Kripto Paralar

MİT’in MOSSAD Casusları Operasyonunda Bitcoin Detayı!

Başta ABD olmak üzere dünyanın farklı ülkelerinde kripto paraların kara paranın aklanması için kullanıldığı konuşulurken, Türkiye’de Bitcoin (BTC)’nin casuslar tarafından da kullanıldığı tespit edildi. Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) kısa süre önce, espiyonaj (casusluk) amacıyla faaliyet gösterdiği ve üçer kişilik hücreler halinde örgütlendiği tespit edilen 15 kişilik bir İsrail istihbaratı (MOSSAD) şebekesini çökertti. Çökertilen şebekenin ödeme alırken kripto para kullandığı belirlendi. Ayrıntılar için Kriptokoin.com okumaya devam edin.

Casuslar yakalanmamak için ödemelerde Bitcoin kullandı

Kaynaklardan edinilen bilgilere göre, istihbarat şebekesi, Türkiye’deki İsrail muhaliflerini takip ediyor ve bu kişilere ilişkin raporlar hazırlayıp İsrail’e aktarıyordu. Mahkemeye çıkarılan ve casusluk suçlamasıyla tutuklanan zanlıların, ödemelerin takip edilmesini önlemek için nakit para veya Bitcoin (BTC) kullandığı iddia ediliyor.

İstihbarat kaynaklarının bilgilendirmesine göre, MIT’ın sistematik takibi sonucu 7 Ekim 2021’de gerçekleştirilen gizli operasyonla yakalanan 15 MOSSAD ajanının, verdikleri biyografi raporları karşılığında Western Union, Moneygram gibi para transfer şirketleri ile ödeme aldıkları, ayrıca Bitcoin (BTC)’nin de ödeme için kullanıldığı belirlendi. Ajanların, canlı kurye sistemi diye tanımlanan sistemi de kullanarak elden ödeme aldıkları ve bunun yanı sıra da Türkiye’de yurt dışıyla havale işlemleri yapabilen havale ofisleri, kuyumcu ve market gibi noktalardan ödeme aldıkları tespit edildi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu