BankacılıkKrediler

Sübvansiyonlu Kredi Nedir?

Ekonomi iyi krizde olduğunda biz devletin yardımlar yaptığını tüm dünyada görüyoruz ama diğer yandan bazı devletler geride kalan sektörlerin ilerlemesini sağlamak için belirli bir alana da yardımlar yapabiliyor. Bu alanda yeni bir araç da sübvansiyonlu krediler. Bu kavramı yeni duyanlar sübvansiyonlu kredi nedir diye merak ediyor. Sübvansiyonlu kredi devler yardımlarıyla krediye ihtiyaç duyan gerçek ve tüzel kişiliklere daha düşük faiz oranlarından verilen kredilerdir. Bu krediler ile devlet üretim ve ihracat alanında gerektiği yerlerde üreticilere destek vererek sektörlerin gelişmesine katkıda bulunur.

Sübvansiyonlu Kredi Nedir? Üretimi Destekleyenler

Sübvansiyonlu kredi nedir? Sübvansiyonlu kredi devletin yardımı ile kredi veren kuruluşların daha düşük faiz oranları ile kredi verme durumudur. Devlet çeşitli sübvansiyon yollarını kullanarak başta üretim olmak üzere birçok aşamada destekleme sunar. Sübvansiyonlu krediler ise bu yollardan biridir. Gereken üreticiler kredi başvurusu yaparlar ve devlet desteklemeye uygun görürse faiz indirimi yapılır. Kredi dışında maliyeti düşürmek için ucuz girdi sağlanır, üretilen mallarda yardımla destekleme yapılır. Vergilerde indirim sağlanma yoluyla da destekleme yapılabiliyor. İhracatı destekleme amacıyla da döviz girdilerinde üreticiye destekleme sağlanır.

Sübvansiyonlu Kredi Şartları Nelerdir?

Sübvansiyonlu kredi nedir? Devlet sübvansiyonlu krediler ile faiz oranlarını aşağı çekerek tarım alanında olmak üzere üretimi ve ihracatı pek çok sektörde arttırmayı amaçlıyor. Sübvansiyonlu kredi için başvurularda bazı şartlar aranmaktadır. Bu şartlar:

T.C Kimlik kartı aslı ve fotokopisiBaşvuru sahibine ait Çiftçi Kayıt Belgesi/ ÇKS BelgesiKullanılacak olan krediye karşılık teminatlara ilişkin belgelerBilanço esasına göre son 3 aylık mali bilanço ve gelir tablosuAlınacak olan tarlaya ait tapu belgesiVergi dairesinden alınacak vergi borcu yoktur ibareli yazı

[wp-faq-schema title=”Kullanıcılar Bunları da Sordu” accordion=1]

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu