Kripto Paralar

Satoshi Nakamoto Kim? 2 Adam “Bitcoin’in Mucidiyim” Diyor!

Bitcoin’in yaratıcısı “Satoshi Nakamoto” takma isminin arkasındaki gizem kendini koruyor. Avustralyalı bir bilgisayar bilimcisi Craig Wright, Satoshi olduğunu iddia ediyor ve hayatını kaybetmiş olan David Kleiman’ın ailesi, Kleiman’ın Satoshi’nin bir parçası olduğuna inanıyor. Ancak gerçek kesin bir şekilde bilinmiyor.

Satoshi Nakamoto gizemi çözülemiyor

Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz üzere Florida’da ortaya çıkan bir davada, rahmetli bilgisayar güvenliği uzmanı David Kleiman’ın kardeşi Ira Kleiman, Wright’ın ve Kleiman’ın Nakamoto takma adı ile yaratılan orijinal kripto para birimi geliştirdiğini savunuyor. Sonuç olarak, Wright’ın kripto hazinesinin yarısına sahip olması gerektiğini iddia ediyor. Bu da, yaklaşık 64 milyar dolara tekabül ediyor. Wright, iddia ettiği gibi Satoshi ise, o zaman 1,1 milyon Bitcoin’e sahip.

Ira Kleiman, David Kleiman’ın Satoshi’nin bir parçası olduğuna inanırken Ira’nın avukatına göre kanıtlar Craig ve Dave’in ortaklıklarını kabul ettiğini gösteriyor. Wright’ın avukatı ise ortaklığı gösteren hiçbir kanıtın olmadığını söylüyor. Wright, bu ayın başlarında, Bitcoin whitepaper’ını yazdığını iddia etti. Ancak Wright’ın gerçek Nakamoto olduğuna inanmayan pek çok insan var. ı Dan Kaminsky, Twitter aracılığıyla “Yalan söylüyor, nokta. Satoshi 2009’da bir işlem imzaladı. Wright bu özel imzayı kopyaladı ve yeniymiş gibi göstermeye çalıştı,” ifadelerini kullandı.

Diğerleri, ne Wright ne de Kleiman’ın kripto para biriminin yaratılmasıyla ilgisi olmadığına inanıyor. Bitcoin uzmanı Arthur van Pelt, “Bu adamlardan hiçbirinin Satoshi olmadığına ikna oldum. Nakamoto lider olmak istemedi. BTC’yi topluluğa teslim etmek istedi,” dedi. Öte yandan Stefan Matthews’a göre Wright, dijital altın ve dijital nakit hakkında konuştu ve onlar hakkında sekiz veya dokuz farklı konsepti vardı. Matthews, Craig ile Kleiman’ın 2007 veya 2008’de iletişime geçtiğini, David’in whitepaper’ın düzenlenmesine yardım ettiğini söyledi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu