Kripto Paralar

Ünlü Milyarder: Bu Altcoin, Ethereum’dan Daha İyi!

FTX borsasına başkanlık eden 29 yaşındaki Sam Bankman-Fried, kitlesel benimsenmeyi sağlama planı olan birkaç Blockchain’den biri olduğunu söylediği Solana’nın (SOL), lider altcoin Ethereum’dan (ETH) daha iyi olduğuna inanıyor. Ayrıca, FTX başkanı, Solana’nın milyonlarca işlemi ölçeklendirmek için bir yol haritasına sahip birkaç Blockchain’den biri olduğunu söylüyor. Kriptokoin.com olarak Sam Bankman-Fried’in açıklamalarını sizler için hazırladık.

“Bu altcoin muazzam miktarda kullanıcı ve işlemle başa çıkabiliyor”

Sam Bankman-Fried’in kripto işi sayesinde 22,5 milyar dolarlık net değeri var ve bu da onu Facebook patronu Mark Zuckerberg’den sonra Forbes zenginler listesine giren en genç kişi yapıyor. Salı günü Yahoo Finance and Decrypts’in “Crypto Goes Mainstream” konferansında Solana ağının en büyük avantajının muazzam miktarda kullanıcı ve işlemle başa çıkma yeteneği olduğu hakkında konuştu.

Solana, daha büyük rakibine kıyasla daha hızlı işlem hızı ve daha düşük ücretleri nedeniyle, birçoğunun “Ethereum katili” olarak adlandırdığı, merkezi olmayan bir finans (DeFi) peer-to-peer ağdır. Solana, işlem başına 0,0015 dolar ile saniyede 60.000 işlem gerçekleştirebilirken, Ethereum her biri 5,80 dolar maliyetle yalnızca 17.000 işlem gerçekleştirebiliyor. Sam Bankman-Fried, şu değerlendirmeyi yapıyor:

Solana, bildiğiniz gibi, saniyede milyonlarca işlemi ölçeklendirmek için gerçekten makul bir yol haritasına sahip. Şu anda mevcut birkaç halka açık Blockchain’den biri. İşlem başına bir kuruşun kesirleri, bunun için ihtiyacınız olan bir ölçek. Ethereum da dahil olmak üzere diğer birçok Blockchain’in odaklandığı yer burası değil.

Nisan 2020’de piyasaya çıkan Solana, şimdiye kadar %16.000 arttı

Ethereum ağının yerel tokeni olan ETH, 2015 yılında piyasaya sürüldü ve bu nedenle diğer DeFi tokenlerine göre biraz önde başladı. Ağ, kullanıcılara diğerlerinin yanı sıra, Non Fungible Token (NFT) gibi uygulamalar oluşturma, ödeme gönderme ve akıllı sözleşmeler yürütme seçeneği sunuyor. Kullanıcılar ağa akın ettiğinden, bu yıl %500’ün üzerinde artarak 5.000 dolara yakın rekor seviyelere ulaştı.

Solana ise Nisan 2020’de piyasaya sürüldü ve tokeni bu yıl şimdiye kadar neredeyse %16.000 arttı. Coinmarketcap’a göre, şu anda 71,4 milyar dolarlık bir sermaye ile piyasa değerine göre beşinci en büyük kripto para birimi. Sam Bankman-Fried, toplu ölçekli bir uygulama işinin saniyede yüz milyonlarca kullanıcıyı ve işlemi barındırabilmesi gerektiğini söylüyor:

Saniyede milyonlarca işlem, gerçekten herhangi bir toplu ölçek sisteminin bir gereğidir.

Bu arada Bitcoin, en çok işlem gören kripto para birimi ve yavaş yavaş finansal ana akıma giriyor. Bununla birlikte, ağı şimdilik, örneğin Ethereum ile aynı esnekliği ve ölçeklenebilirliği sunmuyor. Ve işlemler çok daha yavaş ve daha pahalı olurken, karbon ayak izi iklim bilincine sahip yatırımcılar için bir endişe kaynağı oldu.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu