Blog

Kripto para sanayisinde bugün öne çıkan haberler

Investing.com – Kripto para piyasalarının öne çıkan haberleri arasında, El Salvador Başkanı’nın hafta sonu açıkladığı Bitcoin ile ilgili yeni planları yankı bulmaya devam ediyor. Kripto paralara yönelik endişelerin arttığı Avustralya’da Bakan, kripto desteğini açıkladı. Birleşik Krallık’ta önümüzdeki günlerde daha fazla kripto baskısı görebiliriz. Shiba ekibi yatırımcıları sahte Shiba Telegram hesaplarına karşı uyarıyor.

Günün önemli gelişmelerini haberimizin devamına bulabilirsiniz.

El Salvador Başkanı Bitcoin şehri kurma planlarını duyurdu

Orta Amerika ülkesi El Salvador’un Bitcoin ile entegrasyonu hız kesmeden devam ediyor. Geçtiğimiz hafta sonu Bitcoin Konferansında Nayib Bukele, ülkede bir Bitcoin şehri kurma planını açıkladı. Conchagua yanardağı eteklerine inşa edilmesi planlanan Bitcoin şehri inşasının 2022 yılında başlayacağı ve yaklaşık 300.000 BTC’ye mal olacağı tahmin ediliyor.

Şehrin görünümünün yukarıdan bakıldığında Bitcoin logosunu oluşturacak şekilde bir mimariye sahip olması planlanırken BTC madenciliği ve Bitcoin şehri için gerekli enerjinin ilerleyen yıllarda eteklerine tabanına kurulacağı Conchagua yanardağından sağlanan jeotermal enerjiyle karşılanması düşünülüyor.

Diğer yandan El Salvador, kripto şirketi Blockstream ile ortak hareket ederek 1 milyar dolarlık Bitcoin fonu planlarını da duyurdu. 

Avustralya Finansal Hizmetler Bakanı’ndan kriptoya destek mesajı

Avustralya Finansal Hizmetler Bakanı Jane Hume, kripto paraların geçici bir moda olmadığını kalıcı bir sisteme dönüşeceği görüşlerini açık bir şekilde ifade etti. 

Bu bağlamda Avustralya hükümetinin kripto sektörüne karşı artan endişelerini eleştiren Bakan, ihtiyatlı davranışları makul görürken aşırı korkunun ülkeyi kripto ve Blockchain teknolojisi rekabetinde geride bırakma riskine yol açabileceğini iddia etti. 

Birleşik Krallık otoritesi, kripto kısıtlamalarını arttırmak için Bitcoin uzmanlarıyla anlaşıyor

Birleşik Krallık Finansal Yürütme Komitesi (FCA), bölgedeki yasadışı kripto faaliyetleri için saha sıkı önlemler almak için yeni bir girişimde bulunuyor. FCA çalışanlarının kripto alanında daha fazla eğitmek adına Bitcoin uzmanları işe alınmaya başlandı. 

Kripto alanında baskılarına devam eden Birleşik Krallık yetkilileri bu alandaki mücadelesi için önemli bir bütçe ayırmış durumda. Geçen yaz aylarında FCA’nın, genç kripto yatırımcılarını risklere karşı uyarmak adına 11 milyon sterlin tutarında dijital pazarlama kampanyası başlattığı biliniyor. 

Shiba Inu ekibi, SHIB yatırımcılarını uyarıyor

Shiba Inu ekibi, dolandırıcıların özellikle Telegram mesajlaşma programında popüler kripto paranın adını kullanarak yatırımcıları kandırma girişiminde bulundukları konusunda uyardı. 

Son aylarda en çok ilgi gören kripto para birimleri arasında başı çeken Shiba Inu, yükselen fiyatıyla geçen ay ilk 10 kripto para arasına dahil olmuştu. Ayrıca son güncel haberlere göre Shiba Inu ve Dogecoin, ABD’de Google (NASDAQ:GOOGL) aramalarında en çok aranan kripto varlıklar olmasıyla bir kez daha dikkat çekti. Durum böyle olunca Shiba pazarından yararlanmak isteyen dolandırıcıların sayısında da bir artış olduğu belirtiliyor. 

Shiba ekibi, bir uyarı videosu yayımlayarak kötü niyetli kişilerin Shiba’nın resmi hesaplarını taklit ederek yatırımcılara ulaşamaya çalıştığı ve ellerindeki coin’leri ikiye katlama vaatleriyle kandırmaya çalıştıkları konusunda uyarıda bulundular. 

Katman 2 ağları Ethereum’a destek olmaya devam ediyor 

Ethereum ana ağında yüksek gas ücreti sorunu devam ederken katman 2 ağı çözümleri Ethereum ağının imdadına yetişmeye devam ediyor. Öyle ki yaklaşık 3 aylık zaman periyodunda Katman 2 çözümü olarak faaliyet gösteren ağlara kilitlenen toplam değer (TVL) 5,6 milyar dolara ulaştı. 

Ethereum ağında katman 2 çözümü olarak çalışan projelerden toplam TVL açısından en büyük paya sahip olan proje, Arbitrum olarak gözüküyor. Toplam TVL’de yüzde 50 paya sahip olan Arbitrum’un ardından yüzde 17’lik oranla 972 milyon dolar TVL’ye sahip dYdX katman 2 çözümü geliyor. 

Yazar: Günay Caymaz

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu