Döviz

Işık Ökte:  Dövizde karanlık gece

Lira’nın dolar karşısında 10.40 işlem gördüğü ‘’karanlık’’ akşamda aşağıdaki grafiğin resmini çekerken ülkem adına gözyaşı döktüm.. neden mi? çünkü bu ülkenin muhteşem potansiyelini ve en az bir jenerasyonu basit ekonomik hatalar yüzünden kaybettiğimiz tekrar yüzüme vuruldu…

USDTRY 10.40, EUR/USD sepet 11 herkesin dilinde.. ama TRYZAR’ın 1.50 altına tarihte ilk defa kırması çoğunuzun gözünden kaçmış olabilir.. Güney Afrika randı (ZAR) evet.. bir zamanlar 5.50 üzeri işlem görmüş TRYZAR bugün 1.50 aşağısında.. nerden nereye? Peki Güney Afrika kim? %30 işsizlik oranı, sokaklar karışık, ırkçı çatışmalar (bkz. Eski Başkan Zuma’nın Temmuz ayında hapsiyle başlayan çatışmalarda 340 ölü) , çatlak kamu bütçesi, sorunlu kredi oranları yükseliyor, dolar borçlusu klasik bir GOÜ ekonomisi .. ve bu ülke karşısında, senin para birimin 2018 kur krizinde 2.00 altına satılmamışken, bugün 1.49 gördük!

Trade eden ve biraz teknik analiz bilenler aşağıdaki uzun vadeli grafiğin bir FX çaprazını anımsatmıyor olduğunu görmüşsünüzdür.. evet, haklısınız.. uzun vadede Enron/Worldcom hisse grafiğine yakınsayan formasyon ????????

Peki neden?

Güney Afrika oyunun ortasında ekonomi ve sermaye piyasa kurallarını değiştirmedi.

Güney Afrika swap piyasasını açık tuttu, likidite problemi yaşatmadı. İsteyen aldı, isteyen sattı.

Güney Afrika sürekli banka sistemi üzerinden para basıp, bunu merkez bankası APİ üzerinden fonlatıp batık şirketleri kurtarmadı, dolarizasyonu körüklemedi.

Güney Afrika para birimine darbe vurucu ‘’yabancı yatırımcı ve sıcak para istemiyoruz’’ açıklamalarından, ‘’rekabetçi kur’’ Lafontaine masallarından, ‘’cari açık kapanırsa enflasyon düşer’’ teorilerinden uzak durdu.

Bugün, yabancı kurumların FX stratejistleri, sizle, ailelerinizle ve tüm 84 milyonla dalga geçercesine 1.65’den aşağıdaki grafiğe bakıp, ‘’boşver yine de TRYZAR sat’’ önerisi yazıyorsa ve öneri yine para kazandırıyorlarsa, bazı insanların ve kurumların yatacak yeri yok.

Finansal piyasalarda ve ekonomilerde her sorunun çaresi vardır.. ama lütfen bir kriz daha yaşayıp, ikinci jenerasyonu da kaybetmeyelim.. çünkü o krizi bekleyen ‘’akbabalar’’ on milyarlarca dolarlık fonları güzel ve yalnız ülkemizin ana değerlerini satın almak için çoktan hazırladılar.. Başta sermayedarlarımız, sonra siyasilerimiz uyanıp buna izin vermemeli!

Ne demek istediğimi ‘’anlamayanlar’’ ya da anlamazlıktan gelenler için ipucu: bugün Meksika’nın en önemli şirketlerinin, holdinglerinin nasıl ABD sermayesi himayesine girdiğini, NAFTA’nın kimin için ve nasıl çıkarıldığını inceleyin.. 1980’ler Meksika krizi sonrası olanları bir okuyun.. oyunun ana perdesi orada saklı…

Linked-in paylaşımı

Güldem Atabay: TL/dolarda yeni rekor neden şimdi ve sonra ne olacak?

Eski Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz’dan dolar iddiası

Deutsche:  Küresel büyüme yavaşlıyor, enflasyon yükseliyor

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu