Kripto Paralar

Patlayan Metaverse Coin The Sandbox (SAND) Nedir?

Son dönemde metaverse coin’ler fazlasıyla dikkat çekiyor. Bu kategoride yer alan The Sandbox (SAND) projesi de yatırımcıların ilgisini kazanmayı başardı. Kriptokoin.com olarak, The Sandbox (SAND) nedir? sorusuna sizler için detaylı yanıt aradık. Bu makalede The Sandbox (SAND) projesini birlikte inceleyeceğiz…

The Sandbox (SAND) nedir?

Sandbox, merkezi olmayan bir sanal oyun dünyasını çalıştıran Ethereum üzerinde çalışan bir yazılımdır. Sandbox özünde, oyuncuların LAND adı verilen dijital arazileri satın alabilecekleri ve diğer kullanıcılarla paylaşmak için bunların üzerinde deneyimler oluşturabilecekleri bir oyundur. 

Bu şekilde Sandbox, Decentraland ile aynı damarda Blockchain tabanlı bir meta veri deposu modelidir.  The Sandbox, NFT tipi LAND tokenine ek olarak, meta veri deposundaki işlemleri yöneten iki yerel token daha içerir:

  • SAND tokenleri: LAND satın alma, kullanıcı tarafından oluşturulan içerikle etkileşim kurma ve merkezi olmayan özerk organizasyonun (DAO) yönetimine katılmak için stake etme dahil olmak üzere oyununun bir parçası olan çeşitli işlemleri kolaylaştırmak için kullanılır.
  • ASSET tokenleri: LAND’i doldurmak için kullanılan avatarlar ve kreasyonlar için ekipman gibi oyun içi öğeleri temsil eden, değiştirilemez tokenler (NFT’ler). The Sandbox’ın pazarında takas edilebilirler.

The Sandbox (SAND)’u kim oluşturdu?

The Sandbox’ın ilk versiyonu, 2012’nin başlarında Pixowl (Sébastian Borget ve Arthur Madrid liderliğindeki) ve oyun geliştiricisi onimatrix’in işbirliğiyle mobil oyun olarak piyasaya sürüldü. 2018’de oyun geliştiricisi Animoca, Pixowl’u satın aldı ve şirket, kullanıcı tarafından oluşturulan içerik (UGC) ve token ekonomisinden yararlanmak için Blockchain teknolojisinden yararlanarak 3D sanal alan tarzı bir dünya oluşturma niyetini açıkladı.  Sandbox ekibi, Ağustos 2020’de bir ilk para teklifi (ICO) düzenledi ve gelecekteki operasyonlarını finanse etmek için 3 milyon dolarlık bir para topladı.

SAND Tokeni nedir?

SAND, yerel kripto para birimidir ve Sandbox platformunun önemli bir parçasıdır. Token, Ethereum’a dayanır ve aşağıdaki rolleri oynar:

  • Platforma erişim: Sandbox platformuna katılmak, yani oyun oynamak, oyun araçları satın almak, avatarlarını özelleştirmek vb. için oyuncuların SAND tokenleri harcaması gerekir. İçerik oluşturucular, varlıkları ve LANDS’i elde etmek için SAND’da pay sahibi olurken, sanatçılar ihraç varlıklarını pazara yüklemek için SAND’ı harcarlar.
  • Yönetim: SAND token sahipleri, teklifler için oy vererek yönetişim kararlarında yer alabilir. Bu tür teklifler, vakıf hibesinin nasıl tahsis edileceğini, yol haritasının nasıl önceliklendirileceğini vb. içerebilir. Token sahipleri, kendilerine veya seçtikleri diğer herhangi bir katılımcıya oy verebilir.
  • Staking: SAND token sahipleri kriptoda pay sahibi olabilir ve LAND’de daha fazla gelir elde edebilir.
  • Teşvik olarak: Toplam işlem ücretinin bir yüzdesi, SAND token sahiplerini ödüllendirmek için kanalize edilecektir. Token sahipleri, bir Blockchain ağının esnekliğine katkıda bulunur. 

The Sandbox (SAND) nasıl çalışır?

Sandbox yazılımı, uygulamasında dijital LAND ve NFT VARLIKLARIN sahipliğini izlemek için Ethereum Blockcahin’inden yararlanır. Kullanıcılar, SAND tokenlerini tutan Ethereum cüzdanlarını kullanarak ekosistemiyle daha fazla etkileşime giriyor.  Geliştiriciler ayrıca birkaç araç kullanarak sanal gayrimenkullerinde deneyimlenen animasyon ve etkileşimleri tasarlayarak Sandbox platformunda yenilik yapmakta özgürdür: 

  • Voksel Düzenleyici: Kullanıcılar, flora, fauna ve avatar odaklı ekipman (giyim veya silahlar gibi) gibi yaratımları tasarlamak ve hayata geçirmek için üç boyutlu tasarımın en küçük birimi olan vokseller oluşturabilir.
  • Game Maker: Kullanıcıların pazarda oluşturdukları veya satın aldıkları ASSETS’ı kullanarak LAND’lerinde 3D oyunlar oluşturmalarına olanak tanıyan araçlar.

Kullanıcılar, oluşturduklarını ilk önce Ethereum Blockcahin’inde ERC1155 tokenleri (ASSETS) olarak kaydettikleri Sandbox pazarına yükleyebilir. Bu ASSETS daha sonra SAND kullanılarak alınıp satılabilir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu