Kripto Paralar

Jandarmadan Kripto Para Operasyonu! İşte Ayrıntılar

Türkiye’de yeni bir kripto para operasyonu yapıldı.  Kayseri’de jandarma ekipleri tarafından düzenlenen operasyonda kripto para üreten bir kişi gözaltına alındı. Kriptokoin.com olarak, detayları sizler için derledik, birlikte konuyu inceleyelim…

Jandarmadan kripto para operasyonu: 1 gözaltı!

Son dönemde Türkiye’nin çeşitli illerinde kripto madencilik operasyonları düzenleniyor. Bugün bir operasyonlara bir yenisi eklendi. Kayseri’de jandarma ekipleri tarafından düzenlenen operasyonda kripto paraların madenciliğini yapan bir kişi gözaltına alındı. Basına yansıyan bilgiye göre, Kayseri İl Jandarma Komutanlığı tarafından yürütülen kaçakçılık ile mücadele faaliyetleri kapsamında; kripto üretim cihazı ile kripto madenciliği yapıldığının tespit edilmesi üzerine harekete geçildi.

Melikgazi ilçesinde bir eve operasyon düzenleyen ekipler, F.E.’yi gözaltına aldı.  Evde yapılan aramada ise piyasa değeri yaklaşık 370 Bin TL olan 3 adet ana kart, 22 adet ekran kartı, 3 adet İntel işlemci, 4 adet power supply, 3 adet 16 GB USB bellek, 44 adet soğutucu fan, 3 adet 4 GB RAM, 1 adet TB HDD, 1 adet 120 GB SSD, 3 adet farklı markalarda cep telefonu ve 3 adet mining sistemi ele geçirildi. Şüpheli F.E. ise gözaltına alındı.

Avukat Enes Malik Saran yanıtladı: Türkiye’de kripto madenciliği suç mu?

Bir hafta önce ise Türkiye’nin 2 ilinde kripto madencilik operasyonları yapıldı. Balıkesir ve Şanlıurfa’da kripto üretimi yaptığı iddia edilen şüpheliler gözaltına alındı. Peki Türkiye’de kripto madenciliği suç mu? Bu konuda bir kanun ya da düzenleme var mı?

Avukat Enes Malik Saran’a göre, ülkemiz açısından konuşulacak olursa mevzuatta, kripto paraların madenciliğini yasaklayan açık bir hüküm Türk Ceza Kanununda bulunmuyor. Enes Malik Saran, kripto paraların üretimi ve donanımlarına sahip olmanın suç oluşturmadığını söyledi. 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu