Kripto Paralar

Ünlü Yönetici, Bu Altcoin’lere Vurgu Yaptı: Yeni Başlıyoruz!

Grayscale Investments’ın eski araştırma direktörü, kripto piyasasının son birkaç yılda ne kadar geliştiğine tanık olduktan sonra kendi firmasını kurmak istediğini söyledi ve bazı altcoin projelerine vurgu yaptı.

Phil Bonello, kripto para alanındaki trendlere dikkat çekti

Ünlü dijital varlık firması Grayscale’de araştırma yürütmüş olan Phil Bonello, yakın zamanda gerçekleşen bir röportajda kripto para alanında eskiden Bitcoin’in hakim olduğunu ve daha sonra bu hakimiyetin biraz Ethereum’a geçtiğini söyledi. Ancak geçen bir buçuk yılda, özellikle merkeziyetsiz finans (DeFi) ve NFT’lerden oyunlara kadar birçok şeyin inşa edildiğini vurgulayarak, şimdi de metaverse’ün popüler olduğunu söyledi.

Compound (COMP) ve Maker (MKR) gibi merkezi olmayan finans protokolleri geçen yaz patlarken, kripto traderları; şimdi DeFi 2.0’ın gelişini OlympusDAO (OHM), Tokemak (TOKE), MIM gibi likidite protokollerinin son başarısı ile kutluyor. Bonello, bu daha nüanslı DeFi protokollerindeki mini patlamayı “finansal mühendisliğin bir sonraki yinelemesi” olarak görüyor ve aşağıdaki ifadeleri kullanıyor:

Örneğin, Uniswap gibi otomatikleştirilmiş piyasa yapıcılar üzerine türevlerin inşa edildiğini görüyoruz. Daha sonra bu türevlerin üzerine katmanlanan yapılandırılmış ürünler görüyoruz. Ve sonra borç verme ve ödünç alma için tamamen yeni modeller görüyoruz.

Ünlü yönetici, NFT ve metaverse odaklı altcoin projelerini vurguladı

DeFi 2.0 ilginç fırsatlar vaat ederken, Bonello yeni riskler de görüyor. Merkezi olmayan alanda türevlerin büyümesini izlemekle daha çok ilgileniyor. “Mevcut manzaraya bakarsanız, merkezi piyasada türevler muhtemelen spot piyasadan dört kat daha fazla hacme sahip. Bu nedenle, bu eğilimin merkezi olmayan uygulamalara da geçtiğini görmekle çok ilgileniyoruz,” ifadelerini kullandı.

Radarındaki bir başka trend de, “internet kültürünün bir temsili” haline gelen, non-fungible tokenların yükselişi oldu. Ancak, Bonello daha çok, NFT’lerin kullanıcı sahipliği için neler yapabileceğine, oyun ve içerik deneyimleri üzerindeki etkisine daha fazla odaklanıyor. Örnek olarak NFT oyun metaverse Axie Infinity’nin (AXS) yükselişine işaret ediyor. Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz üzere Blockchain tabanlı oyunun yönetişim tokenı AXS geçen yıl yüzde 101,385,2 arttı.

Bonello, “kazanmak için oyna (play-to-earn/P2E)” modelinin “devrimci bir kavram” olduğunu düşünüyor “bu trend daya yeni başlıyor” diyor. Gerçekten de, Facebook kurumsal adını Meta olarak yeniden markalaştırdığından beri Decentraland (MANA), The Sandbox (SAND), Illuvium (ILV) ve Star Atlas (ATLAS) gibi metaverse bağlantılı NFT oyun tokenlarının fiyatı artıyor. Bonello ayrıca müzik NFT’lerinin gelişeceğini de düşünüyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu