Kripto Paralar

Piyasa Analisti, Satın Alınacak 3 Metaverse Coin’in İsmini Verdi!

Son yıllarda, metaverse, sosyal iletişim için bir araçtan istihdam veya diğer eğlence türleri için kullanılabilecek bir araç haline geldiğinden, bu sektöre olan ilgi yeniden canlandı. Sonuç olarak, metaverse  coin projeleri dijital para piyasasında çekiş kazanmaya devam ediyor ve yatırımcılar, insanların işlerin nasıl yapıldığı konusunda son sözü söylediği, merkezi olmayan Blockchain’in sanal gerçeklikleriyle birleştirilmiş dijital para birimleri olan metaverse coin’lerle özellikle ilgileniyor.

Metaverse coin projelerine ilgi gittikçe artıyor

Meta Platforms Inc (eski adıyla Facebook) gibi internet devleri piyasaya hakim olmayı hedeflediğinden, bu metaverse kriptoları, endüstriyi hala yeni sınırlara iterken onların emellerini baltalamak için bir yöntem olarak kabul ediliyor. Sanal Gerçeklik (VR) içinde herkes ve her şey var olabilir ve ne isterse onu yapabilir. Meta bunu anlıyor ve kendisini dijital iletişimin hızla ortaya çıkan yeni sınırında baskın güç olarak konumlandırıyor. Şirketin Meta olarak yeniden markalaşmasına, firmanın yaklaşmakta olan metaverse’inin gizli bir önizlemesi eşlik ediyor. Bu arada ekonomist, yatırım stratejisti ve eski hedge fon yöneticisi Raoul Pal şunları söylüyor:

Diem ve metaverse deneyimi ile Meta/Facebook, milyarlarca insanı bu dağıtılmış defter teknolojisi dünyasına dahil etmenin bir yolu. Benimsenme böyle görünüyor. İstediğiniz gibi olmayabilir, ama olan bu. Yine, katılıp katılmama seçeneğimiz var. Bu fiziksel dünyadan çok farklı. Meta hakkındaki düşüncen, sadece nerede takıldığınla ilgili.

Yine de, bu çekişmeli firmanın, tüketicilerin özgürlükleri için takdir ettiği bir şeye dahil olmasını istemeyen pek çok kişi var. Meta’nın kuralları ve algoritmaları, meta veritabanlarında hala geçerli ve birçoğu kendi düzenlemelerini ve konuşma özgürlüklerini tercih ediyor.

Blockchain’deki merkezi olmayan meta veri kaynakları, kullanıcıların tam olarak bunu yapmasına izin veriyor. Kullanıcılar, kendi dijital ekonomilerini finanse etmek için kendi kendini yönetebiliyor ve merkezi olmayan bir dijital fikri kullanabiliyor. Bu da sıklıkla gerçek dünya avantajlarına dönüşüyor. Kriptokoin.com olarak, kripto analisti Jordan Major’ın tavsiye ettiği, şu anda mevcut olan en popüler metaverse coin projelerinden üçünü listeledik.

İlk metaverse coin projesi Decentraland (MANA)

Decentraland, Blockchain’i dijital sosyallik ile karıştırmak isteyen bireyler için popüler bir sanal ortam. MANA tokeni tarafından desteklenen sanal bir ekonomi, kullanıcıları için gerçek dünya pasif geliri üretiyor. Kullanıcılar bir avatar oluşturuyor ve neredeyse istedikleri her şeyi yapabiliyorlar. Kişi iletişim kurabilir, oyun oynayabilir veya sanal bir kumarhaneye seyahat edebilir. Son zamanlarda ağ, Metaverse Festivalinden başlayarak devasa sanal müzik etkinlikleri düzenlemeye başladı.

Kullanıcılar Decentraland’de para kazanabilir ve harcayabilir. Gayrimenkul gibi, ağ da arazi parsellerinde trade yapıyor; kullanıcılar metaverse’de haritalanmış belirli arazi parsellerini talep edebilir ve bunları seçtikleri şekilde geliştirebilir. Bu arsalar istenirse satılabilir. Arazi arbitrajının yanı sıra geliştiriciler, MANA için Decentraland pazarında yeri doldurulamaz kozmetik ürünleri satarak kazanç sağlayabilir.

Mevcut sanal topluluğu nedeniyle, Decentraland, meta veri tabanından kâr etmeyi amaçlayan diğer dijital şirketlere göre bir avantaja sahiptir. 2015’te başladı, 2017’de 3D oldu ve o zamandan beri genişliyor. Erken yatırımcılardan gelen yapı ve finansman konusunda büyüme, önemli cosign’lar elde etmesine yardımcı oldu.

Şu anda MANA, son 24 saatte %1,86 ve kayıpla 2,80 dolardan işlem görüyor ve piyasa değeri 5 milyar doların biraz üzerinde. Özellikle, Decentralands fiyatı geçen ay fırladı ve 0,80 dolardan bir noktada MANA’nın en yüksek seviyesine ulaştı ve soğumadan önce tüm zamanların en yüksek seviyesi 4,69 dolara ulaştı.

Oyun platformu Enjin Coin (ENJ)

Enjin, son gönderisine göre, ekosisteminde merkezi olmayan bir meta veri tabanı oluşturmaya yönelik girişimlere yardımcı olmak için iddialı hedeflere sahip. Sonuç olarak, 4 Kasım’da Blockchain destekli oyun platformu 100 milyon dolarlık bir fon oluşturduğunu duyurdu. Resmi olarak bilindiği gibi ‘Efinity Metaverse Fund’, ekosistemdeki ortaklarına yardımcı olmak ve merkezi olmayan bir metaverse oluşturulmasını teşvik etmek amacıyla kurulmuştu.

Efinity’deki metaverse projelerine yardımcı olmak ve geliştirmeyi teşvik etmek için Efinity Metaverse Fonu kuruldu. Enjin, Polkadot ile birlikte, Non Fungible Token (NFT)’ler için bir Blockchain ağı oluşturdu. Fon özellikle şirketlere, çeşitli protokoller ve zincirler arasında kullanılabilecek varlıkları içerecek olan Efinity ve Polkadot üzerinde ortak NFT projeleri geliştirmelerinde yardımcı olacak.

Finansman stratejisinin bir parçası olarak Enjin, hem Artırılmış Gerçeklik (AR) hem de Sanal Gerçeklik unsurlarını birleştiren bir deneyim olan Karma Gerçeklik (MR) gibi bitişik alanlardaki protokollerin yanı sıra tüm platformlarda oyun projelerine yatırım yapmayı planlıyor. Şu anda ENJ, son 24 saatte %1,86 artışla 3,32 dolardan işlem görüyor ve toplam piyasa değeri 2,8 milyar dolara ulaştı.

Son metaverse coin projesi The Sandbox (SAND)

Şu anda metaverse coin projeleri arasında en yüksek üçüncü sırada yer alan The Sandbox (SAND). Sanal dünyalar, Decentraland’da olduğu gibi Sandbox’ta da oluşturulabiliyor. Burada geliştiriciler oyunlar oluşturabiliyor ve ürünler satabiliyor. Ayrıca platformu bağlantı kurmak ve başkalarıyla eğlenmek için kullanabiliyor. Sandbox kullanıcıları, tıpkı Decentraland’da yaptıkları gibi, arazi satın alıp geliştirerek deneyimlerinden en iyi şekilde yararlanabilirler. Bu mülk, arzu edilen herhangi bir amaç için kullanılabilir ve hem şahıslar hem de işletmeler arsa sahibidir. Bir piyasa aracılığıyla Decentraland’da mümkün olduğu gibi SAND kullanarak gerçek gelir elde etmek mümkün.

Pop kültürünün birçok alanından etkileyici bir sponsor listesi, takipçileri onunla etkileşime geçmeye teşvik ederek platformun büyümesine katkıda bulunuyor. The Walking Dead ve The Smurfs, şarkıcılar Snoop Dogg ve Deadmau5 dahil olmak üzere oyunun reklamını yapmak için Sandbox ile ortaklık yapan televizyon ve film mülkleri arasında yer alıyor.

SAND boğaları için en zorlayıcı argümanlardan biri, yalnızca ekibin imzaladığı ön taraftaki sponsorluk anlaşmaları değil, aynı zamanda ağa yapılan ve güveni artıran önemli bir yakın zamanda yapılan yatırım. Japon holding şirketi SoftBank, ağa 93 milyon dolar yatırım yaptı. Analiste göre, bu finansman akışının, en büyük meta veri ağı olarak Decentraland’ı geçtiği noktaya kadar genişlemeyi hızlandırma şansı var. Şu anda, Decentraland’ın MANA’sının piyasa değeri 5 milyar dolar iken, SAND’ın piyasa değeri 2,3 milyar dolar. Basın zmanında SAND, son 24 saatte %0,11 artışla 2,64 dolardan işlem görüyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu