Kripto Paralar

Kripto Piyasası Merakta: Twitter CEO’su Şifreli Bir Tweet Attı!

Kripto meraklıları Twitter’da, Jack Dorsey’in Salı günkü ‘705742’ tweet’inde ne demek istediğini tahmin etmeye çalışıyor. Bir hayran, “İlk blok ödülünüz mü? Blok 705742, yaklaşık 3 saat önce, tweet’inizin paylaşıldığı sıralarda çıkarıldı” dedi. Jack Dorsey geçen hafta Square’in kitleler için bir Bitcoin madenciliği sistemi kurmaya çalıştığını söylemişti.

Jack Dorsey, gizemli tweet ile ne demek istedi?

Twitter ve Square CEO’su Jack Dorsey, Salı günü kısa ve esrarengiz “705742” tweet’ini paylaştığında, birçok kripto meraklısının kafasını karıştırdı. Hepsi bu kadardı. Takip eden açıklama olmadığı gibi, konunun ne olduğunu bilen de yok. Bu yüzden insanlar spekülasyon yapmaya başladılar. Yorumların çoğunda, bunun bir şekilde Bitcoin ile ilgili olduğu dile getiriliyor.

Bir Twitter kullanıcısı, “BTC fiyat hedefi mi?” diye sorarken, başka bir kullanıcı, “İlk blok ödülünüz mü? Blok 705742, yaklaşık 3 saat önce, tweet’inizin paylaşıldığı sıralarda çıkarıldı” dedi. Jack Dorsey Cuma günü, dijital ödeme şirketi Square’in dünya çapında bireyler ve işletmeler için kullanımı kolay bir Bitcoin madenciliği sistemi kurmaya çalıştığını açıkladı. Kripto madenciliği işlemi, her 10 dakikada bir Bitcoin oluşturuyor. Bitcoin’in varlığının ilk dört yılında, o dönemde 50 Bitcoin basıldı. Her dört yılda bir, miktar yarıya indiriliyor. Ekim 2021’den itibaren her 10 dakikada bir 6,25 Bitcoin veren sadece bir blok basılıyor. 2024’teki yarılanma 840.000 blokta gerçekleşecek.

“Lider kripto paranın, bir diğer ATH’yı hangi blok onayında kıracağına dair bir tahmin”

Merkezi olmayan borsa Domination Finance’in kurucusu Adrian Kolody vermiş olduğu bir demeçte, “Jack’in başarılı bir teknoloji girişimcisi ve bitcoin savunucusu olarak sahip olduğu şöhreti ve itibarı göz önüne alındığında, tweet’i bu blok onayı öncesinde ve sırasında çok sayıda satın alma baskısına neden olabilirdi” yorumunu yaptı. Adrian Kolody, değerlendirmelerine şu doğrultuda devam etti:

Piyasa değeri ne olursa olsun, son derece etkili kişilerin kripto piyasasındaki fiyat hareketlerini etkilemesi çok tipik. Günün sonunda Jack Dorsey sadece, Bitcoin’in bir diğer ATH’yı (tüm zamanların en yüksek seviyesi) hangi blok onayında kıracağına dair basit bir tahminde bulunuyor.

CoinDesk verilerine göre, Bitcoin Çarşamba günü 67.000 doların üzerinde tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı ve bu yıl şimdiye kadar yaklaşık %130 arttı. Dijital varlık, bu haftaki ABD vadeli işlemlere dayalı ilk Bitcoin ETF’nin lansmanından önemli bir destek aldı. “705742” tweet’inin bir fiyat hedefi olabileceğine gelince, gözünü yüksek tutan piyasa gözlemcileri var. Örneğin Ark Invest’ten Cathie Wood, dijital varlığa 500.000 dolarlık uzun vadeli bir fiyat hedefi koyuyor

Jack Dorsey kripto endüstrisinde etkili ve Square’in Bitcoin ile ilgili projeleri hakkında sık sık tweet atıyor. Temmuz ayında, kripto para birimine odaklanan merkezi olmayan bir finans (DeFi) işi başlatmayı planladığını açıkladı. Kriptokoin.com olarak da haberlerimizde yer verdiğiniz üzere, Twitter Eylül ayında, sosyal medya platformunu kullanan herkesin Bitcoin ile bahşiş gönderip almasına izin veren bir özelliği kullanıma sundu.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu