Blog

Türkiye’de altın fiyatları rekor tazeledi, çeyrek altın 1100 TL’ye yaklaştı

Investing.com – Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın bugün 100 bp faiz indirmesinin ardından yurt içi piyasalarda oynaklık arttı. USD/TRY kuru 11,30 seviyesine çıkarak tüm zamanların en yükseğini görürken altın fiyatları da rekor kırdı. Ons etkisinin zayıf olduğu bugün dolar kurundaki %6,5’lik yükselişle gram altın da bugün 674 TL’ye çıkarak rekor kırdı.

Bugün serbest piyasada çeyrek altın 1.090 TL, cumhuriyet altını da 4.382 TL ile rekor seviyeden satılıyor.

TCMB Başkanlarının görevden alınması ve hemen ardından faiz indirimlerinin başladığı son yıllarda para politikasındaki hızlı değişiklikler piyasalarda endişeye neden oluyor. Son olarak Ağbal’ın Mart ayında görevden alınması ile faiz indirimi bekleyen piyasalarda, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Ağustos ayını işaret etmesi ile bu bekleyiş daha da güçlendi. Merkez Bankası Eylül’de faiz indirimine başladı ve son 3 toplantıda toplam 400 bp faiz indirdi.

Yüksek enflasyon ve Fed’in sıkı para politikasının ilk adımını attığı (varlık alımlarının azaltımına başlanması) bu süreçte dünyada birçok merkez bankası da faiz artışına başladı. Son olarak Güney Afrika bugün 0,25 bp faiz artırdı. Fakat Türkiye’de aksi yönde politika uygulanması ve ülkede enflasyonun da yüksek olması Türk lirasının değer kaybetmesine neden oluyor. TL, bu ay dolar karşısında %15 oranında değer kaybetti. Kurdaki bu rekor seviyeler nedeniyle altın fiyatlarındaki yükseliş de hızlandı. Gram altının bu ayki yükseliş oranı %21. Bu orandaki %5’e yakın kısım ons altındaki yükselişten kaynaklanırken asıl etken ise kur faktörü oldu. Ons altın bu ay 1.877 dolara çıkarak 5 ayın en yüksek seviyesini görmesinin ardından bugün 1.860 dolar yakınında işlem görüyor.

Yazar: Deniz Engin

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu