Blog

Kripto Para

Kripto Para Nedir, Nasıl Üretilir, Ne İşe Yarar?

 

Gelecekte merkez bankaları tarafından basılan paraların önüne geçeceği düşünülen kripto para, takas işlemlerinin hepsinde kullanılabilmekte ve tamamiyle dijital metodlarla üretilmektedir. Gerek potansiyeli gerekse hacmi ile dünya üzerindeki büyük devletlerin ve büyük çok uluslu şirketlerin dikkatini çeken kripto paralar bir merkez tarafından değil; kullanıcılar tarafından üretilmektedir. Bütün kripto paraların bir üretim sınırı bulunmaktadır. Bu paraların miktarı arttıkça, yani üretim gerçekleştikçe çözümlenmesi gereken işlemlerin zorlaştığı bilinmektedir. Peki bu paralar nasıl üretilir ve ne işe yarar?

Kripto Para

Kripto Para Nasıl Üretilir?

 

Dünya üzerindeki bütün nakit paralar bir merkezi odak tarafından bastırılmaktadır. Bu merkezi odaklar merkez bankalarıdır. Merkez bankalarının neredeyse bütün ülkelerde özerkliği bulunmaktadır. Ancak bu özerklik kesinlikle devletten bağımsızlık olarak algılanmamalıdır. Sonuçta birçok ülkede merkez bankalarının başındaki bürokratları atayanlar siyasilerdir. Kripto para örneklerinde ise durum farklıdır. Bu para birimleri herhangi bir odağın izniyle basılmaz. Kullanıcıların sarmal yapıdaki işlemleri çözmesi ile değerlenirler. Yani kripto paraların üretim işlemleri madencilik (mining) metoduyla gerçekleşmektedir. Bahsedilen madencilik fiziksel bir işlem ile ilgili değildir. Madencilikten kasıt matematik problemlerini çözmeye dayalı işlemlerdir. Bu işlemler internet aracılığıyla ve işlemci desteğiyle yapılmaktadır. Kripto paralar kullanıcıların taleplerine göre oluşturulmuş bir modelin üzerine kurulmuştur. Dolayısıyla işlemci gücüne ve iyi bir internet bağlantısına sahipseniz siz de madencilik yapabilirsiniz.

 

Kripto Paralar Ne İşe Yarar?

 

kripto-para-yorumlariKripto para ile diğer para birimlerinde yaptığınız bütün işlemleri yapabilirsiniz. Yani kripto paranızı istediğiniz bütün alım ve satım işlemlerinde kullanabilirsiniz. Bu alım ve satım işlemlerinin hepsi belli siteler üzerinden yapılmaktadır. Bunlara aracı siteler denir. Aracı sitelere üye olan bütün kullanıcılar birbirinden değişik birçok ödeme opsiyonu aracılığıyla kripto paraları satın alabilir. Bu sitelerde işlem yapmak, aynı borsada işlem yapmaya benzemektedir. Kripto paraların ücretleri oynaktır. Dolayısıyla piyasayı iyi takip etmeniz gerekmektedir. Kripto paraları yatırım araçlarınız arasına ekleyebilirsiniz. Çünkü bu paralar genellikle alım ve satım yoluyla el değiştirir. Kripto paralar üzerinde 7-24 işlem yapabilirsiniz. Kripto paralar ile hisse alabilirsiniz. Ayrıca bu paraları diğer para birimiyle değiştirebilirsiniz. Kripto paralar her ne kadar şirketlerin güvenirliğini kazansa da tamamen dijital olması, dolayısıyla elle tutulamaması, bu para birimlerinin üzerinde bir şüphe oluşmasına neden olmaktadır. Kripto paralara yatırım yapmadan önce paralarınız için muhatabınız olabilecek bir kişinin olmadığını iyi idrak etmeli ve işlemleri yaptırdığınız aracı sitelerin güvenilir olmasına dikkat etmelisiniz.

 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu