BankacılıkKredi Notu

Konut Kredisi İçin Gerekli Evraklar

Konut Kredisi İçin Gerekli Evraklar

Hayallerimizden biri de tabi ki ev sahibi olmaktır. Ev sahibi olabilme hayalimiz bankaların bizlere sunduğu konut kredileriyle daha kolay hale gelmektedir. Vatandaşların genellikle yüzde ellisi ev alırken konut kredisine ihtiyaç duymaktadır. Hele de bu devirde çoğu insanın cebinde ev alacak peşin para bulunmamaktadır.

Kimse o kadar parayı da borç vermeye yanaşmaz bunun nedeni ise o kadar param olsa kendim yatırım için ev alırım olur. Ya da parayı peşin alamayacağı için uzun süreli azar azar ödenen parayı kabul etmeyişidir. Kimileri kira vermekten usanıp başını sokabilecekleri dört duvarın hayalini kurarken kimileri yatırım amaçlı birinci, ikinci, üçüncü evini almayı tercih ederler. Kimileri ise kira ödemek yerine kira üzerine biraz daha para ekleyip söz gelimi kemeri sıkarak konut kredisi taksitini ödemeyi daha mantıklı bulurlar.

 Konut Kredisi İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Her banka konut kredisi başvurma şartları ve başvuru sırasında talep ettiği evraklar farklıdır.

Genelleme yapmak gerekirse istenen evrakları aşağıdaki gibi sıralayabiliriz.

Başvuru Formu Nüfus Cüzdanı Fotokopisi ( eğer yoksa yerine pasaport veya ehliyet fotokopisi ) Bordro ( son ayki maaş bordronuz istenmektedir) Alacağınız Evin Tapusu Evin Mesken Ve Oturma İznin Olduğuna Dair Belge Kat Bilgileri ve Parsel Bilgileri Tapu Dışında İstenen Belgeler Arasındadır.

Konut Kredisi İçin Gerekli Evraklar

Konut Kredisi İçin Gerekli Evraklar Kamuda veya Özel İş Sektöründe Çalışanlar İçin Farklı mı?

Kamuda veya iş sektöründe çalışan sürekli işçiler, sözleşmeli çalışanlar, güvenlik vs. çalışanlardan istenen belgeler aynıdır. Yalnızca iş sahibi olanlardan vergi levhası istenmektedir.

Konut Kredisi İçin Gerekli Evrakların Hangilerini Bankadan Temin Edebilirim?

Başvuru formunuzu ve kimlik fotokopisini ( yerine pasaport ve ehliyette geçerlidir) banka yardımıyla temin edebilirsiniz. Başvuru formunu bankadan alarak nüfus cüzdan fotokopisini ise banka personellerinden çekmesini rica ederek temin edebilirsiniz.

Konut Kredisi İçin Gerekli Evrakların Diğerlerini Nereden Temin Edebilirim?

Maaş bordronuzu e-devletten veya çalıştığınız kurumdan isteyerek temin edebilirsiniz. Almak istediğiniz evle ilgili belgeleri ( tapu, mesken izni olup olmadığı, parsel veya ada şeklindeki bilgileri ve kat bilgileri ) ise evin bulunduğu bölgenin belediyesine başvurarak belediyede çalışan ilgili personelden yardım alarak temin edebilirsiniz.

 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu