Blog

NYSE’den çıkma planlarını açıklayan Didi paha kazandı

Yazar – Dhirendra Tripathi

Investing.com – Çinli düzenleyicilerin baskısı sonrasında Didi Global (NYSE:DIDI), New York Borsası’ndan (NYSE) çıkma planlarını açıkladıktan sonra ADR’leri %13 artış gösterdi.

Reuters’e göre Didi, Weibo (NASDAQ:WB) mikro blog sitesinde “Dikkatli bir araştırmanın ardından şirket, NYSE’den hemen çıkarılacak ve Hong Kong’da listelenmek için hazırlıklara başlayacak.” dedi.

Didi Çin’deki yetkililerin, veri işleme uygulamaları konusundaki inceleme sırasında halka arzı erteleme yönündeki tavsiyesine kulak asmayarak 30 Haziran’da NYSE’de listelendi. Bu durum Çin’deki yetkililerle gerginliğe yol açtı ve yetkililer, yeni kullanıcı kayıtlarını durdururken aynı zamanda çevrimiçi mağazalara, şirketin uygulamalarını platformlarından kaldırmaları yönünde direktif verdi.

Kısa bir periyod dışında Didi hissesi, 14 dolarlık halka arz fiyatının altında işlem gördü. Perşembe günü seansı 7,80 dolar ile kapattı.

Didi planla ilgili sebeplerini açıklamadı ama uygun bir zamanda hissedarlar arasında bir oylama yapacağını ve NYSE listeli hisselerinin, başka bir borsada alım-satım yapabilir hisselere dönüştürülmesini sağlayacağını söyledi.

Reuters’e göre Didi, siber güvenlik soruşturmasının tamamlanacağını umduğu yıl sonuna kadar Çin’deki uygulamalarını yeniden kullanıma açmaya hazırlanıyor. Çinli yetkililer, pek çoğu ABD’de listelendiği ve kullanıcılarıyla ilgili önemli verileri oradaki düzenleyicilerle paylaşmak zorunda oldukları gerekçesiyle (ki bundan memnun değiller) online firmalar üzerinde sıkı bir denetim uyguluyor. Didi haberinden bir gün önce SEC, ABD’de listeli şirketlerin elindeki verilere erişimi zorlayan yeni kurallar yayımladı.

ABD ve Çin’in sermaye piyasaları arasında baş gösteren bir bölünmenin işaretleri görülmeye başladığından beri birçok Çin ADR’si sert bir şekilde düşüş yaşadı. Şirketler, genel olarak yüksek değerlemelerini dünyanın en büyük sermaye havuzuna erişimleri olmadan sürdürmekte zorlanabilirler. Bu arada ABD’li yatırımcılar, dünyanın en hızlı büyüyen büyük ekonomisiyle etkileşim içinde olmaktan mahrum kalacaklar.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu