Kripto Paralar

Ünlü İlahiyatçı Açıkladı: İşte Bitcoin ve Altcoin Kullanmanın Hükmü!

Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi İslam Hukuku Anabilim Dalı’nda öğretim üyesi olarak çalışan Faruk Beşer, bugün kaleme aldığı bir yazısında Bitcoin ve altcoin’lerden bahsetti. Beşer, kripto paraların temel özelliklerini açıkladı, bunların haram veya helal olup olmadığını tartıştı ve kripto paralardaki kârın helal sayılmasının “mümkün olmadığını” belirtti. İşte Faruk Beşer’in yorumları…

Beşer, Bitcoin ve altcoin’lerin özelliklerini ele aldı

Kripto paraların tanımını yapan Beşer, öncelikle bunların temel özelliklerine dikkat çekti. Kendisinin vurguladığı noktalar arasında kripto işlemlerinin anonim gerçekleşmesi, piyasa değerlerinin volatil olması, dijital cüzdanların çalınabilmesi, işlemlerin suiistimale açık olması gibi maddelerden bahsetti. Anonimliğin, bu tarz coin’lerin yasa dışı faaliyetlerde kullanılması için uygunluk sağladığını söyleyen Beşer, volatilite konusunda ise Elon Musk örneğini verdi. Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz üzere Elon Musk’ın tweet’leri, Bitcoin ve çeşitli kripto para birimlerinin fiyatlarını aniden etkiliyor.

Öte yandan dijital cüzdanların da olumsuz yanına odaklanıp; bunların çalınıp usulsüz bir kullanıma kurban gidebileceği olasılığına dikkat çekti. İşlemlerin ise geri alınamaz olması sebebiyle bu ticareti sağlayan platformlardaki hatalara ve kötü niyetli satıcıların suiistimaline açık olduğunu söylüyor. Son olarak, kripto paraların hukuki gözetim ve denetiminin mümkün görünmediğini – aldatmaların olup olmamasının da bu kriterle yakından ilişkili olduğunu söylüyor.

Kripto paraların İslami hükmü

Kripto paralara yönelik islami hükme gelince Faruk Beşer, her şeyin İslam fıkhında karşılık bulması gerekmediğini, ancak bir şeyin haram olduğuna dair delilin bulunmamasının, o şeyin helal olduğunu anlamanın kestirme yolu olduğunu söyleyerek; bu ölçüyle Bitcoin’e ve genel kriptolara bakıldığında bunların “kurnazca üretilmiş bir para olduğu” sonucuna varıyor. Yine de sanal dünyanın önünü kesmenin mümkün olmamasından ötürü, yapılacak şeyin, bunların haksız kazanca aracı olmamasını sağlamak olduğunu söylüyor.

Kripto paralarda şu anda aldatma, garar, kumar özelliği taşıma ve aşırı bilinmezlik olduğunu söyleyerek bunların illegal ticaret, silah satışı ve terör finansmanına yol açtığına dikkat çekiyor. Sonuç olarak kriptoların haksız bir kazanç yolu olduğunu ve şu anki haliyle haram sayılamadığını belirtiyor. Buna bir önlem olarak, bunları haksız kazanç aracı olmaktan çıkarmanın bir yolunu bulmayı öneriyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu