Kripto Paralar

Tarihi Coin Yakma Olayı Onaylandı: Altcoin ATH’yi Gördü!

Salı günü, Terra topluluğu 88.7 milyon LUNA yakılmasını öne süren popüler bir teklifi kabul etti. Mevcut fiyatlarla, bu miktar kabaca 4,5 milyar dolar değerinde. Teklif ayrıca, altcoin projesine ek bir destek sağlamak için 4-5 milyon Terra USD (UST) stablecoin basımını içeriyor. Ayrıntılar Kriptokoin.com‘da.

Terra, 520.000 LUNA token’i dolaşımdan kalıcı olarak kaldırdı

DeFi Llama’ya göre Terra, 11,36 milyar TVL değerine sahip dördüncü en büyük akıllı sözleşme platformudur. LUNA, Terra Blockchain’in stablecoin’lerini fiat para birimleriyle 1:1 sabitlenmesini sağlayan algoritmik bir dengeleme sisteminin parçasıdır. Salı gecesi (9 Kasım) Terra, 520.000 LUNA token’i dolaşımdan kalıcı olarak kaldırdı. Token’lerin geri kalanının önümüzdeki iki hafta içinde yakılması planlanıyor.

Altcoin projesi Terra, LUNA token yakma özelliğini başlatıyor

Token yakma mekanizması Terra’nın kurucu ortağı Do Kwon tarafından başlatıldı. Ozon sigorta protokolü gibi stablecoin ödeme platformundaki yeni hizmetleri finansal olarak desteklemeyi amaçlıyor. Kwon’un bir bildirisine göre, Ozon, Terra üzerine kurulu herhangi bir DeFi protokolünde “teknik arıza risklerinin kaldıraçlı kapsamını kolaylaştırıyor”. Ek olarak, Terra’nın resmi Twitter hesabına göre, yanma, büyük katman-1 projelerinin tarihindeki en büyüklerden biridir.

Messari araştırma analisti Ryan Watkins sermayenin hangi alanda kullanılacağını açıklıyor:

Yakmanın büyük bir kısmı (1 milyon dolar ve daha fazlası) Ozon adlı Terra ekosistemi için yeni bir sigorta protokolünün sermayeleştirilmesine gidecek. Bu, kullanıcılar için daha fazla güvenliği teşvik etmesi gereken ekosistemin önemli bir parçası.

DeFi endüstrisi siber saldırılarla boğuşuyor

Rekt veritabanı kısa süre önce, son iki yılda DeFi protokollerinde 50’den fazla saldırının yayıldığını ortaya çıkardı. Daha da fazlası, son beş yılda DeFi açıklarından yaklaşık 1,7 milyar dolar kaybedildi. Bunlar, Terra’nın Ozon ile çözmeyi umduğu sorunlardan bazıları. Bununla birlikte, teklifin sayfasında gösterildiği gibi token yakma mekanizması hakkında bazı şüpheler ortaya çıktı. Bazı kullanıcılar, yaklaşık 89 milyonu yok etmenin çok fazla olup olmadığını sorguluyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu