Kripto Paralar

Türkiye de Var! FATF’ın Kripto Para Kılavuzu Haftaya Geliyor

Mali Eylem Görev Gücü (FATF), Ekim ayı genel kurul toplantısının sonuçlarını bugün yayınladı. Kripto para birimlerine yönelik bir rehber niteliğindeki FATF sanal varlık kılavuzunun tamamladığı bildirildi. Bu sefer merkeziyetsiz finans (DeFi) ve non-fungible token (NFT) alanlarına yönelik kararların da yer aldığı güncellenmiş bir sürüm 28 Ekim’de yayınlanacak. FATF, Türkiye de dahil olmak üzere 37 ülkenin yer aldığı bir gruptur.

FATF, kripto para birimlerine yönelik nihai kılavuzu haftaya sunacak

FATF Başkanı Marcus Pleyer bir basın toplantısında, kılavuzun kripto varlıklar veya kripto varlık sağlayıcıları (VASP’ler) ile ilgili herhangi bir standardı değiştirmediğini, bunun yerine “ülkelerin ve özel sektörün FATF standartlarını nasıl uygulayabileceği hakkında daha ayrıntılı bilgi sağladığını” yineledi.

Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz üzere FATF, bu kılavuzu ilk olarak 2019’da yayınlayarak, geleneksel finansta görülen standartları karşılaması için kripto borsaları ve “VASP’ler” olarak adlandırılan para aktarıcıları çağrısında bulundu. Bu, VASP’lerin bir işleme katılan taraflar hakkında bilgi toplamasını ve iletmesini gerektiren bir seyahat kuralı içeriyordu. Bazı yargı bölgeleri bu standartları uygulamaya başlamış durumda ve FATF bu uygulamanın nasıl gittiğine ilişkin iki inceleme yürüttü.

Kripto paraların karşı taraf bilgilerinin güvenli bir şekilde nasıl aktarılacağını çözmeye çalıştıkça, bu uygulama teknik zorluklar getirdi. Çözümler ortaya çıktıkça, FATF, DeFi dünyasını dahil etmek için yeniden çalışmalara girişti. Yine de birçok kişi, geleneksel finansal kuruluşlardan çok farklı biçimler aldıkları için FATF standartlarının DeFi kuruluşlarına nasıl uygulanacağının belirsiz olduğu yorumunu yaptı. Bu nedenle FATF, Temmuz ayındaki bir önceki genel kurul toplantısında kılavuzun nihai hale getirilmesine karar verdi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu