Kripto Paralar

Ünlü İsimler de Var: Şaşırtan Milyonluk Kripto Para Vurgunu!

450 milyonluk kripto para vurgununun detayları ortaya çıktı. Kriptokoin.com olarak daha önce bildirdiğimiz üzere, geçtiğimiz günlerde Trabzon merkezli 12 ilde eş zamanlı bir operasyon düzenlendi. Trabzon Emniyet Müdürlüğü, Kaçakçılık ve Organize şube ekipleri tarafından Trabzon merkezli 12 ilde yapılan eş zamanlı “Saadet Zinciri” operasyonunda şüphelilerden 18 kişiden 16’sı mahkemece adli kontrol şartıyla serbest bırakılırken, şirketin yönetim kurulu başkanlığı yaptığı öğrenilen Başak Şentürk ve kurucu olduğu şirket aracılığıyla müşterilerin parasını alıp mağdur ettiği babası Zekai Şentürk ise “Nitelikli Dolandırıcılık” suçundan tutuklandı.

Şirket yöneticisi Başak Şentürk, Trabzon’da bir bankada çalışırken zimmetine para geçirdiği iddiasıyla bankadan ayrılıp, “Saadet Zinciri” adı altında şirket kurdu. Şentürk’ün kurduğu kripto şirketine ise para verenler arasında eski futbolcular, teknik direktörler, FIFA kokartlı hakemler, polisler ve adliye çalışanları olduğu belirtiliyor.

Türkiye’de yeni bir kripto para vurgunu patlak verdi! Detayları ise şaşırtıyor

Türkiye’de yeni bir kripto para vurgunu patlak verdi, ancak bu olayın detayları ise şaşırtıyor. Sabah’ın haberine göre, Ankara merkezli kurulan İmer Group Yatırım Danışmanlık şirketi hakkında müşteri şikayetlerinin artması ve şirket yöneticileri hakkında Trabzon Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunulmasının ardından Trabzon Cumhuriyet Başsavcılığı’nın, nitelikli dolandırıcılık suçu işlendiği iddiasıyla yürüttüğü soruşturma kapsamında, Trabzon Emniyet Müdürlüğü, Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele ekipleri harekete geçti. (KOM) Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından Trabzon merkezli 12 ilde eş zamanlı gerçekleştirilen operasyonlar operasyonlarda 18 şüpheli gözaltına alındı.

Trabzon Emniyet Müdürlüğü, Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele(KOM)ve İstihbarat şube polislerinin yaklaşık 4 aydır teknik ve fiziki olarak takip ettiği soruşturma kapsamında, şüphelilerden Başak Şentürk’ün yönetim kurulu başkanlığını yaptığı, babası Zekai Şentürk’ün ise kurucusu olduğu şirket aracılığıyla müşterilerin parasını alıp mağdur ettiği tespit etti. Müşterilerinin parasını kripto para, borsa ve yabancı yatırım fonlarında kullanıp yüzde 15 ile yüzde 20 arasında kar payı verme vaadiyle alan şirketin yaklaşık olarak 450 milyon lira para topladığı şirketin, yeni müşteri getirenlere birkaç ay kar payı ödediği ve bu şekilde müşteri kazandığı ancak daha sonra bu kar paylarını da ödemediği öğrenildi. Savcılık ve polisin uzun süren çalışmalarının ardından şirket yöneticilerine yönelik eş zamanlı operasyonlar gerçekleştirdi.

Şirketin sahibi olan baba-kız tutuklandı! Çok yönlü soruşturma devam ediyor

12 ilde gerçekleştirilen operasyonlarda, şirketin Yönetim Kurulu Başkanı B.Ş, şirketin yasal sahibi ve aynı zamanda Başak Şentürk’ün babası olan Zekai Şentürk, Trabzon temsilcisi oldukları iddia edilen S.Ö. ile E.Y, İstanbul temsilcisi A.B, Ankara temsilcisi Ç.E., İzmir temsilcisi C.U., Gaziantep temsilcisi B.K., Kocaeli temsilcisi M.A., Çorlu temsilcisi M.Ç, şirketin bilgisayar uzmanı M.A, bir oyun şirketinin sahibi olduğu öğrenilen Ç.C., bir inşaat şirketinin sahibi C.K., bir cep telefonu operatörü şirketinde Müşteri İlişkileri Yöneticisi olarak çalışan D.K., özel harekat polisi oldukları öğrenilen R.C.D. ve A.D. ile O.Y. ve Y.M. yakalanarak gözaltına alındılar.

Polis tarafından yapılan operasyonlarda gözaltına alınan 18 kişi, sağlık kontrollerinin Trabzon Emniyet Müdürlüğü’ne getirildi. Emniyetteki işlemlerinin tamamlanmasıyla Trabzon Adliyesi’ne sevk edilen şüphelilerden B.K, M.A, M.Ç, M.A, Ç.C, C.K, D.K. ve C.U. hakkında Trabzon Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği adli kontrol kararı verdi. Savcılık, şüphelilerden B.Ş, Z.Ş. S.Ö, E.Y, R.C.D, A.D, A.B. ve Ç.E. hakkında TCK’ nin 158/1-h kapsamında “nitelikli dolandırıcılık” suçundan tutuklama talebinde bulunarak nöbetçi mahkemeye sevk etti. Mahkeme, şirketin kurucusu Zekai Şentürk ile şirketin yönetim kurulu başkanı olan kızı Başak Şentürk “Nitelikli Dolandırıcılık” suçundan tutuklayarak Trabzon E Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’na gönderdi. Diğer 6 şüpheli hakkında ise adli kontrol hükümlerinin uygulanmasına karar vererek serbest bıraktı. Olayla ilgili çok yönlü soruşturmanın devam ettiği öğrenildi.

Şirkete para verenler arasında ünlü isimler var!

Olayın araştırılması üzerine bu ilginç kripto para vurgunun detayları ortaya çıktı. Şirket yöneticisi Başak Şentürk Trabzon’daki bir bankada çalışırken müşterilerinin hesaplarını boşaltıp, zimmetine para geçirdi iddiasıyla bankadan ayrılmış, sonra ise “Saadet Zinciri” adı altında şirket kurduğu öğrenildi. Başak Şentürk, Trabzon’dan Ankara’ya giderken polis ekiplerince yakalandı. Müşterilere aylık yüzde 15 ila 20 kar vaadiyle para toplayan Şentürk, yeni müşteri getirenlere yüzde 3 komisyon vermiş. İlk birkaç ay müşterilerine para veren Başak Şentürk, sonra ödemeleri durdurdu.

Şentürk, Trabzon Ankara İstanbul İzmir Antalya Gaziantep Kocaeli Tekirdağ Mardin olmak üzere 9 ilde şube kurdu. Başak Şentürk kurduğu şirkette parasını isteyen bir kişiyi diğer bir çalışanına zehir bulup öldürmesi için talimat verdiği öğrenildi. Topladıkları paraları aklamak için bir bilgisayar oyun şirketini 60 milyon lira satın almış gibi gösterip sonra vazgeçtik diyerek çekleri piyasaya sürdükleri öğrenildi. Kripto para şirketine ise para verenler arasında eski futbolcular, teknik direktörler, FIFA kokartlı hakemler, polisler ve adliye çalışanları olduğu belirtiliyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu