Kripto Paralar

Ünlü CEO: Bu 5 Altcoin, Muazzam Potansiyele Sahip!

Bir kripto aracı kurumu olan Uphold ‘un CEO’su, hisse senetleri yükselmeye devam ederse, önümüzdeki haftalarda Bitcoin’in neden 85.000 dolara ulaşacağını ve muazzam potansiyele sahip 5 altcoin projesini açıkladı. Biz de Kriptokoin.com olarak ünlü CEO’nun açıklamalarını sizler için derledik.

Uphold’un kuruluş fikri nasıl ortaya çıktı?

180’den fazla ülkede 4 milyondan fazla müşteriye hizmet veren Uphold’un CEO’su JP Thieriot, teknoloji odaklı yatırım bankası Hambrecht & Quist’te internetin doğuşuna tanık olduktan sonra, memleketi Arjantin’de Bitcoin’le tanıştı. Dot-com patlamasının çöküşünün ardından JP Thieriot, 2000’lerin emtia süper döngüsü sırasında Arjantin sığır ve arazi endüstrilerine yatırım yaptı. Ünlü CEO verdiği bir röportajda şunları söylüyor:

Arjantin’de çok sayıda Amerikan yatırımcı parası kazandık. Arjantin’de çoğu zaman olduğu gibi daha sonra sıkıntılar baş gösterdi ve yatırımcılarımızın parasını ülkeden çıkarmakta gerçekten zorlanıyorduk.

Bir çözüm aramaya başlayan JP Thieriot, o sıralarda yaklaşık 8 dolardan işlem gören Bitcoin ile tanıştı. CEO, şu açıklamayı yapıyor:

Tarım ve sığır yatırımı yapmayı taahhüt eden on milyonlarca yatırımcının dolarını alıp Bitcoin’e koyma inancım yoktu. Açıkçası, bu şimdiye kadar verilmiş en iyi finansal karar olurdu.

2013 yılının başlarında birlikte çalıştığı bir teknoloji girişimcisi Arjantin’e uçtu ve “internetin ikinci gelişi” olarak Bitcoin hakkında onunla bir konuşma yaptı. JP Thieriot, “Bir apartman dairesinde konuşarak üç gün geçirdik ve beni Arjantin’deki her şeyi şu anda teklif ne olursa olsun sattığıma yeterince ikna etti” diyor. İkili bu konuşmadan sonra, 2015 yılında 15 likidite noktasından fiyatları toplayan bir kripto aracılık platformu olan ve daha sonra Uphold olarak yeniden adlandırılan Bitreserve’i başlattı. Ünlü CEO şunları söylüyor:

Bütün büyük borsalara bağlıyız. Sonuç olarak, herhangi bir borsadan daha fazla likidite ve açıkçası daha iyi performans gösterdiğimizi düşünüyorum.

JP Thieriot’un Bitcoin tahmini

Bitcoin, Çarşamba günü 66.000 doları aşarak yeni bir rekor seviyeye ulaştı. Birçok analist, fiyat artışını ilk vadeli işlem tabanlı Bitcoin ETF’ye yönelik yoğun talebe ve başarılı bir şekilde piyasaya sürmesine bağlasa da, JP Thieriot, kripto paranın kısa vadeli işlem görünümünün özünde hisse senedi piyasasına bağlı olduğunu düşünüyor:

Hisse senedi piyasası tırmanmaya devam ederse, Bitcoin için bir patlama olasılığı yaratır. İkisi de ‘enflasyonu kontrol altına alma konusunda merkez bankacılarına güvenmiyoruz’ yönünde oy veriyor.

Milyarder trader Paul Tudor Jones, Çarşamba günü verdiği bir röportajda, enflasyonun finansal piyasalar ve genel olarak toplum için “muhtemelen en büyük tehdit” olduğunu söyledi. Hedge fonu devi, Fed’in para politikasını sıkılaştırması durumunda hisse senetlerinin düşebileceğini de ekledi. Fed’in aylık varlık alım hızını düşürmeye başlayacağı tapering süreci Kasım ortasında başlayabilir. JP Thieriot, ise şu değerlendirmeyi yapıyor:

Hisse senetlerinde bir satış olursa, muhtemelen Bitcoin’in yüksek 50 bin dolar ve 60 bin dolar aralığında menzile bağlı kalacak. Enflasyon hikayesine bir yanıt olarak hisse senedi piyasası eğilimini sürdürürse, o zaman Bitcoin’in yıl sonundan önce orta ve yüksek 60 bin dolardan 85.000 dolara sıçrayacağını düşünüyorum.

Ünlü CEO’ya göre, muazzam potansiyele sahip 5 altcoin

Uphold şimdiye kadar sadece 36 kripto para birimi listeledi ve JP Thieriot bunun, firmanın listeleme komitesinin “seçici kriterlerinin” bir sonucu olduğunu söylüyor. CEO, “muazzam potansiyel” sunan altcoin projelerini seçerken, güçlü temel teknoloji tarafından desteklenen iyi projeler aradıklarını belirtiyor ve bu yüzden Solana (SOL) ve Polkadot (DOT) gibi birinci katman protokollerinin hayranı olduğunu ifade ediyor.

Solana, Proof of History (PoH) ve Proof of Stake (PoS) modellerinin bir melezi aracılığıyla fikir birliğine ulaşan merkezi olmayan bir Blockchain. Ekosisteminde merkezi olmayan finans (DeFi), Non Fungible Token (NFT)’ler ve Web3’ü kapsayan 400’den fazla projeyle en hızlı ve en düşük maliyetli Blockchain’lerden biri. Ağ, saniyede 50.000’den fazla işlem gerçekleştirdiğini iddia ediyor. CoinGecko’ya göre, SOL tokeni geçen yıl % 10.897 oranında fırladı.

Polkadot ise, 2016 yılında Ethereum kurucu ortağı Gavin Wood tarafından kuruldu. “Blockchain’lerin interneti” olarak adlandırılan, farklı genel ve özel Blockchain’lerin birbirleriyle iletişim kurmasını sağlamayı amaçlayan bir protokol. Polkadot, Kasım ayında parachain’lerinin Bitcoin ve Ethereum gibi harici Blockchain’lere bağlanacağı önemli bir gelişmeden geçeceğini duyurdu. Duyuru, geçen ay %71 artan yerel tokenini turbo şarj etti.

JP Thieriot ayrıca, düşük güçlü nesnelerin internetini internete bağlamak için bireysel olarak sahip olunan hotspots’lardan oluşan merkezi olmayan bir ağdan yararlanan altcoin projesi Helium’u (HNT) da seviyor. Bu hotspots genellikle hava kalitesi sensörleri, scooterlar için izleme sensörleri ve evcil hayvan izleyicileri gibi düşük güçlü cihazlar için internete bağlanmak için yeterli bağlantı oluşturuyor. Helium madenciliği özellikle bireysel yatırımcılar arasında yükselişe geçti. CEO, şu açıklamayı yapıyor:

Ortak bir ekonomi temelinde, bir grup madencilik taban katılımcısıyla küresel cep telefonu altyapısını yeniden inşa edebilirlerse, bunun için yukarı doğru sınırın ne olduğunu bilmiyorum, ancak bu çok büyük olurdu.

CEO, kazanmak için oynanan oyunları ve NFT’leri içeren merkezi olmayan, topluluğa ait bir sanal dünya olan Sandbox (SAND) gibi altcoin projelerini benzer şekilde büyüleyici buluyor:

Sandbox büyük bir metaverse deposu inşa ediyor ve meta gayrimenkul satıyor. Aylık sekiz ila 10 milyon aktif kullanıcısı olan ve oyun içi ekonomileri ayda 15 milyon işlem yapan bazı oyun şirketleriyle çalışıyor. Yani bir oyun ya da eğlence olarak yakalanırsa, o zaman potansiyeli çok büyük olur.

Ayrıca JP Thieriot, öncelikle işletmeleri ve geliştiricileri hedeflemeyi amaçlayan açık kaynaklı bir Proof of Stake (PoS) Blockchain ağı olan Casper Network (CSPR) adlı yeni başlatılan bir katman projesini de beğendiğini paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu