Kripto Paralar

İşte Bu Hafta Bitcoin Fiyatını Belirleyecek 5 Kıymetli Gelişme!

Bitcoin, tarihinin en yüksek haftalık kapanışını gerçekleştirdikten sonra yeni haftaya daha da yüksek seviyelerde başladı. Peki sırada ne var? Kripto analisti William Suberg, Bitcoin fiyat hareketini önümüzdeki günlerde etkileyebilecek beş faktöre göz atıyor. Biz de Kriptokoin.com olarak analistin değerlendirmelerini okuyucularımız için derledik.

Vadeli işlem piyasasında dev makas

Bir haftalık sabrın ardından boğalar, pazar gecesi yeniden kontrolü ele geçirdi ve Bitcoin 65.000 doları geçti. Boğa piyasalarında genelde olduğu gibi, bu yükseliş de hızlı oldu ve Bitcoin, yalnızca bir saatte 2 bin dolar değer kazandı. Haftalık kapanıştan hemen önce değer artışı gösteren Bitcoin, 7 Ekim ile biten haftayı da 63.270 dolarda kapatarak rekor kırdı.

Diğer yandan, kripto para piyasasının toplam değeri de tarihte ilk kez 3 trilyon doları geçti. Bitcoin’in uzun vadeli potansiyeline ilişkin iyimserlik sürerken, mevcut boğa piyasasında asıl getirilerin ise henüz görülmediği yaygın olarak düşünülüyor. Popüler analist Rekt Capital, konuyu şöyle özetliyor:

BTC almak için çok geç olduğunu düşünenler, bu döngüde hala ne kadar yükselebileceğini fark etmiyorlar.

Decentrader Kurucu Ortağı Filbfilb, kısa vadede düzeltmeye yol açabilecek az sayıda olası sebepten biri olan CME vadeli işlemler makasına dikkat çekiyor. Pazartesi günü piyasalar, cuma gününden önemli ölçüde daha yüksek seviyelerde açıldı. Bu yüzden analist William Suberg, tarihsel davranışlara da uygun olarak, söz konusu makasın kapatılması için düşüş yaşanması ihtimalinin sürdüğünü söylüyor.

CME Bitcoin vadeli işlemlerin 4 saatlik mum grafiği / Kaynak: TradingView

Bitcoin için fonlama oranları hızla yükseliyor

Analist William Suberg’e göre, CME makasının yanı sıra, bir başka türev göstergesi de kısa zaman çerçevesinde sorun yaşanabileceğine işaret ediyor. Analist, verilerin borsalardaki fonlama oranlarının sürdürülemez seviyelere doğru ilerlediğini ortaya koyduğunu belirtiyor. Analist, fonlama oranları Bitcoin’in 67.000 doları geçtiği Ekim ayındaki kadar yüksek olmasa da, yüksek pozitif fonlama oranlarının genellikle fiyat düzeltmesiyle sonuçlandığını hatırlatıyor.

Öte yandan analist Dylan LeClair, kaldıraçlı long pozisyon sayısında artış görülmediğinden dolayı fazla endişelenmeye gerek olmadığını düşünüyor:

BTC, son birkaç saatte vadeli işlemlerin açık pozisyonlarında veya sürekli vadeli işlemlerin fonlama oranlarında önemli bir artış görülmeden 2 bin dolardan fazla yükseldi. Mevcut fiyat hareketinin ardında kaldıracın ani artışı değil, spot satıcıların yorulması yer alıyor. Satış tarafında likidite bulunmazken, makas büyüyor.

BTC fonlama oranları grafiği / Kaynak: Coinglass

Analist William Suberg, Kripto Korku & Hırs Endeksi’nin ise piyasa duyarlılığının hızla “aşırı hırs” bölgesine ilerlediğini ortaya koyduğunu söylüyor. Bununla birlikte, 75/100 puan ölçülen endeks, yine de fiyatın pik yapması için en az 20 puanlık daha yer olduğunu gösteriyor.

Kripto Korku & Hırs Endeksi / Kaynak: Alternative.me

Madenciler hala Bitcoin satışı yapmıyor

Analist William Suberg, Bitcoin için yeni rekor ufukta gözükürken, madenciler de satış yapmayı reddetmeyi ve güçlü bir şekilde birikim yapmayı sürdürdüğünü ve on-chain analiz kaynağı CryptoQuant’ın verilerinin, geçtiğimiz hafta ve aylarda madenciler ile ilişkili cüzdanlardan çok az çıkış yapıldığını ortaya koyduğunu belirtiyor.

Bitcoin madencilerinin satış grafiği / Kaynak: CryptoQuant

Analist, bu durumun sebebinin, Mayıs 2020’de yaşanan blok ödülü yarılanmasıyla madencilerin gelirinin BTC cinsinden yarı yarıya azalırken, BTC’nin dolar değerinde ise ciddi bir artış görülmesi olduğunu söylüyor. Bununla birlikte, BTC cinsinden azalmaya rağmen, madencilerin geliri söz konusu zaman aralığında dolar cinsinden %550 artış gösterdi. Aşağıdaki grafik, madencilerin pozisyonlarından ne ölçüde kâr ettiğini ve mevcut dört yıllık halving (yarılanma) döngüsünde birikimin nasıl bir fayda sağladığını yansıtıyor.

Bitcoin madencilerinin geliri ve BTC açıklamalı grafiği / Kaynak: Glassnode/ Twitter

Bitcoin hash oranında güçlü toparlanma

Analiste göre, Bitcoin ağının esasları da madenciler arasındaki olumlu havayı destekliyor. Blockchain’i işletmek için harcanan işlem gücünü ifade eden hash oranı, mayıs ayında Çin’in piyasada yol açtığı karışıklığın ardından toparlanmayı sürdürüyor. Analist, Çin’in izlerini tamamen silen Bitcoin’in yedi günlük ortalama hash oranının, yayın saati itibarıyla 161 EH/s ölçüldüğünü ve tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 168 EH/s’ye ise tahmini yalnızca 7 EH/s kaldığını belirtiyor.

Bitcoin’in 7 günlük ortalama hash oranı grafiği / Kaynak: Blockchain

Hash oranının yanı sıra madencilik zorluğunun da art arda sekizinci kez yükselmesi bekleniyor.

Son olarak, enflasyon endişeleri tırmanıyor

Makro piyasaların gündem maddelerinden biri olan enflasyonun Bitcoin’e faydalı olması ve kripto paranın koruma özelliğini ortaya çıkararak cazip kılması bekleniyor. Bu hafta paylaşılacak ABD tüketici fiyat endeksi (CPI) verileri, tahminler ve gerçeklik arasında kopukluğu daha da artırabilir.

Geçtiğimiz günlerde varlık satın alımlarının azaltılacağının sinyallerini veren Fed, bir analiste göre mevcut ortam nedeniyle stratejisini değiştirmeye dahi zorlanabilir. Citigroup Kıdemli Yatırım Uzmanı Mahjabeen Zaman, şu değerlendirmeyi yapıyor.

CPI sayılarının her ikisi için de yukarı yönde risk olduğunu ve bunun sonucunda Fed’in varlık satın alımlarını hızlandırabileceğini düşünüyoruz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu