Döviz

Hoppalaaa: Döviz alım satımında kimlik tespiti zaruriliği getirildi

Yükselen enflasyona karşı faiz indiren merkez bankasının politika tercihi TL’de her gün değer kaybının artmasına neden oluyor.  Tıpkı artan gıda fiyatları enflasyonuyla market zincirlerine denetimle mücadele yönteminin seçilmesi gibi, artan döviz talebini yavaşlatmak için de döviz işlemlerinde kimlik bilgisi zorunluluğu devreye girdi.  İşlemlerin bir kısmını kayıt dışına itebilecek bu adım, TL’nin değerini korumak adına hiçbir fayda sağlamayacak. Hatta aylar önce gündemde olan olası kambiyo kontrolleri konusunu da tekrar gündeme taşıyabilecek.

Açıklamaya göre Hazine ve Maliye Bakanlığı, Türk parası kıymetini koruma hakkında 32 sayılı kararda tanımlanan yetkili müesseseler olan Döviz bürolarının çalışma düzenine ilişkin yönetmelikte değişiklikler yaptı. Düzenleme, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Bakanlığın kararına göre döviz büroları müşterinin T.C. Kimlik Numarasını/Pasaport Numarasını ve/veya Vergi Kimlik Numarasını, işlem tarihini, saatini ve miktarını gösterecek şekilde her bir işlem itibarıyla ayrı bir hesap veya deftere kayıt etmek zorunda olacak.

Bürolar gerçekleştirdikleri tüm işlemlerde müşterinin T.C. Kimlik Numarasını/Pasaport Numarasını ve/veya Vergi Kimlik Numarasını müşteriden temin ederek her bir işlem itibarıyla kayıt altına almak zorunda.

KİMLİK KONTROLÜ YAPILACAK

Müşteri tarafından beyan edilen T.C. Kimlik Numaraları/Pasaport Numaraları vezne görevlileri tarafından kişinin fotoğrafının yer aldığı Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartı veya pasaport üzerinden, Vergi Kimlik Numarası ise bunlara ek olarak kişinin söz konusu şirket adına işlem yapmaya yetkili olduğunu belirten belgeler üzerinden kontrol edilerek kayıt altına alınacak. Söz konusu bilgiler, ilgisine göre düzenlenen belgeler üzerine kayıt edilecek.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu