Bankalar

İş Bankası EFT İptali Nasıl Yapılır? – 2022

İş Bankası EFT iptali özellikle mobil bankacılık alanında yapılan güncellemeler sayesinde oldukça kolay hale geldi. EFT işlemi gerek online alışverişlerde, gerek ödemelerde, gerekse banka hesaplarımız arasında para transferlerinde sıklıkla kullandığımız bir işlem. Günümüzde EFT işlemleri ATM’den yapılabiliyor olsa bile artık gelişen teknoloji sayesinde tek tuşla bu işlemi yapmak mümkün.

Pandemi sürecinde herkes evinde kaldığı ve tüm işlemler online olarak yaptığı için İş Bankası’da bu duruma kayıtsız kalmadı. Mobil bankacılık alanında yaptıkları geliştirmeler, güncellemeler sayesinde artık herkes kolaylıkla EFT işlemi yapabiliyor. Fakat her konuda olduğu gibi zaman zaman belli başlı dikkatsizliklerden ötürü bu işlemi yanlış şekilde yapmak mümkün oluyor. İş Bankası EFT İptali ile bu durum düzeltilebiliyor.

İş Bankası EFT İşlemi

EFT işlemi gerçekleştirilirken göndereceğiniz kişinin soy isim ve banka IBAN bilgisi gerekli oluyor. Bu bilgileri doğru girdiğiniz takdirde paranız karşı tarafa gönderiliyor. Yanlış girdiğiniz zaman ise bir uyarı alıyorsunuz. Ya hesabınızdan çekilen para geri iade ediliyor ya da işlemi tamamlamak için yanlış bilgilerin düzeltilmesi isteniyor. Örneği IBAN bilgisini girdiğiniz bir kişinin isim ve soy ismini yanlış girerseniz uygulamada bunun yanlış olduğuna dair bir uyarı görüyorsunuz. Ardından bir önceki sayfaya geri dönerek yanlış bilgileri düzeltip işlemi doğru bir şekilde gerçekleştirmiş oluyorsunuz.

İş Bankası EFT İptali nasıl yapılır
İş Bankası EFT İptali nasıl yapılır?

Yanlış hesaba para gönderdiğinizde ise İş Bankası EFT İptali işlemi daha farklı oluyor. İlk olarak bankanın Müşteri Hizmetleri servisini arayarak durumla ilgili bilgi veriyorsunuz ve yaptığınız yanlışı net bir şekilde anlatıyorsunuz. Ardından yetkili kişi parayı gönderdiğiniz kişi ile iletişime geçerek işlemin iptali için onay istiyor. Karşı taraf da onayladıktan sonra paranız hesabınıza geri aktarılıyor.

Yanlış EFT Nasıl Engellenir?

Eğer yanlış EFT yapmaktan korkuyorsanız dikkat etmeniz gereken birkaç nokta var. Bunlardan ilk işlemlerini kaydetmek. Örneğin her ay düzenli olarak gönderdiğiniz bir gideriniz varsa (kira, fatura, taksit ödemesi vs.) bu işlemler mobil bankacılık uygulamanıza rahatlıkla kaydedebilirsiniz. Her ay tekrar bir bilgi girmeniz gerekmeden tek tuşla bu işlemi gerçekleştirerek yanlış EFT işlemi yapmaktan kurtulmuş olursunuz. Hızlı İşlemler sayesinde vakit kaybetmeden başarılı bir şekilde EFT yapabilirsiniz.

Diğer önemli nokta ise para transferini gerçekleştirmeden önce mutlaka bilgileri gönderin. Mümkünse TC Kimlik numarası ile Kolay Adres yöntemiyle paranızı transfer edin. Böylelikle hiçbir yanlışlık olmadan kişinin kendi tanımladığı kolay adresine para transferi gerçekleşmiş, İş Bankası EFT iptali gibi bir işleme gerek kalmamış olacaktır.

İş Bankası EFT İptali Nasıl Yapılır?

İş Bankası müşteri hizmetlerini arayarak veya canlı destek üzerinden EFT iptal işlemi yapabilirsiniz.

https://www.youtube.com/embed/dAZqpP9bh6s

İlginizi Çekebilir: Yapı Kredi Taksitçi Kart Ne İşe Yarar?

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu