Kripto Paralar

Metaverse Çılgınlığı Başladı: 3.700 Şirket Başvurdu!

Kripto para birimlerine getirdiği yasaklarla gündeme gelen Çin, şimdi ülkenin metaverse şirketleri treni kaçırdığı için haykırışlara şahit oluyor. Teknoloji alanında lider şirketlerden Baidu ve NetEase’nin, başvuru yapan 3.700 firmadan bazıları olduğu biliniyor. Çin ise kripto paralar üzerindeki baskısından geri adım atmıyor.

Facebok metaverse çılgınlığının öncüsü oluyor

Kriptokoin.com olarak aktardığımız üzere Facebook’un Meta olarak yeniden markalaşması konunun ciddiye alınmasına yardımcı oluşmuştu. Şimdi Çin’li teknoloji devleri de oyuna dahil olmak istiyor. NetEase, “NetEase metaverse” ve “Leihuo metaverse” isimlerinin sahibi olmak istiyor, Baidu ise “metapp” markası için patent başvurusunda bulunuyor. Bunların dışında sektöre dahil olmak isteyen 3700’den fazla şirket var.

Tencent, Bytedance ve Alibaba şirketler arasında

Çin merkezli analitik kaynağı QiChacha, metaverse’yle bağlantılı olarak markalaşmak isteyen 3,700 şirketin olduğunu ve içlerinde Tencent, Bytedance ve Alibaba’nın olduğunu söylüyor. Sektörün erken yatırımcıları arasında yer alan ByteDance, geçtiğimiz Ağustos ayında sanal gerçeklik üzerine bir şirketi 1,4 milyar dolara satın almıştı. Metaverse, sanal gözlükler ile mümkün olabilmektedir ve üzerine araştırmalar devam ediyor. Ancak Çin kripto paralara ve madenciliğine karşı mesafeli. Daha önce ticaretine, madenciliğine ve ardından kullanımına izin vermedi. Şimdi metaverse’yi, siber saldırı ve teknolojik ayrımcılık nedenleriyle engellemek istiyor. Çin’e göre bunlar ulusun güvenliğini tehdit edebilir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu