Kripto Paralar

Ünlü CEO: Bu 4 Altcoin İçin ETF’ler Yakında Gelebilir!

İlk Bitcoin vadeli işlem fonunun gişe rekorları kıran başarısı herhangi bir gösterge ise, Ethereum tabanlı bir fonun çıkışı da aynı derecede muzaffer olabilir. Ve kripto ticaret şirketi GSR’nin ABD CEO’su Trey Griggs’e göre, altcoin boğalarının daha fazla beklemesi gerekmeyebilir…

Trey Griggs’e göre yıl sonuna her şey hazır olabilir

Trey Griggs, yakın tarihli bir röportajında Insider’a şunları söyledi:

Bitcoin vadeli işlemleri ETF’nin piyasaya sürülmesiyle ağır paralar kaldırıldı.

Griggs, kritik dönüm noktasının Şubat 2021’de Chicago Ticaret Borsası’nda Ethereum vadeli işlemlerinin listelenmesi olduğunu ve Ethereum’un Aralık 2017’de listelendiğinde Bitcoin için yaptığı gibi bir varlık sınıfı olarak güvenilirliğini önemli ölçüde güçlendirdiğini söyledi.

Nakit olarak ödenen ve çeşitli kripto borsalarından veri toplayan bir CME referans oranı üzerinden fiyatlandırılan türev borsasında bir listeleme, yatırımcıların kripto paralara doğrudan sahip olmak yerine vadeli işlem sözleşmeleri yoluyla risk almalarına olanak tanır. Vadeli işlemler, önceden belirlenmiş bir fiyat ve zamanda bir kripto para biriminin satın alınması ve satılması için yapılan sözleşmelerdir.

Griggs, Insider’a “Çok sayıda Ethereum tabanlı ETF uygulamasına ‘evet’ demek küçük bir artış” dedi. GSR CEO’suna göre Bitcoin ardından ETH onayı SEC’ten daha hızlı geçebilir. Griggs şöyle ifade ediyor:

Biraz farklı bir temele sahip özdeş bir ürün için bir ETF’yi onaylamak için SEC’in aynı uzun süreyi gerektireceğine inanmıyorum.

ABD’de Ethereum tabanlı ETF’ler için bilinen yaklaşık beş uygulama var

Bu arada, Bitcoin vadeli ETF’leri, kripto tabanlı bir fonun onaylanması için 6,7 trilyon dolarlık ETF endüstrisinin yaklaşık on yıllık girişiminden sonra hızla hareket ediyor.

ProShares Bitcoin Strategy ETF, Salı günü giriş yaptı ve ABD’de listelenen ilk Bitcoin vadeli ETF’si ve tüm zamanların en çok işlem gören ikinci fon lansmanı oldu. Valkyrie Bitcoin Stratejisi ETF Cuma günü başlıyor ve Van Eck’ten bir başkası gelecek hafta yapılacak.

Diğer altcoin ETF’leri için beklentiler

Potansiyel altcoin vadeli ETF’lerine gelince, Griggs bunların mümkün olabileceğini, ancak yakın vadede olmadığını söyledi. Sorunun, bu paraların başlangıçta CME’de listelenip listelenmeyeceği olduğunu söyledi.

Ancak teoride Solana, Cardano ve Polkadot gibi bazı kripto para birimleri Ethereum ile aynı Blockchain teknolojisine sahiptir, bu yüzden Griggs bu fikrin çok uzak olmadığını söylüyor:

CME, CFTC rehberliği altında, bu Ethereum’un bir emtia olduğunu ve dolayısıyla bir emtia olarak, işlem gören vadeli işlem sözleşmelerine sahip olabilirse, o zaman benzer şekilde, diğer katmanlardan bazılarıyla rahat edeceğini düşünmeye çalışırdım. Katman 1 protokoller vadeli işlem sözleşmeleri olarak listelenecek.

Yine de, vadeli işlem piyasasının kendi tuhaflıkları var. Birincisi, daha az likit ve daha az hacimli. Ve opsiyon trader’leri, büyük talep CME tarafından yapılmasına izin verilen vadeli işlem sözleşmelerinin sayısındaki sınırı ihlal ederse, kendilerini hızla bir sıkıntı içinde bulabilirler.

Ancak bir altcoin ETF yeşil ışık yaktığında, altta yatan kripto para biriminin de hareket etmesi beklenebilir. Bitcoin’in fiyatı, ProShares’in piyasaya sürülmesinin ardından tüm zamanların en yüksek seviyesine yükseldi ve bu, Ethereum fiyatının da nasıl davranacağının bir göstergesi olabilir. Dünyanın en büyük altcoin projesi, son 12 ayda bugüne kadar %460 ve %911 kazandı. Şu anda 4.040 dolardan işlem görüyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu