Kripto Paralar

İklim Değişikliğiyle Çabada Bu 5 Altcoin, Dikkat Çekiyor!

Bitcoin Nisan ayında madenciliğinden kaynaklanan çevresel sorunlarla gündeme gelmiş, hatta piyasa genelini etkileyen bir düzeltme yaşamıştı. Şimdi bu 5 altcoin projesi Blockchain teknolojisiyle iklim değişikliğine çözüm bulmayı amaçlıyor.

Blockchain teknolojisi neler yapabilir?

Geçtiğimiz günlerde, 2021 Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Konferansında masaya oturan Çin ve Hindistan, kömür enerjisini “aşamalı olarak devre dışı bırakmak” yerine “aşamalarını azaltmayı” kabul etti. Bu karar tartışmalara da yol açarken, şimdi Blockchain teknolojisinin ana akım medya anlatısına rağmen iyilik için bir güç olabileceği düşünülüyor.

Üzerinde çalışan projelere örnek olarak Etherisc, çiftçilere aşırı hava koşullarının neden olduğu mahsul hasarını hafifletmesine yardımcı olduğu Kenya’da faaliyet gösteriyor. Etherisc’in Kapsayıcı Baş Sorumlusu Michiel Berende, geçtiğimiz günlerde verdiği bir demeçte şunları dile getirdi:

Blockchain, etkilerini azaltmak, mücadele etmek ve bunlarla başa çıkmak için yeni yolların kilidini açarak iklim değişikliğini yenmemize yardımcı olabilir.

Altcoin projesi Etherisc’in Kenya’daki faaliyetleri

Etherisc, Kenya’daki 17.000 küçük çiftlik sahibine Blockchain destekli mahsul sigortası sağlamak için bölgesel ortaklarla birlikte çalışıyor ve 6.000 çiftçi bu yıl sezon ortasında ödeme alıyor. Projenin Baş Sorumlusu Berende’ye göre “Blockchain projeleri gerçek dünyada fark yaratıyor” ve “iklim krizlerine yönlendirme konusundaki doğal yeteneğinin kanıtı olarak hizmet ediyor”.

Etherisc krizle mücadelede yalnız değil

COP26, karbon emisyon ticareti kurallarını henüz standart hale getirmiş olsa da, Klima DAO süreci ciddi olarak aylar önce başlattı.

  • Klima DAO, karbon varlıklarının fiyat artışını hızlandırmayı, fosil yakıtları ve diğer kirletici endüstrileri zamanla daha az çekici hale getirmeyi hedefliyor.
  • Algorand , bir Blockchain’in karbon negatif olabileceğini başarıyla gösterirken, Chia, Bitcoin’in yıllık enerji tüketiminin % 0,16’sını kullanan “Proof Of Space and Time” konsensus mekanizmasını geliştirdi.
  • Bitcoin’e gelince, Blockstream CEO’su Adam Back şimdi büyük kripto madenciliğinin “aslında” karbon emisyonlarını azalttığını savunuyor.

Kriptokoin.com aktardığımız bu projeler, uzmanlara göre kirliliğe neden olan NFT’lerle bile birleşerek NFT’ler bile iklim değişikliğiyle mücadeleye katkıda bulunabilir. Örneğin, Crypto Trunks, bu yılın başlarında ilk karbon negatif NFT projesi olarak anlatıyı tersine çevirmeye yardımcı oldu.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu