Diğer Bilgiler

Paramedik Maaşları 2022 Güncel Maaşlar

Sağlık sektörünün en önemli meslek gruplarından bir tanesi olan Paramedik bir diğer adı ile İlk ve Acil Yardım Teknikeri son zamanlarda en çok araştırılan meslekler arasında yer almaktadır. Paramedik Maaşları da en çok merak edilen konuların başında yer almaktadır. Sizlere bu içeriğimizde İlk ve Acil Yardım Teknikerliği mesleği hakkında detaylı bilgiler paylaşacağız.

Paramedik ile ATT genellikle insanlar tarafından aynı meslek grubu sanılmaktadır. Ancak Paramedik ile Acil Tıp Teknisyeni birbirinden farklı mesleklerdir. ATT Maaşları 2022 adlı bir diğer yazımızda sizlerle bu meslek ile ilgili detayları ve maaş bilgilerini paylaşacağız.

Paramedik Maaşları 2022

Paramedik Maaşları 2022
Paramedik Maaşları 2022

Paramedik maaşları 2022 yılı için devlet tarafından asgari ücret olan 4.253,00 TL olarak belirlenmiştir. Bu maaş devlet tarafından açıklanan minimum tutardır. Paramedik maaşları hastanelerin döner sermaye ile birlikte daha yüksektir. Döner sermaye, başta hastaneler olmak üzere tüm kamu kurumlarında izin verilen kurum içi ticari etkinliklere verilen isimdir. Bu ticari etkinliklerden elde edilen gelirlerin bir miktarı tüm sağlık çalışanlarına aylık olarak paylaştırılmaktadır. Halk arasında bu ödemeye döner parası denilmektedir.

Döner sermayenin yanı sıra Paramedikler her ay düzenli olarak nöbet tutarlar. Bu nöbet günlerinde fazladan mesai ücretleri yatırılır. Döner ve mesai ücretleri ile birlikte Paramedik Maaşları genellikle aylık ortalama 5.170,00 TL civarındadır.

Paramedik Maaşları Devlet 2022

Devlet kadrolarında görev alan Paramedik personelinin maaşları özel hastanelere kıyasla daha yüksektir. Son açıklanan verilere göre Devlette paramedik maaşları 6.000 TL ve üzerindedir.

Devlette İlk ve Acil Yardım Teknikeri maaşı kıdeme göre değişiklik göstermektedir. Maaş skalası çalışanın mezuniyet durumu, görevdeki çalışma süresi ve kıdemine göre değişiklik göstermektedir. Kıdemli Paramedik Maaşları 7.500 TL ile 10.890 TL* arasında değişiklik göstermektedir.

Devlette yeni atanan paramedik maaşı taban fiyat olan 6.000 TL den başlamaktadır. Bu maaş yukarıda bahsettiğimiz kriterlere göre değişiklik göstermektedir. Tüm İlk ve Acil Yardım Teknikerleri çalıştıkları hastanenin döner sermayesinden belirli bir miktarda döner ve mesai ücreti de almaktadır. Bu ücretlerle birlikte yeni başlayan bir Paramedik maaş tutarı 7.250 TL civarındadır. (Burada belirtilen maaş miktarları tüm çalışanların maaş ortalamalarına göre belirlenmiştir. Bu miktarlar çalıştığınız hastanelere, görev süresine, döner sermaye miktarına ve nöbet sayınıza göre değişkenlik gösterebilir.)

Paramedik Özel Hastane Maaşları 2022

Paramedik Özel Hastane Maaşları 2022
Paramedik Özel Hastane Maaşları 2022

Özel hastanelerde Paramedik maaşı 2022 yılında il, ilçe ve hastanelere göre değişkenlik göstermektedir. Bu farklılığın sebebi çok fazla olsa da en önemli etkenlerin başında özel hastane yönetiminin maaş politikasıdır. Özel hastane Paramedik maaşları her hastanede farklı olsa da asgari ücretin altında maaş ödemesi yapılmamaktadır.

Özel hastanede Paramedik maaşları ortalama olarak şu düzeylerdedir;

 • Mesleğe yeni başlayan Paramedik personeli maaşı 2022;
  • 4.250,00 TL ile 5.250,00 TL aralığındadır.
 • Tecrübeli veya kıdemli paramedik özel sektör maaşı 2022;
  • 5.000,00 TL ile 6.500,00 TL arasında aralığındadır.

Bu miktarlar tüm özel hastaneler baz alınarak belirlenmiştir. Ancak bazı dünyaca ünlü kurumsal hastanelerin maaş skalası bu ücretlerden daha yüksek olabilir. Bu özel kurumların başında Liv Hospital, Medical Park ve Medicana gibi hastaneler gelmektedir.

Paramedik Döner Sermaye 2022

Devlet ve özel hastanelerinin kendi içlerinde yönettikleri işletme bedeli olarak elde ettikleri gelirler her ay düzenli olarak çalışanlara aktarılır. Bu döner miktarları çalışanların görevi, statüsü ve kıdemine göre değişiklik göstermektedir. Paramedik döner sermayesi hastanelerin o ayki döner miktarına göre değişiklik göstermektedir. Hastanelerin döner miktarı ise bulunduğu il, ilçeye göre ve o ilçedeki konumuna göre değişkenlik göstermektedir. Bu konuda net bir miktar her zaman değiştiği için belirli bir ücret belirtilememektedir.

Paramedik Maaşları Yorumlar

Paramedik maaşları hakkında yorumlara yer vermek adına sizler için yorum kısmı açtık. Yorumlara yapacağınız geri dönüşlerle Paramedik çalışanlarının ve Paramedik olmak isteyenlere daha detaylı bilgiler verebilirsiniz. Bu konuda diğer okuyuculara bilgilerinizi aktarmaktan çekinmeyiniz.

Yapacağınız yorumların diğer tüm okuyucular tarafından okunabildiğini unutmayın ve yorum yazarken lütfen kişisel bilgilerinizi paylaşmadığınızdan emin olunuz. Yapılan tüm yorumlar editörlerimiz tarafından kontrol edildikten sonra paylaşılmaktadır. Konu ile alakasız, özel bilgilere yer verilen yorumlar maalesef paylaşılmayacaktır. Anlayışınız için teşekkür ederiz.

Paramedik Taban Puanları 2022
Paramedik Taban Puanları 2022

Paramedik Taban Puanları 2022

Paramedik mesleğinin bir diğer adı İlk ve Acil Yardım Teknikerliğidir. Paramedik olmak için ilk olarak üniversitelerin İlk ve Acil Yardım Bölümünü kazanmaları gerekmektedir. İlk ve Acil Yardım bölümü Önlisans olup 2 yıllık eğitim süreci mevcuttur. 2 yıllık önlisans eğitiminin ardından adayların KPSS Önlisans sınavına girmeleri gerekmektedir.

KPSS Önlisans sınavından aldıkları puan ile devlette Paramedik olarak atanabilirler. Sınavlara hazırlanmadan önce dikkat etmeniz gereken ön şartlar mevcuttur.

Paramedik olmak için gerekli boy ve yaş ön şartları;

 • 17 yaşını doldurmuş olmak ve 23 yaşından henüz gün almamış olmak,
 • Erkeler için en az 165 cm, Kızlar için en az 160 cm boyunda olmak,
 • Sürücü belgesi alabilmek için gerekli niteliklere sahip olmak,
 • Kurtarma ve taşıma sürecinde çalıştığı ekip arkadaşları ile birlikte sedye kaldırabilecek güce ve fiziğe sahip olmak.

Yukarıda saydığımız şartlar üniversite tercihlerinden önce aranmaktadır. Yaş aralığı bu sebeple bu denli düşüktür.

Paramedik taban puanları her üniversitede farklılık göstermektedir. Genel olarak sahip olmanız gereken üniversite puanı 250 ile 390 puan arasında olmak zorundadır.

İşte en iyi üniversitelerin Paramedik Taban Puanları;

Üniversite İl Özel/Devlet Puan Sıralama
Sağlık Bilimleri Üniversitesi Ankara Devlet 358 140.412
Bahçeşehir Üniversitesi İstanbul Özel (Burslu) 345 176.915
Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet 340 188.578
Acıbadem Üniversitesi İstanbul Özel (Burslu) 328 227.511

ATT Maaşları 2022

ATT Maaşı 2022 tutarları Paramedik maaşlarına yakın bir düzeyde olacaktır. Halk arasında iki meslek birbiri ile sürekli karıştırılsa da aslında ATT ve Paramedik meslekleri birbirinden oldukça farklıdır. Bu sebeple iki meslek grubunun maaş miktarları da farklılık göstermektedir.

ATT Maaşları devlette ve özel sektörde birbirinden farklı düzeydedir. Dünyaca ünlü bazı hastanelerde maaş miktarları devlete oranla yüksek olsa da özel ve devlet hastanelerini kıyasladığımızda devlette maaş ortalaması özel hastanelere oranla daha yüksektir. Bazı özel hastanelerde maaş skalasının yüksek olma sebebi genellikle döner sermayenin diğer hastanelere oranla daha fazla olmasıdır.

ATT maaşları özel hastanelerde minimum asgari ücret olan 4.250,00 Türk Lirasıdır. Bu ücret çalışma yılına ve kıdeme göre artmaktadır. Asgari ücretin yanı sıra her hastanede olduğu gibi mesai ve döner ücretleri ile birlikte bu miktar 5.250,00 Türk Lirasına ulaşabilmektedir.

ATT Memur Maaşları 2022

ATT memur maaşları (yani devlet hastanelerinin kadrolarında çalışan ATT) 2022 yılında 5.600 ile 6.000 Türk Lirası arasında değişmektedir. Paramedik maaşlarına göre kıyaslandığında çok büyük bir fark görülmemektedir.

Kıdemli, tecrübeli ve üniversite mezunu ATT Maaşı 2022 yılında minimum olarak 7.250 Türk Lirası olarak görülmektedir. Bu rakam bazı hastanelere ve özel durumlara göre 8.000 Türk Lirası miktarlarına kadar ulaşabilmektedir.

ATT Personelleri her ay düzenli olarak mesai yapmaktadır. Bu mesailerle birlikte sabit maaşlarına ek olarak mesai ücreti de alabilmektedirler. Mesai ücretleri ve döner ücretleri aylık olarak ek 500 Türk Lirası ila 2.000 Türk Lirası arasında değişiklik göstermektedir.

ATT Özel Hastane Maaşları 2022

ATT maaşları 2022 özel hastanelerde asgari ücret olan 4.250 Türk Lirasıdır. Bu ücret genellikle yeni ve tecrübesiz personellere verilmektedir. Personellerin çalışma yılı, üniversite mezuniyet durumu ve kıdemine belirli oranlarda artış göstermektedir.

 • Tecrübesiz ATT Maaşları: 4.250 ila 5.000 Türk Lirası,
 • Tecrübeli ve Kıdemli ATT Maaşları: 5.500 ila 7.850 Türk Lirası arasında değişkenlik göstermektedir.

Yukarıda bahsedilen maaş miktarları özel hastanelerin işleyiş politikalarına, bulundukları ile göre değişiklik gösterebilir.

ATT Taban Puanları 2022

Acil Tıp Teknisyeni taban puanları 250,00 ila 360,00 puan aralığında yer almaktadır. Sizler için 2022 yılı devlet ve özel üniversitelerin taban puanlarını derledik. Söz konusu puanlar başarı sıralamalarına göre her yıl değişiklik gösterebilir.

Üniversitelerin ATT Taban Puanları;

Üniversite Özel/Devlet İl Puan Sıralama
Sağlık Bilimleri Üniversitesi Devlet Ankara 359 140.412
Bahçeşehir Üniversitesi Özel (Burslu) İstanbul 345 176.915
Hacettepe Üniversitesi Devlet Ankara 340 188.578
Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi Özel (Burslu) İstanbul 328 227.511
Ege Üniversitesi Devlet İzmir 326 234.687

Paramedik Nedir?

Paramedik, bilinen diğer adı ile İlk ve Acil Yardım Teknikeri acil durumlarda yaralıları ve hastalara bakım yapan ve onları sağlıklı bir şekilde sağlık kurumlarına taşıyan sağlık çalışanlarıdır.

Paramedik Ne Demek?

Paramedik, İngilizce “Paramedic” kelimesinden türeyerek dilimize dahil olmuştur. İngilizcede “Yardımcı sağlık personeli” anlamına gelmektedir.

Paramedik Kıyafetleri

Paramedik kıyafetleri diğer sağlık çalışanlarından farklı bir tasarıma sahiptir. Özellikle karanlıkta ve trafikte dikkat çekmesi amacıyla fosforlu sarı bir renge ve göğüs kısmında şerit izlerine sahiptir.

Paramedik Günü Hangi Gündür?

22 Aralık dünya Paramedikler günü olarak bilinmektedir.

Paramedik Nasıl Olunur?

Paramedik olmak için üniversitelerin İlk ve Acil Yardım önlisans bölümünden mezun olmanız gerekmektedir.

ATT ve Paramedik Farkı Nedir?

Paramedik personelleri hastalara ilaçlı müdahalede bulunabilirlerken ATT personeli herhangi bir ilaçlı müdahale yetkisi bulunmamaktadır. ATT ile Paramedik personelleri arasında eğitim farkı ve temel işleyiş farkları bulunmaktadır. Paramedik maaşları ATT maaşlarından yüksektir.

Yurtdışı Paramedik Maaşları Ne Kadar?

Kanada paramedik maaşları ve Almanya paramedik maaşları 1.000 Kanada Doları ile 2.500 Euro arasında değişiklik göstermektedir.

Paramedik 2022 Atama Yapılacak mı?

Paramedik 2022 KPSS atanmaları yapılıp yapılmayacağına dair henüz bakanlık tarafından bir resmi açıklama yoktur. 2020 yılında yapılan atamalarda toplam 1.000 kontenjan açılmıştır.

Paramedik KPSS Taban Puanları 2022

2020 yılında yapılan atamalarda Paramedik KPSS Atama Puanları en düşük 88.175, en yüksek 98.287 puan olmuştur. Sağlık Bakanlığı tarafından bu yıl yeni atamaların yapılması beklenmektedir. Ancak henüz resmi bir açıklama yapılmamıştır. Taban ve Tavan puanlar açılacak yeni kontenjanlara göre değişiklik gösterebilir.

ATT 2022 Atama Yapılacak mı?

ATT 2022 KPSS atanmaları yapılıp yapılmayacağına dair henüz bakanlık tarafından bir resmi açıklama yoktur. 2020 yılında yapılan atamalarda toplam 1.386 kontenjan açılıp tüm kadrolara atama yapılmıştır.

ATT KPSS Taban Puanları 2022

2020 yılında yapılan atamalarda ATT KPSS Atama Puanları en düşük 76.941, en yüksek 87.285 puan olmuştur. 2022 yılında Sağlık Bakanlığı tarafından tekrar atama yapılması beklense de henüz resmi bir açıklama yapılmamıştır. Taban ve Tavan puanlar açılan kontenjanlara göre değişiklik gösterebilir.

 

https://www.youtube.com/watch?v=Clh64gpR_SY
Başa dön tuşu