Kripto Paralar

Türkiye’den Kesitler: Kripto Para ile Kurulan Tuzağa Dikkat!

İstanbul’da 2021 yılının Ekim ayında meydana gelen bir olaya göre, tekstil işiyle uğraşan Ergün S., arkadaşlarının tavsiyesi üzerine bir e-ticaret uygulamasını telefonuna indiriyor. Takashimaya isimli bu ponzi ağında, kullanıcılar vergi iadesi üzerinden para kazanıyorlar ve sisteme dahil ettikleri kişi başına komisyon alıyorlar. Ergün S’nin bu aldatmacaya kanmasının sebebiyse arkadaşlarının çok kazanması. Kendisi temkinli olmak adına küçük paralarla başladığını, ardından her geri dönüşte miktarı arttırdığını ve sonunda yüklü miktarda para yatırdıktan sonra uygulamaya bir daha ulaşamadığını söylüyor. Dolandırıcıların olaya kripto para birimlerini dahil etmesi de çıkar amaçlı.

Anonimlik için kripto para birimlerini tercih ediyorlar

Ergün S., arkadaşlarının kazançları üzerine uygulamaya güveniyor ve gerçekten para kazanıldığını gördükten sonra yatırımlarını arttıyor. Açıklamalara göre Takashimaya adlı bu uygulamanın 1 milyon 300 bine yakın üyesi bulunuyor. Ayrıca şikayet platformlarında binlerce mağduriyet vakası var. 19 Ekim’den bu yana paralarını alamayan üyelerden büyük bir kısmının sessiz kalması, Ergün S.’nin açıklamaları arasında.

Dolandırıcıların bir diğer istediği de, para translerinin kripto paralar üzerinden yapılması. Ergün S.’ye söylenene göre kripto para ile yapılan alışverişlerde kullanıcılara %5 geri dönüş sağlanıyor. Son olarak 19 Ekim tarihinde üyelerden büyük bir miktar para toplanıyor ve uygulama kapatılıyor. Ergün S.’nin açıklamalarına göre “Bu tip uygulamalar halen var”.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu