89 puan altında bulunuyor. Bu gelişmeler doğrultusunda, şirket gelirlerinin %75’ini oluşturan Turkcell Türkiye gelirleri yıllık bazda %17 artışla 7,05 milyar TL seviyesinde, kurum beklentimize paralel gerçekleşti (Kurum beklentimiz: 7,04 milyar TL). Diğer yandan, şirket gelirlerinin %10’unu oluşturan Turkcell International gelirleri, Ukrayna operasyonlarının katkısına ek olarak olumlu kur hareketiyle yıllık bazda %39,2 artışla 915 milyon TL seviyesine yükseldi. Ayrıca, şirket gelirlerinin %12’sini oluşturan diğer segment gelirleri %43 yükselişle 1,11 milyar TL seviyesinde gerçekleşti. Grup dışı çağrı merkezi gelirleri, enerji işi gelirleri ve tüketici elektroniği satışı gelirlerinden oluşan diğer segment gelirlerinde görülen artış, dijital kanallarla yapılan cihaz satışlarından
kaynaklandı. Konsolide satış gelirlerinin %3’ünü oluşturan Techfin gelirleri de Paycell’den elde edilen gelirlerin ve finans şirketinin gelirlerinde görülen sırasıyla %53 ve %28 seviyesindeki artışların desteğinde önceki yılın aynı dönemine göre %37 artış kaydetti. Böylece, 3Ç21’de Turkcell’in konsolide satış gelirleri, Turkcell Türkiye gelirlerindeki güçlü seyrin, diğer kalemler ile desteklenmesiyle yıllık bazda %22 artışla 9,35 milyar TL olarak, kurum beklentimize ve piyasa beklentisine paralel gerçekleşti (Kurum beklentimiz: 9,35 milyar TL, piyasa beklentisi: 9,18 milyar TL).

Piyasa beklentisini karşılayan FAVÖK görünümü

Bu dönemde şirketin FAVÖK’ü, normalleşme sürecinde artan mobilite sonucunda pazarlama ve satış giderlerinde yıllık bazda görülen %45 yükselişe karşın güçlü ciro performansının desteğiyle yıllık bazda %19 artışla 4,03 milyar TL seviyesinde gerçekleşti. Açıklanan rakam, piyasa beklentisi ile uyumlu gerçekleşirken, kurum beklentimizin %8,2 üzerinde gerçekleşti (Kurum beklentimiz: 3,72 milyar TL, piyasa beklentisi: 3,9 milyar TL). Bu bağlamda, FAVÖK marjı yıllık bazda 1,29 puanlık ılımlı düşüş kaydederek %43,08 seviyesinde gerçekleşti.

Şirket 2021 yılı öngörülerini revize etti

Gelir büyümesi beklentisi %18’den yaklaşık %20 seviyesine yükseltilirken, FAVÖK hedefi 14,3 milyar TL’den 14,5 milyar TL seviyesine revize edildi. Operasyonel yatırım harcamalarının gelire oranı da %21-22 bandından %21 seviyesine çekildi.

Turkcell için 22,20 TL olan hedef fiyatımızı ve ‘AL’ tavsiyemizi sürdürüyoruz

Turkcell’in dijital hizmetler ve ödeme sistemleriyle genişlettiği faaliyet kapsamının olumlu operasyonel sonuçlarının önümüzdeki çeyreklerde daha da belirginleşeceğini düşünüyoruz. Özellikle dün yapılan KAP açıklamasında da belirtildiği üzere, şirket yönetiminin Paycell markasıyla ödeme çözümleri sunan bağlı ortaklığı Turkcell Ödeme ve Elektronik Para Hizmetleri A.Ş.’nin mevcut ve farklı pazarlarda büyümesinin hızlandırılarak iş hacminin büyütülmesi stratejisi kapsamında, şirkete kaynak sağlanması amacıyla kısmi hisse satışı alternatiflerini değerlendirmeye karar verdiği yönündeki haber akışlarının da bu beklentiyi teyit ettiğini gözlemliyoruz. Diğer yandan, Turkcell Türkiye’nin gelir parametrelerini incelediğimizde, şirketin yılın dokuz ayında kaydettiği 2,5 milyon net abone kazanımı ile yıllık hedefini aşmasını olumlu olarak değerlendiriyoruz. Ayrıca, faturalı abone bazında güçlü eğilimin devam etmesi de bir diğer pozitif katalist olarak öne çıkıyor. FAVÖK cephesinde de, özellikle maliyetler cephesinde normalleşmenin yansımalarının artacak olmasına karşın, şirketin güçlü operasyonel performansının karlılıkta belirleyici olmaya devam edeceğini düşünüyoruz. Bu çerçevede, şirket öngörüleri ile uyumlu olan kurum tahminlerimizi sürdürüyoruz. Öte yandan, net borç/FAVÖK tarafında önceki yılın aynı dönemindeki 0,79 seviyesinden, küresel piyasalarda volatilitenin ön planda olduğu 3Ç21’de 0,91x seviyesine ılımlı artışı makul olarak yorumluyoruz. Bu çerçevede Turkcell için 22,20 TL olan hedef fiyatımızı ve “AL” tavsiyemizi sürdürüyoruz.

Yasal Uyarı

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Halk Yatırım

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu