Kripto Paralar

Milyarder Yatırımcı: Satoshi Nakamoto ile Tanıştım!

Milyarder girişimci Peter Thiel Çarşamba günü, beyni şimdi 1 trilyon dolarlık varlık sınıfına giren Bitcoin’in gizemli kurucusu Satoshi Nakamoto için nerede bulabileceğini bildiğini açıkladı.

Thiel’in teorisi bir tatile dayanıyor

Terori, 1996 yılında kurulan ve Nisan 2007’de ABD Adalet Bakanlığı tarafından suçlandıktan sonra artık modası geçmiş özel bir kripto para birimi olan E-Gold’un kurucularıyla tanışmasından kaynaklanıyor.

Milyarder girişimci, Miami’deki bir konferans izleyicisine Şubat 2000’de Karayipler adası Anguilla’da bir kumsalda tanıştığını söyledi. İşte o zaman PayPal’ı “tüm merkez bankalarını havaya uçurmak” için E-Gold ile birlikte çalışabilir hale getirmeyi tartıştılar.

Thiel açıklamalarında şu ifadelere yer veriyordu:

Satoshi’nin kimliğiyle ilgili bir tür teorim, Satoshi’nin Anguilla’daki o sahilde olduğuydu.

Aslında, PayPal, Palantir Technologies ve Founders Fund’ın kurucu ortağı Thiel, Nakamoto’nun o sırada sahildeki yaklaşık 200 kişiden biri olabileceğini söyledi. Kendini liberteryen olarak tanımlayan kişi, Nakamoto’nun “Bitcoin: Eşler Arası Elektronik Nakit Sistemi” başlıklı teknik incelemesinde Bitcoin’in kullanım durumlarını nasıl ortaya koyduğu göz önüne alındığında E-Gold’un hatalarından ders almış olabileceğini de söyledi.

Satoshi Nakamoto, başarılı olmak için anonimliği öğrendi!

Bir kişi veya bir grup insan olabilecek Nakamoto, 2008’de Cadılar Bayramı civarında kriptografik olarak güvenli ve merkezi olmayan bir eşler arası (P2P) dijital ödeme sisteminin ilkelerini özetleyen makaleyi yayınladı ve bir daha kendisinden haber alınamadı. Thiel bunun için şunları söylüyor:

Bitcoin, E-Gold’un cevabıydı ve Satoshi, anonim olmanız gerektiğini ve bir şirketinizin olmaması gerektiğini öğrendi. Bir şirket, hatta bir şirket biçimi bile hükümetle fazlasıyla bağlantılıydı.

Milyarder, kripto para birimi alanındaki bazılarının aksine, Bitcoin’in (BTC) kurucusunun gerçek kimliğini bulmak için fazla çaba sarf etmediğini açıkladı. Kurucunun kimliğinin gizliliği, yıllar boyunca özel kişilerin hayatlarını bir şekilde bozan birkaç yanlış kimlikle topluluk için uzun zamandır bir spekülasyon kaynağı olmuştur.

Ancak herkes Nakamoto’nun öne çıkmasından yana değil

ABD’deki en büyük kripto borsası olan Coinbase, izahnamesinde Nakamoto’nun maskesinin düşürülmesini ticaret platformu için potansiyel bir risk olarak gösterdi ve bunun Bitcoin fiyatlarının bozulmasına yol açabileceğini söyledi. Şirket ayrıca Nakamoto’nun 1 milyonun üzerinde olduğu söylenen Bitcoin’lerini transfer etmesinin olumsuz etkilenebileceğini söyledi. Bu kripto paraların yayın tarihi itibariyle değeri 65 milyar dolar civarında.

Kriptokoin.com olarak açıklamalarını aktardığımız Thiel, dünyanın en büyük kripto para biriminin kurucusunu tanımamayı da tercih ediyor. Thiel, son sözlerinde şunlara yer verdi:

Kim olduğunu bilseydik hükümet onu tutuklardı.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu