Döviz

İş Yatırım: CDS ve Türk Şirketleri Eurotahvil Fiyatlamaları

Merkez Bankaları’nın ön plana çıktığı haftada getiriler sert hareketlilik yaşarken, Fed’in tahvil alımlarının hızını beklenildiği üzere azaltmaya başlaması öne çıkan gelişme oldu. İngiltere ve Avustralya Merkez Bankaları’nın daha güvercin tarafta kalan yaklaşımlarına karşılık, Polonya ve Çekya tarafında beklentinin üzerinde artırılan faizler EM genelinde oluşan daha şahin yaklaşımı öne çıkardı.

Türk hazine eurotahvilleri ise, kurda yaşanan kayıp ve enflasyon verisi sonrası oluşan faiz indirim beklentilerine rağmen, oldukça kuvvetli işlem gördü. Ülke risk primi hafta başından bu yana yaklaşık kırk baz puan aşağı gelerek 408’e geriledi.

Son dönemde satış ağırlıklı işlem gören ve lokal talebin daha zayıf kaldığı Türk hazine eurotahvilleri bu hafta beklenenin aksine, kuvvetli performans ile öne çıktı. Fed toplantısından piyasayı destekleyen açıklamalar gelmesi risk algısını iyi tutarken, lokal tarafta alıcıların aktivitelerini artırması ile fiyatlar desteklendi. Kısa tarafta alımlar getirilerde hızlı düşüş yaratırken, uzun taraf daha çok yabancı ilgisi görse de, alımlar daha yavaş hızda oldu. Getiri eğrisi kısa tarafta 55 bps, orta vadede 40-45 bps, uzun tarafta ise 25-30 bps aralığında daralma gösterdi, ülke risk primi kısa vadeli getirilere göre biraz daha geride kalsa da, güçlü düşüşü takip etti. Şirket kıymetlerinde kısa tarafta alım ilgisi biraz daha zayıf kalırken, 2022 vade sermaye benzeri kıymetlerde yabancı arzının yüksek olması fiyatları baskıladı. 2022-26 vadeli senior kıymetlerin yine düşük likidite ile işlem görmesinin yanı sıra, uzun tarafta da arzın neredeyse sıfırlanması ise fiyatları bu vadelerde destekleyen etken oldu.

ABD hazine tahvilleri Fed’in tapering ve faiz artışlarına dair görüşlerine odaklanılması ile yönün net olmadığı bir hafta geçirdi. Tapering açıklaması getirilerde genişleme yaratırken, Avustralya ve İngiltere MB’lerinin güvercin yaklaşımları getirileri aşağı çekti. ABD tahvillerinin de hareketleri takip etmesi sonrası getiriler hafta kapanışı öncesinde daraldı, on yıl vadede getiri NFP öncesi 1,53%’ye gerilerken, faize daha yüksek hassasiyetin olduğu kısa tarafta getiriler hafta başına göre 10-15 bps aralığında daralma yaşadı.

FÖŞ kehanette bulundu:  TL, TCMB ve FED Arasında Sıkıştı

Vakıf Yatırım’dan Kasım hisse önerileri

YORUM:  ABD tarım-dışı istihdam patladı, piyasa hala Fed faiz artırımına inanmıyor

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu