Kripto Paralar

Tecrübeli Fon Yöneticisi Korkuttu: Bitcoin’in Gerçek Fiyatı Bu!

Bir kripto para yöneticisi ve aynı zamanda uzun vadeli bir Bitcoin boğası, Bitcoin’in şu anda tamamen “anlatı” üzerine dayalı bir değere sahip olduğunu ve bu değerin gerçek değerin %71 üzerinde olduğunu söylüyor. Detaylar Kriptokoin.com’da.

Bitcoin (BTC)’nin gerçek değeri

Charlie Morris, ByteTree’nin kurucu ortağı ve ByteTree Asset’in CIO’su. O, uzun vadeli bir Bitcoin boğası, ancak Bitcoin işlemlerinin mevcut değeri konusunda şüpheci. İşte gerçeğe uygun değer modelinin nasıl çalıştığı ve dördüncü çeyrek için nasıl konumlandığı. Yatırım devi HSBC’de çok varlıklı bir portföyü yönetme konusunda 17 yıllık deneyime sahip deneyimli bir fon yöneticisi olarak Charlie Morris, birbiriyle ilişkisiz getiriler sunabilecek farklı ve ilginç varlık sınıfları aramak için çok zaman harcadı.

Bitcoin, 2013 yılında Morris’in dikkatini çeken varlıklardan biriydi. Ancak bu noktada, bir yatırımcının portföyüne düzgün bir şekilde girmeye hazır değildi, bu nedenle Morris bunun yerine dikkatini varlık sınıfının arkasındaki verilere odakladı. Yatırımcılara, Bitcoin’in yanı sıra altın ve gümüş gibi geleneksel emtiaların fiyat hareketini analiz etmek için metriklere sahip bir terminale erişim sağlayan kurumsal bir kripto veri sağlayıcısı olan ByteTree.com’u kurdu.

Sadece geçen yıl, Morris, ByteTree’nin iki farklı kripto fonuna maruz kalma imkanı sunan varlık yönetimi kolunun lansmanı ile yatırımcıların portföylerine Bitcoin ekleme fikrine geri döndü. Bu zamanlama mükemmeldi. Bitcoin (BTC), kurumsal yatırımcılar, bireysel traderlar ve hatta şu anda resmi para olduğu El Salvador gibi ülkeler arasında benimsenmesiyle Kasım 2020’den itibaren %375 arttı. Daha bu hafta Bitcoin, piyasaya sürüldükten sonraki günlerde zaten 1 milyar dolarlık varlığa sahip olan ilk ABD Bitcoin vadeli işlem borsa yatırım fonunun lansmanının ardından yaklaşık 66.000 dolar civarında tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı.

BTC “hype cycle”

ETF lansmanı bir yükseliş fiyat hareketine yol açsa da, Morris bunun süreceğine ikna olmadı. ETF’nin geçmişteki emtia vadeli işlem ETF’lerinin performansına dayalı olarak ivmeyi sürdürmesinden özellikle endişe duyuyor. Morris, “Zamanla, büyük ölçüde düşük performans gösterdiler ve aynı şeyi burada göreceksiniz. Şimdi ne yazık ki, Bitcoin vadeli işlemleri için Bitcoin için ne kadar fazla talep olursa, getirisi de o kadar kötüleşir. Aldatma döngülerinin en üstünde, en düşük performansı elde edersiniz. Bunların çoğu, kısa vadede, kaymayı umursamadığınız, günler, haftalar, aylar boyunca gerçekten fark etmedikleri etkili ticaret araçları haline geliyor” dedi.

Vadeli ETF‘nin piyasaya sürülmesinden önce bile Morris, Bitcoin’i çevreleyen duygu ve fiyat hareketi konusunda negatifti. 8 Ekim’de Londra’daki Token2049 konferansında, Bitcoin’in “overpriced” olduğunu ve ByteTree’nin gerçeğe uygun değer modeline göre 28.000 dolardan fazla olmadığını söyledi. Model, adil bir fiyat değerlemesi oluşturmak için ağ değeri/işlem oranına (NVT-BT) ve on-chain verilere dayalı olarak gerçeğe uygun değeri hesaplar. Morris, gerçeğe uygun değeri belirlemede en doğrudan ölçümlerden biri olarak NVT-BT’yi öz sermaye analizindeki geleneksel fiyat-satış oranıyla karşılaştırıyor. 12 haftalık işlem verilerinden yararlanan uzman, Bitcoin için mevcut adil değerin yaklaşık 36.000 dolar, yani yaklaşık %71’lik bir primle işlem gördüğünü söyledi.

Morris, “Artık normalde yaklaşık 70 veya 80 milyar dolar değerinde Bitcoinin el değiştirdiğini göreceğiniz bir fiyatımız var ve şimdi 50 milyar dolardayız. O konferansta konuştuğumdan beri, bu fark 10 milyon dolar kapandı, bu yüzden zincir toplanıyor, ancak şu anda bu kesinlikle anlatı üzerine işlem görüyor.” Kısa vadedeki şüpheciliğine rağmen, Morris, Bitcoin üzerinde uzun vadeli yükselişini sürdürüyor. Piyasanın şu anda olayların önünde olduğuna inanıyor. Morris, “Son 12 ayda dört kez adil değerin altında Bitcoin yaşadık, ancak Haziran ayından bu yana hiçbir zaman olmadı” dedi.

Morris, Bitcoin’in yükselmeye devam edebileceğini, 2021’in Bitcoin anlatısının yılı olduğunu söyledi. Ancak, bu sadece Bitcoin’e bağlı değil. Morris, bunun bir dizi varlık sınıfında görülen daha geniş balon tarafından yönlendirildiğine inanıyor. Morris, “İnsanlar sıfır oranlı bir dünyada nakit akışlarına kapılıp gidiyorlar. Hemen hemen her şeyde, tahvillerde, hisse senetlerinde ve benzerlerinde bu büyük balona sahipsiniz. Şimdi enflasyonun geldiğini anladınız. Ve onlar frene basana kadar, balonun sadece kriptoda değil, birçok varlık sınıfında olduğunu düşünüyorum.” Bitcoin şimdi yeni rekor seviyelere çıkarken Morris, bunun daha da yükselme potansiyeli olan alana çok fazla para çekebileceğini umuyor. Morris’in genel fonu şu anda tamamen kriptoya yatırım yapıyor ve %80’i Bitcoin’e ve %20’si Ethereum‘a tahsis ediliyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu