Kripto Paralar

“Krize Gidiyoruz” Milyarder Yatırımcıdan Bitcoin ve İktisat Yorumları!

Carl Icahn Pazartesi günü CNBC’ye verdiği demeçte, ABD Merkez Bankası’nın aşırı para basması ve yüksek enflasyonun uzun vadede sorun yaratacağını söyledi. Milyarder yatırımcı, yorumlarını bireysel ve toptan satış fiyatlarının çok yılın en yüksek seviyelerinde olduğu şeklinde yaptı. Bitcoin (BTC)’e yatırım yapmadığını, ancak enflasyonun “yaygın” olması durumunda kriptonun değerli olabileceğini söyledi.

Milyarder yatırımcı, ABD ekonomisini yorumladı

Milyarder yatırımcı Carl Icahn Pazartesi günü CNBC’ye verdiği demeçte, ABD hükümeti ve Federal Rezerv tarafından serbest bırakılan para arzındaki fazlalığın enflasyonist baskıları artırdığı için uzun vadede hisse senetlerinin sonunda bir “krize” doğru ilerlediğini söyledi ve aşağıdakileri ekledi:

Uzun vadede, kesinlikle duvara çarpacağız. Gideceğimiz yol, para basma şeklimiz, enflasyona girme şeklimiz ile gerçekten bir kriz olacağını düşünüyorum. Etrafınıza bakarsanız, etrafınızda enflasyon olduğunu görürsünüz ve uzun vadede bununla nasıl başa çıkacağınızı bilmiyorum.

Geçen yıl ABD’de COVID-19’un patlak vermesi, iki Beyaz Saray yönetimini ve ülkenin merkez bankasını finansal sisteme trilyonlarca dolar enjekte etmeye sevk etti. Milletvekilleri, vatandaşların ayakta kalmasına yardımcı olmak için Amerikalılara gönderilen teşvik çekleri gibi federal yardımlarla en az 5 trilyon dolar harcadı. 

Icahn, Bitcoin (BTC)’in potansiyelini kabul etti: Değerini tutabilir

Yüksek fiyatların ortasında Icahn, Bitcoin’in potansiyele sahip olduğunu kabul etti. Bitcoin’i anlamadığını ve şirketi Icahn Enterprises’ın dünyanın en çok işlem gören kripto para birimine yatırım yapmadığını söyledi. Ancak yükselen enflasyon karşısında BTC’nin, değer tutabileceğini de sözlerine ekledi. “Enflasyon yükselirse, sanırım değeri var. Ama enflasyon yaygınlaşacak mı? Yoksa hükümet Çin’de olduğu gibi gelip olayı durduracak mı?” diyen Icahn, “benim açımdan çok fazla değişken olduğu için, yatırım yapmak çok zor,” ifadelerini kullandı.

Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz üzere ABD’deki ilk Bitcoin bağlantılı borsa yatırım fonunun ETF sağlayıcısı ProShares ile Salı günü piyasaya sürülmesinin ardından Bitcoin fiyatları son günlerde yükseldi. Piyasa değeri ile en üst sırada yer alan kripto para birimi, 24 saatte yüzde 1.1’lik bir yükseliş ile 62.117 dolardan işlem görüyor. Son 7 günde ise yüzde 8 yükseldi ve tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşmasına neredeyse 2.000 dolar kaldı.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu