Piyasalar

Yatırım Finansman: 3Ç21 Kar İddiası Raporu

3Ç21’de net karın yatay kalmasını bekliyoruz

3Ç21 bilanço dönemi önümüzdeki hafta başlayacaktır (konsolide olmayan şirketler için son tarih 1 Kasım, konsolide finansallar için son açıklanma tarihi 9 Kasım olarak belirlenmiştir). Bu çeyrekte takibimizdeki şirketlerin net karında yıllık %62 artış bekliyoruz. Geçen senenin düşük bazının ardından banka karlarının %41 artmasını beklerken, finans dışı firmalarının net kazancının yıllık bazda %76 yükselmesini beklemekteyiz. Yıllık karşılaştırma geçen yılın düşük baz etkisi göz önüne alındığında yanıltıcı olacağından, daha karşılaştırılabilir geçen çeyrek sonuçlarına göre %4’lük net kar artışının bankacılık sektörü karındaki %18’lik iyileşmeden kaynaklanmasını bekliyoruz. Eylül başından döviz kurlarında görülen artış ve 10-yıllık TL faizindeki hızlı yükselişin önümüzdeki dönemde karlılık ve değerleme üzerindeki etkilerinin, 3Ç sonuçlarının fiyatlama etkisini azaltabileceğini ve hisse seçimlerinde ikinci yarı karlılıkları yerine defansif özellikleri ile ön plana çıkan şirketlerin seçilmesi gerektiği görüşümüzü yineliyoruz. Bu yaklaşımla Model Portföyümüze seçtiğimiz hisseler ARCLK, EREGL, KCHOL, KRDMD, KORDS, MAVI, OZKGY, SISE ve TUPRS (Sayfa 6).

Bankacılık sektörü makro oynaklık baskısı devam ediyor

Üçüncü çeyrekte de bankalar arası keskin karlılık farklarının devam etmesini bekliyoruz. VAKBN TÜFE endeksli kağıt getirilerinde artış ve TL marjlarda kısmı iyileşme ile sınırlı karlılık artışı kaydedebilecekken HALKB negatif TL marjlar yüzünden %1 civarında özsermaye karlılığı açıklamaya devam edecek. Karşışıklarda olumlu seyir, bono getirilerinde ve TL marjlarda iyileşme özel bankalarda çeyreklik kar artışının temel sebepleri. %18 ve %21 özsermaye karlılığı açıklamalarını beklediğimiz GARAN ve YKBNK sonuçlarının normal koşullarda pozitif fiyatlanmasını beklerdik ancak Eylül başından beri %11 düşüş kaydeden banka endeksi TL’de değe kaybı ve uzun vadeli TL faizlerinin %20’ye çıkmasından olumsuz etkilenmeye devam ediyor.  

Finans Dışı: Çeyreklik bazda FAVÖK’te %4 yükseliş, net karda sınırlı düşüş

Takibimizdeki finans dışı şirketlerin toplam sonuçları artan emtia fiyatlarından ve pandemi kısıtlamalarının gevşetilmesiyle talep görünümündeki toparlanmadan pozitif etkilenmeye devam etmektedir. Finans dışı şirketlerin toplam FAVÖK’lerinde 3Ç’de çeyreklik %4 artış öngörürken, artan maliyetlerin marjlar üzerinde baskı oluşturmaya başladığını vurgulamaktayız. Net karda toplam finans dışı şirketler için %2 daralma tahmin etsek de, baz etkisine bağlı olarak yıllık %76 artış öngörüyoruz.

3Ç döneminde kuvvetli sonuç beklediğimiz hisseler ALARK, FROTO, EREGL, KRDMD, PETKM, TKFEN ve TUPRS olarak sıralanırken, nispeten daha zayıf sonuç öngördüğümüz şirketler ise AKCNS, TOASO, DOAS ve TTRAK olarak listelenebilir.

Yatırım Finansman

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu