Kripto Paralar

Kritik Gelişme: Bu 2 Altcoin, Artık SEC’in Radarında!

SEC’in gözleri şimdi, birkaç mahkeme celbini görmezden geldiği iddiasıyla popüler altcoin projesi Terra Mirror Protocol ve CEO’su Do Kwon’un üzerinde. Terra blockchain kurucu ortağı Do Kwon ve Terraform Labs, mahkeme celplerine defalarca yanıt vermediği iddiasıyla şimdi SEC’in radarında. Kwon, davaya şaşırdığını ve düzenleyiciye “uygunsuz” hizmet verdiği için dava açtığını söyledi. Detaylar Kriptokoin.com’da.

SEC’in izlediği altcoin projeleri

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), Terra blockchainine karşı son eyleminin gösterdiği gibi, kayıt dışı olduğu iddia edilen menkul kıymetlerle mücadele sözüne sadık kalıyor. Düzenleyici şimdi Terra’nın arkasındaki şirket olan Terraform Labs ve onun kurucu ortağı ve CEO’su Do Kwon’un peşinden gidiyor. Dava açıklamasına göre, SEC, Kwon’a dikkate almadığı bir dizi mahkeme celbi verdi. Düzenleyici şimdi şirketi Kwon’un ifadesi için çağrıda bulunan celplere uymaya zorlamaya çalışıyor. Soruşturma celpleri ayrıca Terraform Labs tarafından birkaç belgenin hazırlanmasını da talep ediyor. Aralık 2020’de başlatılan Mirror Protocol, Terra’nın blockchaini üzerine kurulmuş bir DeFi protokolü. Hisse senetlerinin veya gerçek dünyadaki varlıkların fiyatını izleyen Mirrored Assets (mAssets) / Yansıtılmış Varlıkların sentetik versiyonlarını basmak, ihraç etmek ve ticaretini yapmak için kullanılıyor. Örneğin, Tesla hisseleri satın almak yerine mTSLA satın alınabilir. Kwon’a göre bu varlıklar, küresel yatırımcıların ABD hisse senedi piyasasına erişimini kolaylaştırıyor.

Terra blockchain ve SEC

Soruşturmaların ardından, düzenleyicinin artık Terraform Labs ve Do Kwon’un “ABD yatırım mevzuatını çiğnediğine” inanmak için nedenleri var. Bu tür eylemler, muhtemelen kayıtlı olmayan menkul kıymetlerin satılmasını veya teklif edilmesini veya lisanssız menkul kıymet komisyoncusu olmayı yasaklayan ABD federal yasalarını ihlal ediyor olabilir. Bununla birlikte, dava açıklaması şunları içeriyor: “SEC, soruşturmasını sürdürüyor ve bugüne kadar herhangi bir kişi veya kuruluşun federal menkul kıymetler yasalarını ihlal ettiği sonucuna varmadı.” SEC bu spekülasyonları teyit ederse, Terraform ve Kwon kendilerini popüler altcoin projesi Ripple Labs ve XRP ile benzer bir kaderde bulacaklar. Misilleme olarak, Terra CEO’su mahkeme celbinin sunulduğu ortama itiraz eden bir dava açtı. Kwon’a New York’ta Eylül ayında düzenlenen Messari Mainnet kripto para konferansında sunum yaparken belgeler sunulmuştu.

Kwon’un hukuk müşavirine göre, bu tür bir teslimat halka açık bir yerde gerçekleştiği için yasa dışıydı. Hukuk danışmanına göre bu, SEC’in hizmet vermenin gizli bir şekilde gerçekleşmesi gerektiğini belirten politikasının ihlalidir.

MIR ve LUNA fiyat hareketleri

Mirror Protocol tokeni MIR, verilerimize göre gün içinde yüzde 2,5 kayıpla, yazım zamanında 3,11 dolardan işlem görüyordu. Token, 12.40 dolardan işlem gördüğünde Nisan ayı ortalarında tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı. Yakın zamanda 88,7 milyon token yakmayı başlatan stablecoin ekosistemi Terra’nın yerel tokeni LUNA gün içinde yüzde 0,3 düşüşle 51 dolar civarında işlem gördü.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu