Kripto Paralar

Kabus Başladı: 141.000 Bitcoin Piyasaya Boşaltılacak!

Analistler, Mt. Gox’un kripto para iadesinin, Bitcoin spot ETF reddi ile birleştiğinde, BTC fiyatında bir düşüşü tetiklediğine inanıyor. Mt.Gox borsasının yatırımcılara ve traderlara geri dönmesi beklenen Bitcoin token’leri 100 ila 1.000 dolar arasında satın alındı. Kripto analisti Ekta Mourya’ya göre bu durum, Bitcoin’de basamaklı bir satışı tetikleyebilir. 

Mt. Gox, kaybolan Bitcoin (BTC)’leri traderlara iade etmeye hazırlanıyor

Kriptokoin.com olarak bildirdiğimiz üzere, feshedilen kripto para borsasının, traderlara ve yatırımcılara 8,5 milyar dolarlık Bitcoin iade etme planı, mütevelli heyetinden nihai onay aldı. Kurtarma planı artık nihai ve bağlayıcı. Ayrıca, bir Japon mahkemesinin onayının ardından alacaklılara tazminat ödenecek. Mt. Gox, bir zamanlar dünyanın en büyük Bitcoin borsasıydı. Binlerce müşteriye ait olan BTC’yi kaybeden borsa, 2014’ün başlarında kapandı ve traderlar o zamandan beri kayıp fonlarının geri alınmasını bekliyorlar.

Borsa, kapanış sırasında 850.000 BTC’yi kaybetti ve şimdi 141.686’sını iade etmeye hazır. Tokyo merkezli borsa, hak sahiplerine 8,5 milyar dolardan fazla Bitcoin varlığını (her bir BTC için 60.000 dolar) telafi etmeyi planlıyor. Bir Tokyo Bölge Mahkemesi, alacaklılar tarafından sunulan 2018 tarihli dilekçeye yanıt olarak şimdi “nihai ve bağlayıcı” bir düzenleme yayınladı.

Takma adlı bir kripto analisti olan CryptoWhale, kayıp Bitcoin’leri kurtarmanın BTC fiyatında bir çöküşü tetikleyeceğine inanıyor. Analist, Mt.Gox’un iade etmeyi planladığı BTC tokenlerinin 1.000 dolar veya daha düşük bir fiyattan alındığını savunuyor:

Alacaklıların talepleri yerine getirildikçe, BTC tokenlerinin borsaları doldurmaya başlaması muhtemel. Analist Ekta Mourya, borsalarda Bitcoin bakiyesindeki bir artışın, varlık üzerindeki satış baskısını tarihsel olarak artırdığını hatırlatıyor. Analist, şu değerlendirmeyi yapıyor:

Bitcoin spot ETF’sinin Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) tarafından yakın zamanda reddedilmesinin, 141.686 BTC geri kazanımının onaylanmasıyla birlikte, traderlar ve yatırımcılar arasında ayı eğilimini artırması bekleniyor.

BTC fiyat trendini değerlendiren FXStreet analistleri ise, düzeltme başladığında BTC’nin 54.000 dolara düşeceğini tahmin ediyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu