Blog

Türkiye’de gerçek kesim itimat endeksi Kasım’da geriledi

Investing.com – TCMB’nin sektör temsilcileri ile yaptığı Reel Kesim Güven Endeksi’nde imalat sanayi kesiminin üretim hacmi, siparişleri, satış fiyatı tahmini, istihdam durumu, ihracat miktarı, birim maliyeti gibi konulardaki tahminlerine yer veriliyor. Kasım ayı anketinde sektör temsilcilerinin beklentilerinde geçen aya göre 1,2 puan azalma oldu ve endeks 108,4 seviyesine geriledi.

Kasım ayında mevcut mamul mal stoku ve mevcut toplam sipariş miktarına ilişkin değerlendirmeler endeksi artış yönünde etkilerken, gelecek üç aydaki ihracat sipariş miktarı, sabit sermaye yatırım harcaması, gelecek üç aydaki üretim hacmi, genel gidişat ve gelecek üç aydaki toplam istihdama ilişkin değerlendirmeler endeksi azalış yönünde etkiledi. Son üç aydaki toplam sipariş miktarına ilişkin değerlendirmeler ise bir önceki ay seviyesinde oldu.

Son üç aya yönelik değerlendirmelerde, üretim hacmi ve ihracat sipariş miktarında artış bildirenler lehine olan seyir bir önceki aya göre zayıfladı. İç piyasa sipariş miktarında artış bildirenler lehine olan seyir ise bir önceki aya göre güçlendi.

Mevcut toplam siparişlerin mevsim normallerinin altında olduğu yönündeki değerlendirmelerin zayıflayarak devam ettiği, mevcut mamul mal stokları seviyesinin bir önceki ayda mevsim normallerinin üstünde olduğu yönündeki değerlendirmelerin ise zayıfladığı gözlendi.

Gelecek üç aya yönelik değerlendirmelerde, üretim hacminde, ihracat sipariş miktarında ve iç piyasa sipariş miktarında bir önceki ayda artış bekleyenler lehine olan seyrin zayıfladığı görülürken gelecek üç aydaki istihdama ve gelecek on iki aydaki sabit sermaye yatırım harcamasına ilişkin artış yönlü beklentilerin de zayıfladığı gözlendi.

İmalat sanayi genelinde kapasite kullanım oranı , bir önceki aya göre 0,1 puan artarak %78,1

seviyesine, mevsimsel etkilerden arındırılmış kapasite kullanım oranı, bir önceki aya göre 0,1 puan artarak %77,6 seviyesine çıktı.

Yazar: Necdet Erginsoy

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu