Döviz

SÖZCÜ FÖŞ’e kulak verdi:  Dövizin artık bir çıpası yok

Mehtap  Özcan Ertürk

ŞOK ETKİSİ YARATTI

Dolar endeksi 95.06 seviyesine ulaşarak yılın zirvesine çıkarken, 10 yıllık tahvil faizi de yüzde 1.58’e kadar yükseldi. Dünyada yükselen enflasyon tüm ülkeleri zorluyor ve merkez bankaları sıkı para politikasına yöneliyor. Türkiye’de ise TCMB yüzde 20 enflasyona rağmen politika faizini yüzde 16’ya düşürüp, indirimlere devam edeceği sinyalini veriyor. Dün dolar 9.9738 lira ile rekor kırarken, Euro ise 11.4429 liraya tırmandı. Serbest piyasada bazı döviz büfelerinin 10 liraya işlem yaptığı da görüldü. Dolar günü 9.9230, Euro ise 11.3700 liradan tamamladı.

Ekonomist Atilla Yeşilada dolar kurunun 10 lirayı aşmasının psikolojik bir şok niteliği taşıdığını belirterek, devalüasyon-enflasyon kısır döngüsü yaratabileceğine dikkat çekti.

TCMB’YE İNANMIYORLAR

Yeşilada, “Bütün bunların tek bir nedeni var: Kara cahiller tarafından yönetiliyoruz. Bütün dünya parasal sıkılaştırma tartışırken, biz halen faiz düşürüyoruz. Bu artık kara cehalettir” dedi. TCMB’nin enflasyonla faizler ya da kura müdahale yoluyla değil cari fazla ile mücadele etmeye soyunduğunu, ancak dünyada kimsenin böyle bir kuramı duymadığı için TCMB’nin enflasyonla mücadele edeceğine inanmadığını da söyleyen Yeşilada, “Buna paralel artık TL’yi istikrara kavuşturmak için dövize müdahale edeceğimize de inanmıyorlar. Dövizin artık bir çıpası yok. Freni patlamış kamyon gibi, yokuş yukarı giderken biraz yavaşlıyor, yokuş aşağı ise hızlanıp gidiyor” dedi. Yeşilada, TL’nin kısa vadede istikrar sağlamasının iki çaresi olduğunu söyledi: İlki TCMB’nin kamu aracılığı ile döviz satarak TL’ye istikrar kazandırması, ikinci ise politika faizini en az 600-700 baz puan artırarak paniği engellemek… Yeşilada’ya göre, aksi halde yılbaşına doğru vatandaşın banka şubelerinden dövizlerini çektikleri görülebilir.

Sadece alıntıdır, tamamını okumak için linki ziyaret edin

FÖŞ yeni videosunda da gemi azıya aldı:  Ekonomiyi Yakan Cehalet: Cari Fazlayla Enflasyon Düşürmek Mümkün mü?

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu