Kripto Paralar

Ünlü Yatırımcı: SHIB, Kripto Paraların Pets.com’u!

Yakın tarihli bir tweet’te Bedrock Capital’in kurucusu Geoff Lewis, popüler meme coin Shiba Inu’nun (SHIB) 1990’ların sonlarında internet balonu ile eş anlamlı hale gelen, feshedilmiş şirket olan Pets.com ile karşılaştırarak çılgınlığı reddetti.

Araç çağırma şirketi Uber’in ilk yatırımcılarından olan Lewis, SHIB’nin şu anda çevrimiçi evcil hayvan mağazasının 2000 yılında patlamadan önce tam olarak olduğu yerde olduğuna inanıyor. Geoff Lewis, şunları söylüyor:

Pets.com 2000 için neyse, Shiba Inu 2021 için odur.

Köpek temalı çılgınlık yeni değil!

Dot-com balonunun en büyük felaketlerinden biri olarak bilinen Pets.com, şirketin Şubat 1999’da kurulmasından sadece aylar sonra büyük bir başarı öyküsü haline geldi. Online perakende devi Amazon, Mart 1999’da girişimin %54 hissesini satın aldı. 1999 yılının sonlarında Pets.com, çorap kukla maskotunu ulusal bir ünlüye dönüştüren büyük bir reklam kampanyası yürüttü. 

SHIB maskotu 2000 Super Bowl’da bile boy gösteriyor

Pets.com’un 1,2 milyon dolarlık reklamı yaklaşık 80 milyon kişi tarafından görüntülendi. Sahiplerinin fiziksel mağazalardan yiyecek alabilmeleri için yalnız bırakılan çeşitli evcil hayvanları gösteriyor. Pets.com, Şubat ayında Nasdaq’ta halka açıldıktan sonra, çorap kuklası Good Morning America’da boy göstererek şirketin marka bilinirliğini daha da artırdı. Evcil hayvan gıda perakendecisi 11 milyon dolar harcarken, evcil hayvan aksesuarları ve malzemeleri satarak yalnızca 619.000 dolarlık zavallı bir gelir elde etmeyi başardı. Uygulanabilir bir iş modelinin olmaması nedeniyle Pets.com, Nasdaq’ta işlem görmeye başladıktan sadece 268 gün sonra tasfiye edildi ve en kısa ömürlü halka açık şirketlerden biri haline geldi. Hisse senedi 14 dolardan sadece 0.19 dolara düştü.

Uzmanların 0 dolar tahmini

Kriptokoin.com olarak analizlerini paylaştığımız Edward Snowden ise, kısa süre önce bireysel yatırımcıları zengin etmeyeceğini iddia ederek Dogecoin çöküşüyle ilgili alarm verdi. Aynı zamanda, Creative Planning CEO’su Peter Mallouk kısa süre önce, kriptonun piyasa değeri Deutsche Bank’ı geçtikten sonra Shiba Inu fiyatının 0 dolara düşebileceği konusunda uyarıyor:

Shiba Inu sıfıra gidiyor. Önce aya gidebilir, ancak zorunlu iniş ile gidiş-dönüş bir yolculuk olacak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu