Bankalar

Kiralık Banka Kasaları Ne Kadar Güvenli? – 2022

Kiralık banka kasaları ne kadar güvenli çok önemli bir emaneti bir yere saklayıp korumakla ilgili bir fikir oluştuğunda banka kasalarının güvenliğini öğrenmek isteriz. Kiralık banka kasaları ne kadar güvenli olduğunu bankaların kendi ürünlerini ne kadar özenle koruyorlarsa kiralanan kasalarda yer alacak emanetleri de o kadar belki daha da fazla korumaya çalışırlar.

Kiralık Banka Kasası Nedir?

Kiralık Banka Kasası Nedir?
Kiralık Banka Kasası Nedir?

Banka şubelerinde bankanın para ve maddi varlıkları koruduğu alan kadar güvenli bir ortamda tutulan kiralık banka kasaları müşterilerin maddi ya da manevi önem ve değere sahip emanetlerini saklamaları için çeşitli boylarda kullanıma sunulmuş güvenli ve sağlam kasalardır.

İnsanlar evlerinde kaybolmasından çalınmasından endişe ettikleri kıymetli eşyalarını koyacak yer arayışında kiralık banka kasası nedir hakkında araştırma yaparak bir saklama alanı olarak banka şubelerinde çelik olarak üretilmiş kiralık banka kasalarını tercih edebilirler.

Belli ücretler karşılığında kiralanan kasalar içerisinde saklanacak malzemenin boyutuna göre üç farklı ebatta kiralanabilmektedir. Genelde küp şeklinde olan banka kasalarının ebatları en küçüğü 11 buçuk santimdir. Orta boy kiralık banka kasası 16 buçuk santim ve büyük boy kiralık banka kasası da 26 buçuk santim olarak banka şubelerinde kiralanmayı bekliyor.

Kiralık Banka Kasaları Güvenli mi?

Kiralık Banka Kasaları Güvenli mi
Kiralık Banka Kasaları Güvenli mi?

Bazen çok önemli bir evrak bazen de kıymetli madenler banka kasalarında saklanmak istenebilir. Peki kiralık banka kasaları ne kadar güvenli bankalar kiralanan bu kasaları için nasıl güvenlik önlemlerini uygulamaktadır bunlara bakalım.

Bankaların şubelerinde yer alan kiralık kasaların kiralanması esnasında iki anahtar kullanılır. Bir anahtar kiralayanda bir anahtar da kasadan sorumlu banka yetkilisinde bulunur. Kasa açılmak istendiğinde dışarıdan her anahtar getiren gelip direk kasayı açamaz. Banka görevlisinin de nezaretinde kasa kiralayanın teyit edilmesi güvenlik seviyesini bir hayli yükseltmektedir.

Endişeye asla yer vermeyecek bir sistemi olan kiralık banka kasası uygulaması bankanın en sağlam yerinde ulaşılması en zor bölümünde muhafaza edilir. Sadece kasaların bulunduğu alana ulaşmak için bile çok fazla güvenlik önleminin uygulandığı kiralık banka sistemleri bir eşya veya kıymetli herhangi bir şey saklamak için ilk tercih edilmesi gereken yerlerden birisidir.

Değerli madenlerden yapılan takılar, uzun bir seyahate giderken evde bırakılmak istenmeyen çok önemli belgeler ve daha birçok farklı ürünün saklanabileceği kiralık banka kasaları nasıl kullanılır sorusuna da kısaca değinmek istiyoruz.

Kiralık banka kasaları nasıl kullanılır?

Kiralık kasa sahibi olmak isteyen kişiler bu hizmeti veren banka şubelerine giderek bu taleplerini beyan etmeleri halin bankanın sunduğu prosedürlerin karşılanmasının ardından sadece sizin kullanımınıza açık olan kasanız size iki anahtardan biri verilerek teslim edilir. Diğer anahtar güvenlik önlemi için banka yetkilisinde kalır.

Bir eşya veya kıymetli başka bir malzemenin saklama sorumluluğunu hafifletmek için kiralık banka kasaları ne kadar güvenli öğrendikten sonra gönül rahatlığı ile bir kasa kiralanıp kullanılabilir.

İlginizi Çekebilir: Banka Yoluyla Gönderilen Para Nasıl Geri Alınır?

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu