Kripto Paralar

Metaverse Furyası Dünyayı Sallıyor: Bu Altcoin’ler Patladı!

Metaverse furyasının ortasında kripto oyunlara olan ilgi de patladı. Geçen ay kripto oyun uygulamalarına 1,19 milyon benzersiz aktif cüzdan bağlantısı gözlendi. Ekim’de blockchain oyunlarının dapp endüstrisindeki faaliyetlerin çoğunu oluşturduğu söylenebilir. Benzersiz aktif cüzdanların %55’i, Axie Infinity ve Splinterlands gibi oyun uygulamalarıyla etkileşime girdi. Mobil kripto oyunları da öncü altcoin Ethereum sidechaini Poligon’da artan bir benimseme gördü. Ayrıntılar Kriptokoin.com’da.

Oyun temalı Altcoin projelerine yoğun ilgi

DappRadar ve Token Terminal analitik platformlarından gelen veriler, kripto oyunlarında bir patlama olduğunu gösteriyor. Ekim ayında, tüm benzersiz aktif cüzdanların %55’i blockchain oyunlarına bağlandı ve oyun uygulamalarına DeFi protokollerinden daha fazla cüzdanın bağlandığını art arda üçüncü ay gözlemlendi. Ekim, blockchain oyunları için iyi bir aydı. Önde gelen bir merkezi olmayan uygulama analizi platformu olan DappRadar’a göre, Ekim ayında blockchain oyunlarının dapp endüstrisindeki faaliyetlerin çoğunluğunu oluşturduğu görüldü. Toplam 1,19 milyon kullanıcıya sahip benzersiz aktif cüzdanların (UAW) %55’i geçtiğimiz ay oyun uygulamalarıyla etkileşime girdi. Veriler, blockchain oyunlarının artan egemenliğine işaret ediyor ve Ekim ayı, oyun uygulamalarına DeFi protokollerinden daha fazla benzersiz aktif cüzdanın bağlandığı art arda üçüncü ayı işaret ediyor.

Sky Mavis’in Axie Infinity gibi yerleşik blockchain oyunları, tüm blockchain oyun kullanıcılarının yarısından fazlasını oluşturuyor. Oyunun yeni piyasaya sürülen AXS token stake etme özelliği sayesinde on-chain aktivite Ekim ayında arttı. Geçen ay, 647.000 UAW, Eylül ayına göre %27 artışla Axie’ye bağlandı. Ek olarak, Token Terminal’den gelen veriler, Axie Infinity’deki işlemlerin de yeni zirvelere ulaştığını gösteriyor. 4 Kasım itibariyle, oyun pazarındaki işlem hacmi günlük 38,2 milyon dolarlık rekor kırdı.

Kazanmak için oynanan bir tahsil kart oyunu olan Splinterlands da dalgalar yaratıyor. Göreceli olarak az bilinen Hive blockchain üzerinde çalışmasına rağmen, Splinterlands, kullanıcıların oyunu oynayarak kazanabilecekleri SPS tokeninin eklenmesi sayesinde kullanıcı tabanını geçen yıl %3,260 oranında büyüttü.

Blockchain oyunları

Ağdaki benzersiz aktif cüzdanların %70’inden fazlasının blockchain oyunları oynamasıyla, Ağustos ayındaki %15’lik orana kıyasla Polygon, oyun oynamaya yönelik en büyük değişimi gördü. Animoca markasının Arc8’i gibi mobil oyun uygulamaları, öncü altcoin Ethereum side-chainindeki ani oyun artışından büyük ölçüde sorumlu. Ekim ayının başında, Polygon’daki günlük aktif adresler tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 531.831’e ulaştı.

Facebook’un yakın zamanda “Meta” olarak yeniden markalaşmasıyla birlikte Metaverse oyunları da yükselişe geçti. Decentraland ve The Sandbox gibi metaverse platformları, yerel tokenlerinin değer kazandığını gördü. Kripto oyunları kullanıcıları cezbetme yeteneklerini gösterdiğinden, diğer blockchainler de kendi oyun ekosistemlerini geliştirmeye çalışıyor. Solana Ventures, Lightspeed Venture Partners ve FTX, Solana’da oyun geliştirmek için 100 milyon dolarlık ortak bir girişimi duyurdu ve ağın yüksek hızlı, düşük maliyetli yeteneklerinin kripto oyunlarının gelişmesine izin vereceğini söyledi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu