Bankalar

Yapı Kredi Bloke Bakiyesi – 2022

Yapı Kredi bankasında yer alan hesabınız mevcut kurum ve kuruluşlara olan borcunuz sebebi ile bloke edilebilir. Bu hesaplarda bulunan birikimlerinize bu kurumlardan gelen ihtarlar sonucu bankanız önlem amaçlı bloke uygulamaktadır. Bulunan borçlarınıza dair aldığı ihtarlar sonucu size Yapı Kredi Bloke Bakiyesi uyarısı verir.

Yapı Kredi Bloke Bakiyesi Nedir?

Her bankada olduğu gibi Yapı Kredi bankası da hesap blokesi önlemini almaktadır. Bu uygulama ile banka para çekme veya farklı bir amaçla harcanmasını engeller. Banka müşterilerine bu bakiye ile borçlarını ödemeleri konusunda uyarılarda bulunur. Yapı Kredi bloke bakiyesi sorunu bu borçlar nedeniyle ortaya çıkmaktadır.

Yapı Kredi Bloke Bakiyesi Sorunu Neden Oluşur?

Başta devlet kurumları olmak üzere birçok resmi kurum ve kuruluşa olan borçlarınız sebebi ile oluşur. Örneğin Genel Sağlık Sigorta borcunuz var ve borcunuzun son ödeme tarihi geçmiş ise kurumlar bankanızla iletişime geçerek hesabınızda bulunan birikiminize mevcut borç miktarınca bloke uygular.

Hesaba bloke konulmasının başlıca nedenlerini ise şöyle sıralayabiliriz;

  • Kamu kurum ve kuruluşları başta olmak üzere özel veya tüzel kişilere olan borçlarınızın icraya intikal etmesi sonucu hesabınıza bloke konulmuş olabilir.
  • Sosyal Güvenlik Kurumuna (SGK) olan prim veya işveren borçlarınız nedeniyle bloke bir diğer tabir ile E-haciz uygulanmış olabilir.
  • Ödenmemiş vergi borçlarınız mevcut ise Vergi dairesi tarafından banka hesabınıza blok uygulanmış olabilir. E-devlet üzerinden E-haciz sorgulaması yaparak öğrenebilirsiniz.
  • İllegal kurumlardan veya bahis firmalarından hesabınıza ödeme gelmiş ise hesabınıza bloke konulabilir

Yapı Kredi Bloke Bakiyesi Nasıl Kaldırılır?

Yapı Kredi Bloke Bakiyesi Nasıl Kaldırılır
Yapı Kredi Bloke Bakiyesi Nasıl Kaldırılır

Bloke bakiyesi kaldırma işleminden önce hesabınıza neden bloke konulduğunu öğrenmeniz gerekmektedir. Yapı Kredi müşteri hizmetlerini arayarak blokeye neden olan işlem veya işlemlerinizi öğrenebilirsiniz.

Hesabınıza bloke icra takibi sebebi ile konulmuş ise blokeyi kaldırmak için;

  • Birinci seçenek olarak icralık tüm borcunuzu kapatmanız gerekmektedir. Borcunuzu kapattıktan sonra icra dairesi bankaya bunu bildirir. Siz bizzat başvurarak ta blokenin kaldırılmasını talep edebilirsiniz.
  • İkinci seçenekte ise borcunuzun tamamını ödeme şansınız yok ise icra müdürlüğüne başvurarak teminat verebilir veya borcunuzu taksitlendirerek blokenin kaldırılmasını talep edebilirsiniz.

Hesabınıza bloke bakiyesi vergi veya diğer borçlar sebebi ile konulmuş ise mevcut borçları ödeyerek blokenizi kaldırabilirsiniz.

Yapı Kredi Bloke Bakiyesi Kaç Günde Kalkar?

Vergi dairesine olan borçlarınızı kapatmanıza müteakip 1 iş günü içerisinde Yapı Kredi Bloke Bakiyesi kaldırılır. Eğer özel kurumlara olan borcunuzu kapattıysanız bu süre kurumun bankanıza gönderdiği elektronik bildirimin süresine göre değişiklik gösterebilir.

Bloke Bakiyesi Ne Demek?

Vergi dairesine, özel kurumlara olan ödenmemiş borçlar ve illegal hesaplardan gelen para transferleri sebebi ile bankanız tarafından hesabınızda bulunan bakiyeye uygulanan E-haciz işlemidir.

Yapı Kredi Bloke Bakiyesi Öğrenme

Yapı Kredi mobil bankacılık uygulaması üzerinden, banka şubesine uğrayarak veya müşteri hizmetlerini arayarak hesabınızdaki ne kadar bakiyeye bloke uygulandığını öğrenebilirsiniz.

Bloke Bakiyesi Neden Olur?

Bloke bakiyesi genellikle ödenmemiş borçlar ve illegal kurumlardan gelen para transferleri sebebi ile oluşur.

Yapı Kredi Hesap Bloke Kaldırma Nasıl Yapılır?

Bloke bakiyesinin oluşma sebebine göre değişkenlik gösterebilir. Borçlarınız sebebi ile konulmuş ise borçlarınızı ödeyerek veya yapılandırarak ödeyebilirsiniz. Fakat illegal kurumlardan gelen ödemeler sebebi ile konulmuş ise hukuki olarak destek almanız önerilir.

Yapı Kredi Hesap Bloke Kaldırma İşlemi Nasıl Yapılır?

Hesap bloke işlemleri bankaların sıra dışı aktivitelere ve durumlara karşı aldıkları önlemler olduğu için internet bankacılığı üzerinden veya ATM üzerinden kaldırılamaz. Blokeye neden olan şüpheli işleminizin ne olduğunu müşteri hizmetlerini arayarak öğrenebilirsiniz. Müşteri hizmetleri durum ile ilgili izlemeniz gereken adımları sizlere iletecektir.

Yapı Kredi Esnek Hesap Bloke Kaldırma Nasıl Yapılır?

Yapı Kredi Esnek Hesap bloke kaldırma işlemini en yakın Yapı Kredi banka şubesine giderek veya Yapı Kredi müşteri hizmetlerini arayarak yapabilirsiniz. Bloke kaldırma işlemi mobil bankacılık uygulaması veya ATM’ler üzerinden yapılamaz.

https://www.youtube.com/embed/KdZeKdRmk8g

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu