Sektörler

Sektörel Şimdiki Gelişmeler: Tarım

Tarım sektöründe büyüme ilk çeyrekteki hızlanmanın ardından 2. çeyrekte olumsuz iklim koşullarının da etkisiyle yavaşladı. Türkiye ekonomisinin bir önceki yılın aynı çeyreğine göre %21,7
oranında büyüdüğü 2. çeyrekte, tarım sektörü %2,3 ile son 6 çeyreğin en yavaş büyümesini kaydetti.

TÜİK tarafından yayımlanan tarımsal girdi fiyat endeksi Temmuz ayında aylık bazda %2, yıllık bazda %29,4 oranında yükseldi. Bu dönemde ithalat bağımlılığı yüksek olan gübre fiyatları alt endeksindeki yıllık %62,4 oranındaki artış dikkat çekti. 2020 yılında ayçiçek fiyatlarındaki yükselişin üretim iştahını artırması paralelinde, 2021 yılında ayçiçek üretiminin artması bekleniyor. Buna karşın, bu yıl ilk defa hasat döneminde ithalata uygulanan gümrük vergisi oranının %0 düzeyinde bırakılması, maliyeti oldukça yüksek seyreden üreticiler üzerinde baskı yaratıyor.

Küresel ölçekte gıda fiyatlarında yaşanan artış 2021 ile birlikte hız kazanırken, Ocak ayında %8,8 seviyelerinde olan gıda fiyatlarındaki reel artış Ağustos ayında %30,8 düzeyine yükseldi.
Yurt içinde ise bir süredir %20’nin altında seyreden işlenmemiş gıda enflasyonu Temmuz ayında %25,7’ye, Ağustos ayında da %32,4 seviyesine ulaştı. Gıda fiyatlarında küresel ölçekte yaşanan
artışlar, yükselen enerji fiyatları ve olumsuz iklim koşulları birlikte değerlendirildiğinde, gıda fiyatları üzerindeki yukarı yönlü baskının bir süre daha devam edebileceği tahmin ediliyor.

ekonomi.isbank.com.tr

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu