Kripto Paralar

İlahiyatçı Karataş Yanıtladı: Kripto Para Ticareti Caiz Mi?

Blockchain teknolojisi her geçen gün gelişiyor ve tanınırlığı da artıyor. Ve bu teknolojinin en önemli unsurlarından biri olan kripto paralar, bireysel yatırımcıların ilgi odağı haline geliyor. Kriptokoin.com haberlerinden de takip ettiğiniz üzere, kripto para işlemlerinden milyarder olan bireysel yatırımcılar olduğu gibi, uzun yıllar boyunca biriktirdiği tüm varlığını kaybedenler de oluyor. Bugünlerde ise İslam dünyasında kripto paraların dini boyutu konuşuluyor.

Mustafa Karataş: Kripto para yatırımı bir nevi kumardır

İstanbul Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Karataş katıldığı bir televizyon programında, Türkiye’den de bireysel yatırımcıların büyük ilgi gösterdiği kripto para konusunda açıklamalarda bulundu. Açıklamasında kripto paraları dini açıdan değerlendiren Mustafa Karataş, “bir nevi kumar” olduğunu söylüyor. Mustafa Karataş, bu görüşe dayanak olarak da, “kripto para yatırımı yapanların büyük gelir beklentisinde olmalarını” gösteriyor. İlahiyatçı yazar, bu duruma örnek olarak, geçmişte holdinglere çok büyük kâr beklentileri ile para yatıranları hatırlatıyor. Daha önce konuyla ilgili fetva yayınlayan Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu, para olarak bilinen değişim aracının bazı özelliklerine dikkat çekmiş ve şu açıklamaya ver vermişti:

Buna göre kendi özünde ciddi belirsizlikler taşıyan, aldanma ve aldatma riski ileri düzeyde olan, dolayısıyla herhangi bir güvencesi bulunmayan ve kamuoyunda saadet zinciri olarak bilinen uygulamalar gibi belirli kesimlerin haksız ve sebepsiz zenginleşmesine yol açan dijital-kripto paraların kullanımı caiz değildir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu