Kripto Paralar

Web 3.0 Neden Kıymetli? Bu 15 Web 3.0 Coin’leri Neyi Hedefliyor?

Web 3.0, gerek genel teknoloji alanında, gerekse kripto para alanında oldukça önemli ve popüler bir konu haline geldi. Peki, son zamanlarda ivme kazanan Web 3.0 konusu ve Web 3.0 coin projeleri neleri amaçlıyor? Web 2.0’da neleri düzeltmeyi hedefliyor?

Web 3.0 coin projelerinin amaçları neler?

Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz üzere Messari verilerine göre en büyük 15 Web 3.0 coin’i arasında şu coin’ler bulunuyor: Chainlink (LINK), Theta Network (THETA), Filecoin (FIL), The Graph (GRT), Helium (HNT), BitTorrent (BTT), Stacks (STX), Arweave (AR), Siacoin (SC), Audius (AUDIO), Storj (STORJ), NuCypher (NU), Ocean Protocol (OCEAN), Golem (GNT) ve Fetch.ai (FETCH). Bu coin’lerin arkasındaki projeler, web’i, herkesin katkıda bulunabileceği, inşa edebileceği açık bir platform ve küresel olma vizyonuna geri döndürmeyi hedefliyor.

Web 3.0’ı bu hedefine ulaştıracak maddelerin en başında açık kod geliyor. Web 3.0’ın açık kaynak yapısı, özel kodun saldırıya uğraması ve sızdırılması yerine, katkıda bulunanların ilk günden itibaren teknoloji ve özellikler üzerinde işbirliği yapabileceği anlamına gelir. İkinci olarak,  şeffaf ekonomi geliyor. Web 3.0 ekonomisi şeffaf ve izinsizdir. İnsanlara, gizli çıkarlar olmadığına ve başkalarının sonuçları kendi lehlerine kontrol etmediğine dair güven verir. Web 3.0’ın son ayağı ise yaratıcılar, kullanıcılar ve platformun kendisi arasındaki teşvikleri hizalamaktır. Bu teşvikler, bir platformun “hesap verebilir olmasını” ve yönetimini etkiler. Bu da daha sonra toksikliği, katılımı ve kontrolü etkiler.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu