Kripto Paralar

Twitter CEO’sundan Değerli Bitcoin Kararı: Fiyat Haberle Sıçradı!

Dünyanın en büyük kripto para birimi Bitcoin (BTC) sağlam bir güç gösteriyor ve tüm zamanların en yüksek seviyesine oldukça yaklaşarak 62.000 dolar seviyelerini geçmek için yüzde 5 daha yükseldi. Yazım zamanı itibariyle BTC, yüzde 4.2’lik bir artışla 62.256 dolardan işlem görüyor ve piyasa değeri 1.16 trilyon dolar. Bu sırada Twitter CEO’su Jack Dorsey, yeni bir BTC planını duyurdu.

BTC’de hareketlilik devam ediyor

Zincir içi veri sağlayıcısı Santiment, uyuyan BTC’lerin giderek daha yüksek bir oranda hareket ettiğini bildiriyor. Santiment, açıklamalarında şu ifadeleri kullandı:

Bitcoin Cuma günü 62,8 bin dolara sıçradı ve hareketsiz coin’ler cesaret verici derecede yüksek oranlarda dolaşmaya devam ediyor. BTC yatırımlarının ortalama yaşı düzleştiğinde, dolaşımın boğa koşusu için yeterince hareket ettiğini cesaret verici bir şekilde gösterir.


Jack Dorsey Bitcoin madenciliği vagonuna atlıyor

Sqaure Inc CEO’su Jack Dorsey, daha geniş Bitcoin ekosistemine atlamak istiyor. Square Inc, kullanımı kolay soğuk cüzdan donanımı inşa edeceğini açıkladıktan sonra, Jack Dorsey şimdi Bitcoin madencilik ekosistemine adım atıyor. 15 Ekim Cuma günü yaptığı duyuruda Dorsey şunları söyledi:

Square, dünya çapındaki bireyler ve işletmeler için özel silikon ve açık kaynağa dayalı bir Bitcoin madencilik sistemi kurmayı düşünüyor. Bunu yaparsak, donanım cüzdan modelimizi izlerdik: toplulukla işbirliği içinde açıkta oluşturun.

Duruşunu daha da yineleyen Dorsey, madenciliğin daha fazla dağıtılması gerektiğini söyledi. Teknoloji devleri, bunun özellikle son BTC madenciliği yapıldıktan sonra kritik olacağını düşünüyor. Madencilik ne kadar merkezi olmayan olursa, Bitcoin ağı o kadar esnek hale gelir. Dorsey, madencilerin temel işinin, herhangi bir güvenilir üçüncü tarafa ihtiyaç duymadan BTC işlemlerinin yerleşimini güvence altına almak olması gerektiğini söylüyor.

Dorsey, BTC madenciliğinin enerji tüketimine dikkat çekti

Ayrıca Dorsey, madencilik sektörünün en acil sorununa, yani temiz enerji madenciliği çözümlerinin benimsenmesine de değindi. “Temiz ve verimli enerji kullanımına doğru ilerlemek, Bitcoin’in ekonomisi, etkisi ve ölçeklenebilirliği için harika. Enerji, silikon, yazılım ve entegrasyonda yenilik gerektiren sistem düzeyinde bir sorundur” diye ekledi.

Jack, silikon çiplerin tasarımlarının birkaç şirket tarafından yoğunlaştırıldığını da ekliyor. Bunun nedeni, silikon geliştirmelerinin büyük ölçüde pahalı olması ve uzun vadeli geliştirme gerektirmesidir. Square CEO’su, madenciliğin yalnızca bir güç kaynağına takılarak herkesin kolayca erişebilmesi gerektiğini ekliyor. Ekibinin bu konuda daha fazla çalıştığını kaydetti.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu