Kripto Paralar

Sır Çözüldü: İşte Evergrande Krizinin Bitcoin ve Altcoin’lerle İlişkisi!

Bitcoin fiyatı, geçtiğimiz günlerde kısa bir sürede neredeyse yüzde 8 düşerek bir FUD’nin (korku, belirsizlik ve şüphe) kurbanı oldu. Borçlu Çinli emlak devi Evergrande’nin 148 milyon dolar tutarında bir tahvil ödemesinde temerrüde düşebileceği haberi, fiyatların yüzde 5 civarında düşmesine neden olduğu için, kripto piyasası geçtiğimiz sabah Asya saatiyle sarsıldı.

Evergrande haberleri, Bitcoin ve altcoin’lerin fiyatını düşürdü

Evergrande başlangıçta bildirildiği gibi temerrüde düşmemiş gibi görünse de, söylentiler finansal piyasaları etkilemek için yeterliydi. Fiyatlar, ödemesiz döneme dair son tarih dün sona erdiği için firmanın ödemeyi son anda yapabilmesiyle istikrar kazandı. Ancak haberlerden, özellikle Bitcoin olumsuz etkilendi. Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz üzere neredeyse iki ay önce Evergrande krizi finansal sistem genelinde sarsıntılara yol açtığında, traderlar kutuplaştıkça Bitcoin de yaklaşık yüzde 12,7 düştü.

Peki, Evergrande’ye yönelik haberler kripto para piyasasını nasıl etkiliyor? Evergrande’nin Bitcoin ve altcoin piyasasıyla nasıl bir ilişkisi var? Çeşitli söylentilere göre bazı kripto para yatırım şirketlerinin Evergrande’nin tahvillerine yatırım yaptığı belirtiliyor. Evergrande’nin çöküşünün de bu firmalara yansıyıp kripto para alanını olumsuz etkileyeceği düşünülüyor. Ancak buna dair kesin bir bilgi olmadığını belirtmekte fayda var.

An itibariyle düşüşten toparlanmış durumda olan BTC, yazım sırasında 0.2’lik bir düşüş ile 63.866 dolardan el değiştiriyor. Öncü kripto para birimi son 7 günde ise 4.4 oranında değer kazandı. 1.2 trilyon dolarlık piyasa değeri ile diğer kripto paralar arasında dominansı yüzde 41 seviyelerinde bulunuyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu