Kripto Paralar

Ripple CTO’su XRP İçin Sıradakini ve Altcoin Varsayımlarını Paylaştı!

Ripple’ın CTO’su David Schwartz, “Sonunda, NFT piyasasının genişlediğini göreceğiz” diyor. Ripple, NFT partisine biraz geç kalmış olabilir, ancak XRP Ledger, endüstride oyun değiştirici olmaya ve Ethereum’un hegemonyasına meydan okumaya çalışacak. Ripple CTO’sunun vermiş olduğu röportajı Kriptokoin.com olarak sizler için hazırladık.

XRP Ledger’ın enerji verimli olduğundan da bahsettiniz. Bunun neden böyle olduğunu açıklayabilir misiniz?

Evet, Bitcoin ( BTC ) ve Ethereum ( ETH ) gibi Proof of Work (PoW) sistemlerinin enerji tüketmesinin nedeni, yapay kıtlık yaratmak için özel olarak tasarlanmış olmaları. Kıt olması gereken bir şeyden kâr etmeye çalışıyorsanız, yapay kıtlık istersiniz. Ayrıca bir şeyin değerli olması için yapay kıtlığa ihtiyacınız var ve müşterileri kıtlığın yapay olmadığına ikna etmeniz gerekiyor.

Yani PoW, kıt olan bir şeyi, yani enerjiyi kullanarak yapay kıtlık yaratır. Enerji tamamen yapay kıtlık yaratmak için kullanıldığında, maliyeti artırır. Bunu yapmak istemenizin tek nedeni, paradan pay alıyor olmanızdır. Sadece bu ücretleri alan insanlar bu teknolojiyi teşvik ediyor. XRP Ledger’da kimse işlem ücreti almıyor, bu yüzden kimse yüksek ücretler istemiyor. Ücret, kelimenin tam anlamıyla işlemin işlenmesinin maliyetini kapsıyor. Gerçek şu ki, XRP Ledger yapay kıtlık olmadan da aynı şekilde çalışıyor.

Ethereum’a karşı NFT’ler için Riple (XRP) Ledger kullanmanın başka faydaları var mı?

Evet, bunlardan biri ölçeklenebilirlik veya saniyedeki işlem sayısı. XRP Ledger’da yapamadığınız halde Ethereum’da yapabileceğiniz şeyler var. Bu nedenle bugün Ethereum’da çok sayıda merkezi olmayan finans (DeFi) çalışması yapılıyor. Kredi veya TradeFi veya ipotek ve bahis gibi şeyler gibi hayal edebileceğiniz hemen hemen her şeyi yapabilirsiniz. Bugün Ripple (XRP) Ledger’da bu yeteneklere sahip değiliz, ancak NFT’leri basabilirsiniz. Ayrıca merkezi olmayan bir borsamız (DEX) var ve yeni tokenler verebilirsiniz. Ödemeler ucuz ve hızlı, bu nedenle bir dereceye kadar bu temel bir mühendislik dengesidir.

Her şeyi yapmak istiyorsanız, o zaman hiçbir şeyde çok iyi olamazsınız. XRP Ledger’ın gerçekten iyi yaptığı şeylerin bir listesi var. Bunlardan biri ihtiyacınız olan şeylerden biriyse, bu harika. Neye ihtiyacınız varsa, o zaman daha genel bir şeye geçmeniz gerekir.

Ethereum’un düşük işlem hızı ve maliyetinin bir kısmı, Blockchain’inde daha esnek teknolojiler oluşturabilmenizden kaynaklanıyor. XRP Defter üzerine inşa eden çoğu insan karmaşık şeyler yapıyor, ancak teknik nedenlerden dolayı bunların defterde olması gerekmiyor.

XRP Ledger’a NFT basmak isteyen biri için en iyi kullanım örnekleri nelerdir?

Günümüzde kullanım örnekleri ağırlıklı olarak koleksiyon ürünleri. Ripple (XRP) Ledger’da maliyet çok daha düşük, bu nedenle Ethereum üzerinde bir NFT inşa ediyorsanız en az 500 dolar değerinde olması gerekiyor ve o zaman bile ücretler 100 dolara yakın oluyor. Ücretler, XRP Ledger’da çok daha az ve bu, daha geniş bir kullanım durumu yelpazesine izin veriyor.

Bence günümüzde kullanım örneklerinin çoğu, sanat eserleri, dijital sanatla bağlantılı şeyler, müzisyenlerle bağlantılı şeyler gibi genel anlamda koleksiyon ürünleri. Ancak zamanla NFT pazarının genişlediğini göreceğimizi düşünüyorum.

Wrapped Ripple (XRP)’yi de tartışmak istedim. Bununla ilgili detaya inebilir misiniz?

WrappedXRP, RP’nin fiyatını izlemek için tasarlanmış bir varlık. Her WrappedXRP için, bir ekosisteme bağlı bir yerde, XRP’yi WrappedXRP serbest kalana kadar kilitli tutan bir XRP var. Buradaki fikir, fiyatı yakından takip etmeleri gerektiği. WrappedXRP, XRP’ye benzer şekilde davranacak. Örneğin, XRP’yi yalnızca hareketli değer için kullanıyorsanız ve değeri aynı olan bir şeye sahipseniz, bunlar piyasada ikame olarak hizmet etmelidir.

Wrapped XRP’nin dezavantajı, Ripple (XRP) gibi XRP Ledger üzerinde ucuz ve hızlı bir şekilde taşıyamamanız. Ancak avantajı, Ethereum’da DEX’te kullanabilmeniz.

Örneğin, bir DEX’te kullanmak için 500 XRP’niz varsa ve bunu bugün herhangi bir fiyata yapamıyorsanız, Wrapped XRP, XRP’nin tokenomiklerini ve Ethereum’un semantiğini almanıza izin veriyor. Bu, Ripple (XRP)’nin özelliklerden kilitlenmesini önlemeye yardımcı olacaktır. Aralık ayında Wrapped XRP lansmanını görmeyi bekleyebiliriz.

Ripple için sırada ne var?

CBDC’ler için çok zorluyoruz. Heyecan verici olan şey, uzayda CBDC’lerin neler yapabileceğini gerçekten bilmeyen çok sayıda insan olması. Vizyonumuz, dünyadaki her finans kuruluşunun her itibari para birimini diğer tüm finans kuruluşlarıyla saniyeler içinde kapatabildiğini hayal etmek. Bu çok büyük, ancak birlikte çalışabilirlik ve güvenlik gerektiriyor.

Bu kadar büyük bir ödeme sistemi kuracaksanız, Swift’in kullandığı gibi olmayan bir güvenlik modeline ihtiyacınız var ve Blockchain’lerin neredeyse hiç güvenlik sorunu yok.

Diğer bir özellik birlikte çalışabilirlik. Örneğin, Suudi Arabistan kullanmayacağı için Amerika Birleşik Devletleri böyle bir sistem kuramadı. Ancak Suudi Arabistan bir sistem kurduysa ve ABD bir sistem kurduysa, birlikte çalışabilirlik için bir standart olması gerekir. Aksi takdirde, ABD’deki bankalar Avrupa’daki bankalarla Euro mutabakatı yapamazlar.

Üzerinde çalıştığımız başka bir şey, varlıkların Blockchain’ler arasında serbestçe hareket etmesine izin veren federe yan chain’ler. Wrapped XRP, XRP’nin XRP Ledger ve Etherem arasında hareket etmesine izin verdiği için buna bir örnek. Ancak bunlar belirli sorunlara noktasal çözümler. Belirli bir soruna yönelik çözümlerin avantajı, şu anda mümkün olmayan bir tür yeniliğe izin vermesidir.

Bugün, Ethereum akıllı sözleşmeleri istiyorsanız, Ethereum akıllı sözleşmeleri ile bir Blockchain oluşturmanız gerekir. Akıllı bir temasın ne kadar büyük olabileceği gibi kurallara da uymalısınız. Bu nedenle, bu kuralları değiştirme düzeyinde yenilik yapamazsınız. Federe yan chain’lerin yaptığı, en düşük seviyede yenilik yapmanıza izin vermesi. Böylece kullanıcılar istedikleri ücretler ve istedikleri varlıklarla bir Blockchain’i oluşturabilirler. Kamu veya özel olabilir ve gerçek para ile kısa sürede hayata geçirilebilir.

Bu, belirli sorunları çözmesi gereken veya diğer Blockchain’lerde değişiklik yapmak isteyen ve insanları bu değişikliklerin işe yaradığına ve güvenli olduğuna ikna etmesi gereken geliştiriciler için harika. Federe yan chain’ler, kullanıcıların Blockchain’in kendisinde yenilik yapmasına olanak tanıyan canlı Blockchain’leri oluşturmak için bugün bir reçete sağlıyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu