Kripto Paralar

Milyarder, DOGE Yatırımını Üçe Katladı: Fakat Bundaki Bahsi 667 Kat Daha Büyük!

Mark Cuban, popüler meme coin Dogecoin’deki (DOGE) hissesini 500 dolardan 1.500 dolara üç katına çıkardı. Tabii ki, bir milyarder ve Dallas Mavericks’in sahibi için bu tam olarak büyük bir değişiklik değil. Ancak, Cuban’ın bu 2 hisseye olan bahsi 667 kat daha büyük..

Mark Cuban: DOGE halkın parası

Kriptokoin.com olarak aktardığımız Mark Cuban’ın açıklamaları, Dogecoin’i Ağustos ayında “insanların ödeme yolu” olarak adlandırarak oldukça desteklese de, kısa süre önce Fox Business’a DOGE’nin sadece “eğlence için” olduğunu söyledi. Cuban, “Kimseye bunun harika bir yatırım olduğunu söylemedim” diye ekledi.

Peki, Cuban’ın gözünde büyük yatırım nedir?

Mark Cuban, bir süredir iki belirli hisse senedinde yükselişte; bunlar Netflix ve Amazon. Hatta, Nisan ayında, önümüzdeki 10 yıl içinde S&P 500’ü yeneceklerine dair 1 milyon dolar bahse bile girdi. Geçen yılki bir röportajda Cuban, hisse başına 50 dolardan işlem gören Netflix’e sahip olduğunu açıklamıştı. Netflix’in değeri şu anda 633 dolarken, Cuban’ın bu hisseleri hala elinde tuttuğunu varsayarsak, Netflix’teki getirisi yaklaşık %1,100 civarında. Bu arada Netflix, son on yılın en iyi performans gösteren S&P 500 bileşeniydi.

Doğal olarak, bu performans, son iki yıldır içinde yaşadığımız pandemi kaynaklı, evde kalma ortamı tarafından güzel bir şekilde artırıldı. 2021’in ikinci çeyreğinde Netflix, 1,5 milyon abone ekleyerek toplam ücretli üyelik tabanını 209 milyonun üzerine çıkardı. Bu, gelirin yıldan yıla %19 artarak 7.3 milyar dolara ulaşmasına yardımcı oldu. Ancak Netflix sektörde tek değil. Başarısı, Disney ve Apple gibi devlere kendi abonelik tabanlı akış platformlarını başlatma konusunda ilham verdi ve önümüzdeki on yılın hissedarlar için sonuncusu kadar destansı olmayacağını öne sürdü.

Mark Cuban’ın bir başka kazançlı yatırımı: Amazon

Amazon, Cuban’ın en kazançlı yatırımları arasında. E-ticaret devinin hisseleri, birim başına 500 ila 700 dolar arasında işlem görürken Cuban keşfetti ve 2.000 doların biraz altında işlem görürken alımlara devam etti. Bugün, Amazon hisse senedi 3.200 doların üzerinde. Amazon’un en son üç aylık sonuçları beklentileri karşılamasa da – hisse senedi aslında geçen ay %5 düştü – iş hala tüm silindirlere ateş ediyor. İkinci çeyrekte satışlar, yıllık %27’lik bir artışı temsil eden 113.1 milyar doları buldu. Sonuç daha da etkileyici oldu: Amazon, bir önceki yıldaki 5,2 milyar dolara kıyasla, çeyrek için 7,8 milyar dolar kar elde etti.

Amazon gibi mega teknoloji stokları, yüksek fiyat etiketlerine hükmetme eğilimindedir. Ama iyi haber? Size izin veren bir uygulama kullanarak şirketin hisse senedi parçalarını satın alabilirsiniz.

Dogecoin (DOGE)’den daha iyi bir alternatif

Sadece hızlı bir uyarı: Hisse senetleri her zaman yükselmez. Ne de olsa birisi Cuban’ın bahsinin diğer tarafını almaya istekliydi. Hayat değiştiren yatırım getirileri elde etmek için kendinizi borsa veya kripto piyasasıyla sınırlamanıza gerek yok. Borsadaki şiddetli dalgalanmalarla çok az korelasyona sahip bir şeye yatırım yapmak istiyorsanız, gözden kaçan bir varlığı düşünmek isteyebilirsiniz.

Banksy ve Andy Warhol gibilerinin güzel sanatlara yatırım yapması, Cuban gibi ultra zenginler için bir seçenekti. Ama bir yeni yatırım platformu, Jeff Bezos ve Peggy Guggenheim gibi ikonik sanat eserleri de değerlendirilebilir. Citi Global Art Market grafiğine göre, çağdaş sanat eserleri son 25 yılda yılda %14’lük bir getiri sunarak S&P 500’ün yıllık %9.5’lik getirisini kolayca aştı.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu